WWDC 2019 (iOS13, macOS10.15, watchOS 6, tvOS13)

Acest serviciu de ajutor este slăbuț. Am reclamat în primăvară faptul că nu mai pot crea noi mailbox-uri în Mail.app. După săptămâni de așteptare, am sunat, m-a sunat înapoi o gagică, mi-a spus să fac user nou, aiureli. Până la urmă, m-am rezolvat singur. Am creat o nouă arhivă și acolo pot face mailbox-uri noi. Nu am reușit să aflu de ce nu mai puteam adăuga mailbox-uri, da am reușit să ies din impas. Ajutorul dat de Apple a fost zero. O cauză posibilă poate să fie 1. vechimea arhivei și, la un moment dat, la x ani de la creare, nu mai accepte m.b.-uri noi; 2. mărimea; asta din urmă cert nu, am mai șters din mesaje, din m.b.-uri, dar tot nimic. Pt mine, problema era foarte enervantă, chiar aveam nevoie de m.b.-urile alea…
P.S. Tudore, citeam prin vară, când iOS 13 era în muncile facerii, că mesajul ăla cu „not enough power” sau cam așa ceva trebuie ignorat, cică merge și după ce apare mesajul. Cât despre maus, scriu și ei că, ciudat, un maus Apple nu se pupă cu sistemul, dar că s-a pupat orice alt maus BT! Tare… După ce descarc iPad OS mă apuc și eu de bibileli, oricum ar fi, fie și cu cerculețul-degețel, tot e mai bine dacă pui iPad-ul într-o tastatură, cum am eu, poți lucra cât de cât natural, inclusiv table (backgammon) [râsete în sală].

Cei asa greu sa faci un downgrade, cred ca toti facem asta, am facut si un downgrade pe iphone-ul meu 7 si asta a inceput sa fac. eu zic ca iOS 13 e cu probleme.

Dacă nu-l faci cum trebuie e cu mari probleme. iOS 13.x este cu probleme, pt mine cea mai enervantă este legată de activarea mausului care conduce automat la comportament aiuristic al tastaturii Logitech atașată la iPad. Posibil să fie nevoie de un firmware update al tastaturii, nu știu. Pe site-ul logitech nu există pt modelul ăsta și, în general, pt tastaturile dedicate iOS. Există pt cele de PC și macOS.

iOS 13.1.2 includes bug fixes and improvements for your iPhone. This update:

Fixes a bug where the progress bar for iCloud Backup could continue to show after a successful backup
Fixes an issue where Camera may not work
• Addresses an issue where the flashlight may not activate
• Fixes a bug that could result in a loss of display calibration data
• Fixes an issue where shortcuts could not be run from HomePod
• Addresses an issue where Bluetooth may disconnect on certain vehicles

For information on the security content of Apple software updates, please visit this website:
Apple security releases - Apple Support

Am testat comportamentul mouse + tastatură externă pe un iPad 2017, 5th gen., tastatura fiind un no-name bluetooth 4, iar mausul cel folosit pe iPad Pro 12.9 1st gen. Ei bine, frați macuseri, totul e OK cu tastatura aia no-name, năcazul este cu tastatura Logi cu smart connector! Bag sama că trebe niscai firmware update.

În schimb ăsta merge, l-am luat azi. Înfipt în mufa lightning își trage un soft și e OK.

Problema nu era de la mine si nu trebuie sa fi un expert sa faci downgrade la un telefon. Problema era de la ei. Iar cu noul iOS 13.1.2 telefonul este ca nou.

Nu am afirmat că problema este neapărat de la tine, am spus că este, probabil, un bug al primei versiuni de iOS 13.x.x., ceea ce nu exclude un defect local. „a nu exclude” nu înseamnă nimic altceva decât că trebuie testat/verificat.
După două update-uri rapide din zona „second dot update” s-au rezolvat și alte bug-uri semnalate de utilizatori, între care și cel semnalat de tine.

1 Like

Gata, au lansat-o și pe Catalina! Fuga la upgradat Mac-urile!

Mergem la Cătălina…

Aoleu, am uitat, azi ne luăm adio de la iTunes! :cry:

Și aveți grijă că în Catalina nu mai funcționează aplicațiile pe 32 de biți.

Exact asta vream sa zic si eu. Fara aplicatii pe 32. Atentie la aplicatii vechi.
Cattus mai functioneaza Combine PDF in Catalina?

Nu am apucat să testez, oricum sunt mai multe aplicații care pot face asta. La prima ochire, singura aplicație care e pe 32 și o folosesc era ceva care gestionează jpg-uri.
P.S. Și două pt fișiere DJView. Aplicațiile mai vechi pt „lipit” PDF-uri sunt pe 32, deci nu mai merg. Eu am însă licență de PDF Expert, foarte bună aplicație. O am și pe iPad.

Doar la mine a mers atât de greu descărcarea noului macOS? Cred că au fost serverele Apple prea solicitate. Cu chiu, cu vai s-a instalat pe un Mac Mini 2018 după vreo două ore de descărcat. Pe MBP Late 2013 încă instalează și acum.

Dintre chestiile noi n-am apucat să testez decât Sidecar: am folosit un iPad Pro pe post de al doilea monitor pentru Mac Mini și a mers binișor, chiar și prin wireless. Păcat că Sidecar nu e compatibil cu MBP-ul cel vechi, dar pentru asta îmi vine în curând un adaptor Luna Display.

Tudore, pt mac-utile mai vechi și mai noi poți folosi Duet display. Parcă tu mi l-ai recomandat. Mai e o aplicație, am uitat cum îi spune. Oricum, iPad-ul pe post de al doilea monitor se putea face de vreo 2-3 ani cu acest Duet display, nu e neapărată nevoie de Cătălina.

Mie mi-au murit peste 20 de aplicatii mai vechi. Majoritatea nefolosite de mult timp, dar si unele pe care le folosesc. Printre altele au murit si Aperture, iPhoto, PmniOutliner, PPC Media Center. O sa incerc sa gasesc inlocuitori.

Păi Aperture și iPhoto s-au contopit în Photos, nu? PPC Media Center nu avea cum merge în 64, pe acel Outliner nu-l știu.
Mie mi se pare că noul sistem mai trebuie bibilit la Finder, se mișcă greu uneori. Posibil să fie și de la faptul că tot actualizează, se mai instalează niște versiuni noi, să vedem de mâine încolo.

Eu mai aveam separat si aplicatiile vechi care inca functionau in Mojave. Si mie mi se pare ca se misca greu.

Mie mi se pare că se mișcă bine Catalina, chiar și pe MBP Late 2013.