Problema instalare macos

Salut tuturor. Am un macbook unibody aluminium late 2008. Ca sa nu lungesc lucrurile am sa spun povestea punctual dupa cum urmeaza:
-pe un hard 160GB aveam El Capitan
-am facut update la Catalina 10.15.7
-am clonat hdd-ul pe un SSD de 240GB
-in SSD aveam disponibil doar 160GB cat a avut HDD-ul initial
-nu am stiut cum sa recuperez restul de 80GB si am dat erase la tot cu Disk Utility
-a intrat atunci in recovery boot dar nu aveam la dispozitie macos pentru install
Acum nu mai intra in recovery boot, nu-mi vede USB-urile pe care le fac din Windows…nu mai stiu ce sa-i fac. Daca ma poate ajuta cineva…

Pe un MB 2008 nu poți instala/rula Catalina. Deci pasul #2 „-am facut update la Catalina 10.15.7” l-ai făcut pe alt mac, nu pe cel din 2008. Mai departe nu pricep cum ai făcut.
„nu-mi vede USB-urile pe care le fac din Windows” Normal, dar nu ne-ai spus cum ai instalat Catalina aia, pe ce calculator.
Așa, la prima ochire, E varză totală acolo și trebuie luat de la zero, respectiv pus sistemul maxim suportat pe acel mb 2008, adică macOS 10.11. Nu se lucrează așa cu un sistem de operare.
P.S. După ce readuci jucăria la viață, poți încerca să pui Catalina prin metoda de aici.

Am zis ca aveam El Capitan. Am descarcat pach-ul cu Catalina 10.15.7 cu acelasi macbook si l-am instalat. Avand hdd de 160GB am cumparat SSD de 240GB. Am clonat HDD-ul pe SSD cu un program de clonare de pe macbook. A functionat foarte bine cu Catalina 10.15.7 dar am observat ca pe SSD aveam doar 160GB si 80GB erau Free. Am incercat sa fac o partitie din acei 80GB dar nu am reusit cu Disk Utility, si de necaz am zis ca sterg tot (formatez cu Disk Utility) si instalez la loc facand alte partitii ca sa-mi vada tot SSD-ul. Din pacate nu mai reusesc

Tot ce a zis s-a intamplat in decurs de una luna sau doua ca atunci l-am cumparat. l-am busit cam de o saptamana

Mi-am adus aminte, l-am luat cu HDD de 500GB. Pe el am instalat Catalina. Dupa aia am facut din el un instaler pe stick usb si un cd cu Catalina. Am pus HDD-ul de 160GB in el si am instalat Catalina de pe usb sau stick, nu stiu din care a mers. Mai departe am zis ce am facut

HDD-ul de 500GB il am acum in laptop cu windows( deci nu am ce recupera) iar cel de 160GB trebuia in mod normal sa-mi mearga cand l-am reintrodus in macbook, dar se bloca cand incarca banda si l-am formatat si pe el

Am si o poza cu el ruland Catalina 10.15.7

download

Catalina l-am pus cu patch-ul, probabil prin aceasi metoda care mi-ai sugerat-o mai sus

Bun, poveste lungă… Dacă nu mai poți recupera nimic, atunci faci un boot disc cu macOS 10.11 și apoi faci upgrade la Catalina. Dacă zici că a mers, atunci va merge și acuma. Posibil să ai, între timp, o problemă hardware, greu de spus. Ai încercat să instalezi de pe net? Ai aici variantele (în josul paginii, sus se referă la ultimele macuri cu M1).
Dacă nu merge, atunci trebuie să faci un usb boot cu El Capitán pe alt mac, nu va merge în Windows (deși unii spun că ar merge, eu am dubii, s-au mai chinuit și alții).

De pe net, nu merge la macbook-ul meu. Cand am instalat Catalina si-a facut si un update de firmware sau efi, habar n-am, si mi-a permis sa instalez 8GB RAM. Mai incerc cu Transmac sa fac stick bootabil. Daca nu merge trebuie sa gasesc un utilizator de mac

Nu va merge, probabil, cu transmac. Unde locuiești? Ești chiar așa de departe de un alt utilizator de mac?

Prelungirea Ghencea. Nu am niciun cunoscut care sa utilizeze macbook

Eu utilizez iphone de pe cand a aparut iphone 3g. Toata familia are Iphone dar macbook abia acum incep sa utilizez si imi place

Îți pot face eu un boot USB, dacă nu rezolvi altfel, dar de luni încolo, mă pregătesc să mă mișc un pic. Trimite-mi mesaj privat cu coordonatele tale.

salut daca ai nevoie eu stau la diham nu am masina asa ca va trebuii sa te deplaseszi pot sa-ti fac un stick bootabil cu catalina si vi maine sa ti l dau …cam evit transportul in comun

Catalina e prea nou pt el, are nevoie de Căpitan, după care, eventual, o va pune și pe Cătălina cu fenta lui dosdude, nu o poate însă pune direct.

Cred ca se poate da jos un capitan de pe app store incerc cand ajung acasa

Confirm ca se poate crea usb bootabil cu transmac in windows. Am reusit acum dupa meci. Inca nu se instaleaza pentru ca lipseste ceva din os-ul pe care l-am creat dar am reusit sa intru in recovery. M-am jucat cu doua stick-uri si cred ca merge numai unul din ele. Adica nu orice stick usb merge ca sa-l faci bootabil pentru mac din windows.
update: acelasi usb care vedea install-erul facut cu El Capitan.iso, nu-l vede pe El Capitan.dmg. Deci trebuie incarcat imagine iso in transmac. Cand aveam pach-ul instalat pe mac am facut cu mac-ul usb bootabil cu Catalina, dupa care am inlocuit hdd-ul si cu stick-ul mi-a instalat Catalina pe hdd curat. Din tot ce am descarcat misca ceva doar cu un el capitan 10.11(developer preview) beta 1. Pe app store nu mai este disponibil, decat updat-uri de securitate.

Nu te lăuda, tu spune-ne dacă ai termina operațiunea de la A la Z.