Tastatura MacBook Pro 13 M1 2020

Da, am avut un Adonit, este OK și acela, mai ieftin, dar prea ușor pt un stylus. Nu trebuie să fie prea ușor, ci un pic mai greu, ca un creion. Și aici Apple a punctat foarte bine.
Eu am găsit nou pe olx, la 3 sutare.
p.s. Da, pt tabletele iPad 7-8-9 și Mini, ultimele două generații, trebuie Apple Pencil 1.

1 Like

Daca am folie de sticla pe Ipad, impacteaza in vreun fel folosirea acestui “pencil”?

Nu, evident. Recomand folie din sticlă, nu din plastic.

1 Like

Tocmai mi-am luat un Apple Pencil. Mi-ai putea recomanda un program pentru notite, organizare? Ms!

Adică să scrii de mână și să convertească scrisul de mână în text? Păi, teoretic, orice aplicație care suportă text, de ex Pages. Din experiența mea, nu prea știe româna, deci în engleză. Eu folosesc A.P. doar pt adnotat PDF-uri, este super. fi-mea, da, îl folosește pt desen și pt proiecte de design cu ProCreate, zice că e tare de tot.

eu vreau sa-l folosesc in intalniri cu clientii. adica sa notez in romana (am instalat office ul).

De asemenea, vreau sa subliniez pe text (in adobe reader).

În orice aplicație PDF va merge. Eu folosesc PDF Expert, am cumpărat-o acum vreo 2 ani și sunt f mulțumit de ea. E făcută de niște ucraineni, cred!
Cred că va merge în orice aplicație de office, testează și vezi cum merge.

1 Like

ai conectate lamipad, pe langa pencil si alte dispozitive bluetooth?

Sunt multumit de pencil dar, o chestie ciudats pe care o patesc cand il folosesc si ascult si muzica in acelasi timp (pe airpods 2 conectate tot la ipad) sunt… interferentele.

Se aude intrerupt sunetul uneori in casti. am incercat cu doua perechi de airpods si doua apple pencil si la fel e…

Am numai pencil. Știu de chestia cu interferențele, asta depinde de periferic.

pai fiind apple ambele periferice - pixul si castile- … nu ma asteptam.

Apple are destule chestii enervante, de ex., chiar cu un hub USB-C bun (am un Baseus), nu permite ca monitorul macbook-ului să fie mirrored pe un display extern și să ai un al doilea display extended. Asta la modelele de bază, ultimele două modele de MBP 14 și 16 inci da, pot face chiar dublă extensie. Enervant. Apple a promis că va rezolva asta într-un upgrade. Există niște adaptoare care pot face asta, costă peste € 150, spre 200, de fapt, cu transport cu tot.