Și încă ceva (noile Mac-uri cu procesor Apple Silicon)

Da, pare tare de tot. Deocamdată, continuă tradiția: MBA cu M1 este identic seriei actuale de MBA. Sigur, și Mini!

Noul MacBook Air!

Screen Shot 2020-11-10 at 20.30.25

Ha! Mac mini cu M1!!!

Arată bine de tot Mini-ul ăsta…

Screen Shot 2020-11-10 at 20.35.36

De fapt, l-au lansat în iunie când l-au distribuit dezvoltatorilor.

Noul MacBook Pro 13".

Screen Shot 2020-11-10 at 20.41.23

Văd că toate Mac-urile astea au limita maximă la RAM de 16 GB, hmm… :thinking:

The chime is back :heart_eyes:

Deci scot două modele entry level și unul pro. Posibil ca 16 GB RAM să fie suficient pt noul chip.

OK, deci poimâine punem Suru pe astea pe care le avem.

Norocosilor. Eu astept sa ajunga MBP-ul in tara.
Cica de astazi poti face comenzile in US si livrarile de sapt. viitoare.
Sunt curios cum vor ajunge la noi in magazine.

Si totusi, in magazin au aparut deocamdata, la MBP dosr doua modele. Ambele cu 8GB de RAM…

Una peste alta, pare teribil acel M1. Să-l vedem la joacă. Cred că vor apărea și în RO spre final de nov. sau început de decembrie.

Mac mini-urile mi se par acum foarte ieftine. Varianta cu 16 GB de RAM și SSD de 512 GB costă $1099. Anul trecut am dat $1699 pe un Mac mini, tot cu 16/512 GB, dar cu procesor Intel (i7, 6-core, 3.2 GHz). Acuma nu știu care e diferența de performanță între Intel i7 și M1, dar la bani e o diferență mare de tot…

Păi cam săriseră calul la prețuri. Ca performanță, dacă ne luăm după ce zic ei, M1 e mai tare decât orice Intel similar, deci ar trebui să fie peste. Cred că îmi iau și eu mini cu M1, nu imediat, mai pe la anu’.

Nu sunt foarte sigur că M1 e peste orice Intel. Văd că noile Mac-uri au înlocuit doar modelele “entry-level”. Cele mai performante au rămas tot cu Intel, inclusiv la Mac mini.

Singurul motiv pentru care mi-aș lua acum un Mac mini cu M1 este GPU-ul. Ăsta Intel integrat pe care-l am acuma e cam leneș cu un monitor 4k (vorbesc despre utilizare cu aplicații uzuale, nu despre jocuri).

Da, m-am uitat și eu… O să vedem testele zilele viitoare, nu vor întârzia să apară. Ca marketing, au pus prețuri mai mici la M1 ca să le înghită piața mai repede fiind pe entry-level. Cred că au început corect, un desktop, MBA și chiar un MBP.
Am văzut și auzit că Adobe va porta rapid aplicațiile pt M1.

Aici, la notele de subsol, văd că Apple a comparat aproape mereu performanțele procesorului M1 cu cele ale i3-ului de la Intel. Deci e clar, ce am văzut astăzi sunt cam în zona entry-level.

Nu cred ca a scazut chiar asa de mult. Eu am vazut la 1099$ varianta cu 8 gb ram si 512 ssd. La preturile cerute de Apple pe 8 gb de memorie si pe diferenta de la i5 la i7 probabil ca scaderea e mult mai mica.
Mie mi-ar fi placuta sa iasa si un iMac cu procesor Apple. Poate la anu’.
Sunt curioscare sunt performantele unui mac mini cu M1 fata de cel cu i5.