Și încă ceva (noile Mac-uri cu procesor Apple Silicon)

Ce bine că am tot amânat achiziția, de la un 2012 la M1 cred că o să fie colosală diferența :stuck_out_tongue_winking_eye:

Categoric va fi asa, plus ca si preturile vor fi mai mici cu cca 500 lei ca si cele ale mini 2018/2020. Probabil undeva la 780-800 euro varianta de baza 8/256.

Mac-urile non-upgradabile sunt deja uzuale de ani buni, inclusiv mini.

Mai poți pune memorie în alea Intel :smiley:

La ultimul model – da, la al meu – penultimul, ba.

Nu numai că e lipită, înțeleg că acum memoria RAM e inclusă în capsula procesorului M1.

Într-un interviu pentru The Independent, cei din top managementul de la Apple – Joswiak, Federighi, Ternus – spun că nici ei nu se așteptau ca noile Mac-uri să fie atât de performante.

Au tot oscilat cu memoria. Ba lipita, ba upgradabila.

Sper ca nu au aflat dupa prezentare, din teste :grin:
Parca vad ca asta e motiv de crestere de pret la anu’

Au aflat de la pălmașii din laboratoarele hardware de la subsolul sediului Apple. Boșii de sus le-au dat ordin ălora să facă un Mac cu procesor de iPad. După vreun an au ieșit ăia de la subsol cu un prototip de le-au picat fețele lui Federighi și celorlalți. :rofl:

1 Like

Este foarte posibil să fi avut două sau mai multe echipe care au lucrat paralel la același lucru, dar cu scenarii diferite, urmând ca apoi să vadă ce soluție aleg. Mi se pare cel mai probabil scenariu într-o asemenea companie de anvergură mondială.

Acum ar fi frumos sa ne pice si noua fețele la utilizare. Si mai ales inainte la cumparare (in a good way).

Da, la M1 din cele 3 modele prezentate așa este. Posibil ca la alte modele viitoare să aibă și alte soluții de upgrade.

Fiți atenți aicea: cineva pe Twitter a descoperit chestia asta, pe pagina de Mac App Store dedicată extensiilor pentru Safari:

(am urcat clipul pe YouTube că aici nu mergea; sper să nu mi-l șteargă Apple…)

Întrebarea e: au fumat ceva nostim designerii de la Apple, sau cineva a scăpat prea devreme o informație despre Mac-urile cu touchscreen, a căror posibilă existență a fost din nou infirmată ieri de Federighi? :astonished:

Inițial am crezut că e un fake, mai ales că acum în secțiunea aia din Mac App Store mâna a dispărut, iar clipul video a fost înlocuit cu o imagine statică, dar clipul încă există pe situl Apple, de unde l-am furat și eu:

Faptul că nu au făcut un mac cu touch screen este o acuzație veche. Acum, că au vîrît proc-urile lor și pe mac-uri și pe ifoane și pe aipede, ar fi logic să facă pasul decisiv și să scoată naibii un mac cu touch. Posibil ca Big Sur să aibă „ascunsă” (hidden) funcția asta… Posibil ca următoarea lansare să fie tocmai un mac cu touchscreen.

Un iMac cu touchscreen ar fi ceva…

Este așteptat de ceva ani…

Cu noile procesoare ar cam avea loc acum de controllerul de touch pe placa de baza. Cel putin la iMac. Cine stie ce aduce anul. Poate un iMac cu M2 si touchscreen sau o trecere a macOs-ului pe iPad.

Un dispozitiv portabil cu touchscreen e mai credibil, chiar unul care se desface din notebook in tableta, dar un iMac cu touch nu cred ca va aparea prea curand. Oricum nu sub designul actual. Sa lucrezi o ora cu mainile in aer e foarte obositor, iar existenta touch-ului doar pentru anumite gesturi sporadice nu imi pare o investitie eficienta. Aparusera niste ecrane mari gen iMac acum vreo 2-3 ani, spectaculoase la prima vedere, dar nu am mai auzit nimic de ele (e drept nici nu am cautat). De la Microsoft parca Surface Studio. Acolo se vede ca pozitia touch-ului ar fi una semiinclinata, in general.
Puteau sa scoata un portabil detasabil de 11-13 " dar nu au vrut din motive financiare. Ar manca atat din piata laptopurilor (MB, MBA, MBP) cat si din cea a tabletelor iPad. Pentru mine af fi un produs dorit, mai ales cu designul lor si ecosistemul actual.

Încă un caz în care un Mac cu M1 face praf un iMac din 2019, de data asta la testul din Affinity Photo:

1 Like