Tastatura MacBook Pro 13 M1 2020

Salut

Săptămână trecută am cumpărat un MacBook Pro 13 M1 2020 de care sunt foarte încântat.
Cu toate acestea, astăzi am observat după ce m-am uitat mai atent la taste, ca 3 dintre ele arata ciudat. Nu mă încurcă la scris, cursa lor este similară cu a celorlalte taste, dar totuși nu știu ce sa zic despre asta.

A mai intalnit cineva problema asta?
IMG_20220531_141306

Eu unul nu am priceput care e problema. Care sunt acele 3 taste? Dacă e o problemă fizică (nu tastează bine etc…) folosește garanția, presupun că e în garanție, da? Și multe produse Apple s.h. sunt în garanție, unele sunt noi nouțe, le activezi la prima folosire, așa mi-am luat și eu un iPad 9.

Salut!
cele 3 taste sunt “z”, “~” (acestea se văd și în imagine ca sunt înclinate și “option”
toate funcționează corect, tastează bine etc, doar vizual sunt diferite de celelalte.
Nu știu dacă sa merg la garanție pentru ca 1) funcționează ok deci nu știu dacă s-ar aplica garanția și 2) dacă e doar o problema vizuala clar nu aș vrea sa îl desfacă doar pentru atât
De aceea eram curios dacă poate este o situație comuna și la alte laptopuri dar care nu pune probleme

Deci par puțin strâmbe și, evident, nu e OK. Nu văd de ce nu ai profita de garanție. Cu timpul, problema s-a putea manifesta din ce în ce mai rău.

Problema trebuie reclamată imediat, altfel vor respinge reclamația cu posibilul argument/pretext că tu le-ai strâmbat prin folosire necorespunzătoare.

ai dreptate, tocmai ce am fost in magazin si am semnalat problema. mi-a propus fie sa il trimit in service fie sa trimit un e-mail catre managerul de magazin sa vedem care ar fi solutia.
mersi mult de sugestie, very good point!

Orice problemă, fie și minoră, trebuie rezolvată în garanție, mai ales una de tip fizic, deoarece utilizatorul poate fi acuzat de folosire neglijentă. Vor da altul nou sau vor schimba tastatura, asta poate fi variabil.

Cat te tine, de curiozitate, bateria la Ipad 9?

Salut
Nu am ipad…

lun., 6 iun. 2022, 18:33 BogDE via MacForum <noreply@macforum.ro> a scris:

„Cît ține bateria” e relativ. Eu folosesc iPad 9 la citit cărți și la adnotat cu Pencil, poate un e-mail, ceva table seara când sunt obosit… La asemenea acțiuni, ține mult, încarc tableta o dată la circa 3 zile, dar nu e sub 30 %.

Eu il tin conectat la o tstatura (cu husa) bluetooth si la mouse bt. Il folosesc, practic, ca un laptop.

Il am de cateva zile, dar mi se pare ca ma tine mai putin bateria, in coditiile astea, decat la mb pro 13 m1.

Păi e logic, nu? Tastatura + maus BT = consum mai mare de baterie.

1 Like

chiar si asa, cand il folosesc scade vizibil procentajul bateriei.

Deci, durata de lucru a bateriei încărcate la 100% depinde de aplicațiile active și de energia pe care o consumă. Asta poate fi în limite foarte largi. Poți testa starea bateriei unui mac, iPhone ori iPad cu Coconut Battery; în ultimele două cazuri dacă sunt conectate prin cablu la mac.

Multumesc! O sa verific de curiozitate. Ce procentaj ar trebui sa-mi arate, fiind noua?

La ultimele dispozitive cumparate de la apple am avut bafta sa am 100% (iphone 12 pro max, mb air m1 si mb pro 13 m1).

Imi amintesc, insa, ca la iphone 11 imi arata de la inceput undeva la 96%.

Păi la o sculă nouă trebuie să fie cât mai aproape de 100%, nu? 96% pt un iPhone nou-nouț ar indica o problemă a bateriei ori că a fost folosit un pic.

Mda, pare ok.

Imi arata 100%.
Captură de ecran din 2022-06-08 la 13.20.00

Oricum, sunt putin dezamagit. Chiar si pentru o tableta de buget, mi-ar fi placut sa tina mai mult bateria.

Ieri la ora 20:00 am incarcat-o full si, desi am folosit-o doar azi, de dimineata pana acum, acum imi arata 35%.

Ma intreb daca as fi luat air au pro, daca aveau capacitatea mai mare a bateriei.

Păi depinde la ce o folosești și ce resurse consumă din baterie. Mie mi se pare că bateria ține foarte bine, dar am spus deja că o folosesc aproape exclusiv la citit și adnotat PDF-uri.

Folosesti Apple Pencil? Ma. gandesc sa-mi iau si eu varianta asta:

https://altex.ro/apple-pencil-generatia-1-mk0c2zm-a-alb/cpd/AITMK0C2ZM/