WWDC 2019 (iOS13, macOS10.15, watchOS 6, tvOS13)

Pe iMac se misca greu, dar pe macbok merge bine. Adevarat ca e o diferenta intre ele, hdd 5400rpm fata de ssd pe MB. Totusi intarzierea executiei comenzilor parca a crescut pa iMac.

Pe miniul meu se mișcă cu lag, dar se pare că ceva nu e în regulă cu sistemul, Dropbox se tot învârte pe sync de ieri. Nu durează așa mult să faci sync la 6 GB de fișiere. Iar XTools nu se poate instala, după 3 tentative. Asta ar denota niscai probleme ascunse. Probabil voi face o reinstalare globală.

Mie mi-a analizat pozele din Photos ore bune (nu am avut rabdare sa stau sa vad cat anume, dimineata erau toate “curated”). Parca lucreaza la ceva. Dura peste 10 secunde pana descoperea fisierele de inlaturat la dezactivarea unei aplicatii cu AppCleaner, in timp ce inainte totul mergea mult mai fluid. Multa inteligenta artificiala e inserata in acest sistem. Pana si in Reminders iti ofera sugestii.

Și eu aștept să văd cât mai ronțăie actualizările de fișiere, Dropbox încă nu terminase syncul început ieri. Mi se pare ceva în neregulă. XTools nu se instalează…
P.S. Posibil ca „ronțăitul” ăsta să fie legat de snapshot-urile de a reveni la o variantă anterioară a aplicațiilor instalate. Poate se leagă de faptul că nu s-a putut instala XTools. Uite ce zice nenea ăsta aici.