WWDC 2019 (iOS13, macOS10.15, watchOS 6, tvOS13)

Mega iOS 13 Review:

Breaking news: iPad OS vine cu o săptămână mai devreme decât fusese anunțat anterior. Adică pe 24 septembrie, nu pe 30.

Good news, adică marți. Mi-am pus aseară iOS 13 pe iPhone, nu văd nimic extraordinar, unde trebuie să mă uit? Presupun că au niscai lucruri pitite under the hood.

Pentru început:

Review-ul de pe Macstories (am pus link mai sus) e foarte bun, dacă ai răbdare să-l citești.

Am citit destul de atent. Dark Mode nu e ceva atractiv pt mine, în rest par lucruri mai bine făcute „under the hood”. OK. Pe iPhone am pus un stick prin adaptor USB-lightning și nu mere. Posibil să trebuie un stick cu mufă lightning, o să văd. Cel mai tare mă interesează iPadOS, să văd dacă pot conecta maus (așa ziceau) și disk extern.
Nu știu unde este în Apps butonul Updates sau cum acționez funcția asta.

Eu nu mai găsesc lupa aia pentru pozitionarea cursorului când scriu un text…

P.S. Deoarece Arcade i-a luat locul butonului Updates, astea se fac acuma apăsând pe cont în dreapta sus, după care apare și Updates.

Salutare, am si eu o problema cu iPhone X, aseara am facut update la noua versiune 13. Toate bune si frumoase, dar azi dimineata am activat camera si imi apare negru am trecut de la foto la video mai la toate optiunile nimic la fel, am activat si laterna (led flash). Are cineva idee ce sa intamplat …?

Posibil să fie unul dintre bug-utile descrise aici. De multe ori, prima generație a unui upgrade are bug-uri, se rezolvă treptat la următoarele update-uri. Eu nu am bug-ul ăsta, de exemplu.

deci nu mai pot face nimic pana la urmatoarea upgrade …? am avut toate modele de iphone 4,5,6,7 dar n-am avut probleme , iar acuma iphone x a inceput se se blocheze si sa se inchida aplicatile :(. Pot trece la iOS 12 .?

Nu-s sigur, e o bănuială… Încearcă o reinstalare a sistemului: faci backup și dai un reset. Poate fi o coincidență, adică problema să nu fie cauzată de upgrade.

am facut tot ce ai spus, dar nimic. acuma incerc sa pun ios 12.4 de pe un site neautorizat. http://osxdaily.com/2019/07/22/ios-12-4-update-for-iphone-ipad-available-to-download-ipsw-links/
SPER SA MEARGA

Nici la mine nu a mers niciun stick USB conectat la iPad Pro (primul model, cu conector Lightning). N-a mers nici un adaptor pentru SD Cards. Cică “requires too much power”. Singurele chestii care merg sunt hard discurile externe cu alimentare separată.

Mai există un adaptor USB-A, pentru device-uri cu iOS/Lightning, care are și un port Lightning separat pe care se poate pune alimentare. Cu ăla s-ar putea să meargă și stick-urile USB, dar cu un adaptor Lightning-USB simplu nu merg.

Cel mai tare mă interesează chestia cu mausul, aștept ziua de marți să văd cum stă treaba. Am disc extern prin wi-fi, ăla ar trebui să meargă, mai ales că este și cu alimentare și se poate conecta și prin USB. Chestia cu alimentarea nu ar fi, cred, o mare problemă, am un HUB USB cu alimentare. Sigur, acasă, la drum ai nevoie de niscai stick pt confort. Există deja stick-uri cu mufă lightning, am vrut să iau unul, dar acum aștept să văd ce oferă iOS Pad, după aia mă voi decide.

O să fii dezamăgit.

Suportul pentru maus în iOS 13 este, cel puțin pentru moment, destinat persoanelor cu dizabilități, care nu pot folosi confortabil un touchscreen. Activarea mausului se face săpând pe undeva prin setările de Accessibility, nu ca în macOS. După mai multe încercări nereușite cu un Magic Mouse 2, am reușit să împerechez un Magic Mouse 1 cu iPad Pro-ul meu. Cursorul de pe ecran nu e cel săgeată, cu care ne-am obișnuit, ci un cerc mărișor care imită oarecum forma degetului. Un clic dreapta deschide un meniu special (customizabil) cu acces la câteva comenzi generale, cum ar fi revenirea la home screen. La mine nu a funcționat deloc scroll-ul, dar înțeleg că merge cu alți mauși.

În plus, atâta timp cât am folosit mausul, pe ecran mai stătea o bulină gri transparentă, tot ceva legat de Accessibility, despre care mi-a fost lene să aflu la ce folosește.

Una peste alta, nu e nici pe departe ca pe Mac.

În cazul în care nu mai ai granție foloseste canalele normale de suport:

Am fost pe drumuri mult în vara asta, nu am avut timp de bibilit iOSu. Acuma m-am cam așezat și mă apuc de testat un pic. Asta o voi face pe iPad, că nu am nevoie de maus pe telefon, doar dacă l-aș folosi conectat la un monitor. Am testat și merge frumos și așa, acest 6S Plus se mișcă frumos rulând Pages și conectând un monitor/televizor la el.

Multumesc. Le-am explicat problema mea, sper sa primesc un raspuns.

Eu zic să nu faci downgrade dacă nu ești expert în chestii d-astea… Poți strica iremediabil jucăria.

DAcă sistemul permite acum maus, vor fi unii care vor instala un utilitar de sistem care să transforme cerculețul ăla în săgețică standard, asta dacă nu o va face Apple înainte. Oricum, chiar și așa, ar fi de ajutor pt ce fac eu, texte, mici scheme / desene etc.