Problema Sonoma macbook 9,2

Dupa ce am instant macOS-ul cu Open Core Legacy Patcher toate update-urile viitoare la alte os-uri le putem face din setări de la actualizare software, deci practic instalează o versiune “oficiala”.
Eu am vreo 3 ssd-uri de rezerva, aveam unul pe care aveam instalat Monterey (cel din laptop), încă unu pe care am încercat clonarea după Mac mini unde am Sonoma 14,5, și încă un SSD gol.
Am încercat așa zisa clonarea după mini printr-un cititor de HDD extern, s-a făcut cu succes insa când am conectat în laptop îmi afișa imaginea alba cu semnul de interzis, este atașa mai sus.
Eu am tot încercat de vreo 1 luna încoace să-i fac direct update din setări, insa nu voia. Se descarcă update-ul dar nu și-l făcea, iar de câteva zile a aparut Sonoma 14.5 și se pare ca cu asta a vrut să-și face update.
Concluzie, odată ce avem instalat Open Core Legacy Patcher se comporta ca și cum ar fii o versiune oficială de macOS, nu exista nicio diferența intre update-uri sau setări sau orice altceva. Sper c-am explicat destul de bine, sper :))))

Eu zic ca merita sa cumperi ceva mai vechi și să-l readuci la zilele noastre.
Am început MacBook-ul ca pe un proiect pe care aseară l-am adus la sfârșit și mă bucura enorm lucrul asta.

Ca sa va zic toată povestea, am cumpărat MacBook-ul (Mid 2012) cu 270 de lei din Târg Valea Cascadelor, avea ca configurație de baza 4GB Ram și 80HDD, am achiziționat tot din târg 16gb ram cu 100 de lei, am cumpărat 3 ssd-uri Intel de 240 gb cu 20 de lei, deci ar venii undeva la 6-7 lei bucata de ssd :)))) și ieri am mai cumpărat încă un charger cu 30 de lei, deci toată achiziția/proiectul m-a costat 407 lei și l-am readus la viața.

Încă odată felicitări, ești un adevărat pasionat.

Mulțumesc din suflet!
Va stau la dipozitie cu orice tip de întrebări, unde mă pricep bineînțeles :))
Sper sa pot ajuta mai mulți oameni care vor sa readucă niște mac-uri la viața.

Va las si o poza cu fetele mele <3

Dacă ești din București ori din zonă poate ne vedem. Chiar mă bate gândul să iau un mini ori un MB/MBP din generațiile alea.

Da, din Buc sunt

Super. Săptămâna viitoare sunt prins, dar începând cu 4 iunie poate ne vedem, aș fi curios să văd cum îți merg jucăriile alea vechi cu Sonoma. Sigur, dacă ai timp și chef.

Sigur, keep in touch!

  1. De unde ai descarcat Open Core Legacy Patcher?
  2. Ai avut nevoie de AppleID / iCloud?

O simplă căutare cu Google te duce imediat la site:

Au site oficial, descărcarea se face din GitHub.
Poti adăuga apple id, nu este obligatoriu. Eu le am conectate, dar n-am avut probleme deloc.
Am citit mai multe sub-reddit si n-am văzut sa aibă nimeni probleme, cică este o “echipa prea serioasă” in spatele Open Core Legacy.

Nu prea ma stiu la chestiile astea. oare merge aplicat patch-ul si la un imac 2011 (High Sierra)? Daca da, ce se intampla cu mailul local (POP). Se pot importa oare toate??

Pai tocmai de aceea am intrebat pe cine a testat deja sursa, deoarece “o simpla cautare” te duce la n+1 site-uri, care mai de care fara garantie ca ar fi user-safe.

Ei, am dat pe google și taman site-ul linkuit era primul!

Azi, ca bătrân macuser, nu am rezistat tentației și am luat de la un flăcău local un mini 2012 cu 16 RAM, SSD la 500 GB + HDD tot la 500. L-am rugat să pună el Sonoma, ca să-mi scutească timpul și așa a făcut!
Nu am timp acum să mi-l instalez ca sculă de lucru cotidian, dar o voi face de săptămâna viitoare. Bine lucrat patch-ul, pe cât se pare, se mișcă natural.

Mă bucur ca ai făcut pasul asta :))))
Aștept mai mulți “testeri” sa vad niște feedbackuri.
Eu folosesc Sonoma pe Mini de câteva luni bune si nu l-am văzut sa clacheze nici pic, si nici vreo alta problema de securitate.

Oare ce ar fi cea mai slaba configuratie acceptata de patch?

Ai acolo lista mac-urilor suportate, pleacă de prin 2008. Lista e lungă.

https://dortania.github.io/OpenCore-Legacy-Patcher/MODELS.html

Deși nu era o prioritate, am scos banu’ din buzunar și am luat un mini 2012 upgradat frumos la 16 RAM, SSD și HDD de câte juma de TB. Din păcate, nu am timp zilele viitoare să mă ocup de el, dar o voi face mai încolo. La test, se mișcă natural, youtube, care e un bun test, merge bine.

Ieri am folosit „noul” mini 2012 cu Sonoma la bord. Merge cât se poate de frumos, aș zice neașteptat de frumos! A trebuit să înlocuiesc unele aplicații care au versiuni dedicate Intel v. Apple Silicon, am câteva.
Deocamdată, îl mai testez. Am senzația că sincronizarea datelor via iCloud durează cam mult, dar e posibil să se reglementeze treaba după câteva zile, am acolo peste 1 TB de date. Să vedem.

Ai facut Clean Install, sau ai clonat?