Și încă ceva (noile Mac-uri cu procesor Apple Silicon)

Au tăiat și portul de 10Gb din mini, nu numai posibilitatea de a adăuga mai mult de 16Gb de RAM. Or fi făcut un sondaj și nu folosește nimeni mai mult :laughing:
Totodată, adio culoarea „neagră”. Zici că le-a trimis Jobs un mesaj, nu altceva!

Nu am dubiu că zilele viitoare vor apărea și testele. Am văzut eu bine? Din cele 3 modele noi, doar mini continuă și cu intel, celelalte două au numai M1 inside.
Deocamdată, cei de la Macworld sunt sceptici în privința lăudăroșilor de la Apple, totuși așteaptă rezultatul testelor independente.

Diferența dintre Air M1 și Pro M1 este doar ventilatorul și TouchBar?

Așa se pare la prima vedere.

Asta mă face să cred că M1 din Air e undercloacked, ca să păstreze o temperatură decentă și ca M1 din Pro să pară mai performant.

Da, cam așa pare, să vedem. Deocamdată suntem la prima serie de mac-uri cu Apple Silicon. Or ști ei ceva dacă au făcut pasul ăsta.

Doar Air-ul este exclusiv M1, restul au și configurații cu Intel.

E normal să fie așa, performanțele unui procesor sunt reglate în funcție de disipația termică a fiecărei configurații în parte. MBA are disipația cea mai proastă (nu are ventilator), undeva la mijloc este MBP, iar primul în top pare a fi Mac Mini.

N-au suflat nicio vorbă despre viteza în GHz a procesoarelor M1, așa cum niciodată nu au menționat nicăieri vitezele procesoarelor din iPhone și iPad. Presupun că Mac-urile viitoare vor fi departajate ca performanțe numai prin generația procesorului (M1, M1X, M2, M3,…) și prin numărul de nuclee. Adio gigaherți.

Țin minte că în era PPC acest număr în GHz era relativ, la PPC înmulțeai cu 2 ca să ai echivalentul la arhitectura Intel-AMD sau invers, împărțeai la doi ca să ajungi la PPC. Pare ceva intenționat, dar măsurătorile vor arăta curând.
Deocamdată, Macworld analizează noile MBA și MBP și, la prima strigare, recomandă MBA, dat fiind că datele tehnice sunt similare.
P.S. La prima strigare, să vedem ce face Big Sur pe Intel începând de mâine.

Daca pretul e singura modalitate de orientare asupra performantelor ar trebui ca i5 sa fie peste M1.
Asta daca nu cumva M1 e mult mai ieftin (sau ansamblul de piese ce il insoteste).
Referitor la informatiile tehnice prezentate ma astept ca la viitoarele lansari sa zica simplu: “It’s incredible”

Pe mine chiar nu mă interesează gigaherții sau altceva. Dacă e mai rapid decât Intelul, cu 16 Gb RAM, e jos pălăria!

Breaking news! :astonished:
Dacă e pe bune, atunci saltul de performanță al noilor Mac-uri va fi uriaș.

Mac mini M1 vs. Mac mini 2018 (al meu):

Screen Shot 2020-11-12 at 09.09.04

Ăsta nu e deloc computer “entry level”! :astonished: E computer de top! Și costă doar $1099!!

1 Like

Dacă se confirmă, înseamnă că a mai produce și mac-uri cu Intel este o provocare: să vadă lumea diferența de viteză. Dacă testele astea vor fi confirmate, atunci Apple a dat lovitura.

Diferenta e foarte mare. De luat in calcul, mai ales ca pretul e mai mic.

În vremurile astea ar fi contraproductiv să împingi prețurile mai sus… Dacă se iese din criza virusului, fii fără grijă, vor scoate modele noi mai scumpe.

Interesant este că noul MBP este mai slab decât noul MBA pe partea de multicore deși văd că are aceeași frecvență de bază și, în plus, mai este și răcit activ. https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4652718

Cei de la Serif au lansat deja versiunile universale ale aplicațiilor Affinity, și promit superperformanță pe Mac-urile cu M1.

1 Like

Partea mai putin buna la noile mac mini e ca limita maxima a RAM e de 16 gb si nu se poate face upgrade ulterior (memoria e lipita). Adica cu cat il iei cu atat ramai. Iar 8 gb de RAm la Apple costa 200$ /euro la noi. Adica cam de 4 ori cat costa un slot de 8 gb prin magazine.
Pentru utilizatori soft ca mine 8-16 gb e suficient, utilizatorii cu nevoi mai ridicate de performata vor mai astepta probabil pana la anu’. Pe langa asta am inteles ca nu se mai pot folosi placi grafice externe.