Micrisoft Office - probleme editare document cu pagini multe

Eu am preferat varianta Parallels + Windows 11 + instalare Office, pentru situațiile în care Word-ul de Mac face figuri.

Mda, nici nu stiam ca se mai poate instala pe mac cu m1 Windows. Banuiesc ca e dificil. Oricum, ar fi complicat. Eu toata munca o am in cloud, sa ma perind de pe un sistem de operare pe altul ar fi enervant.

Momentan, pentru editare folosesc programul recomandat de Cattus, LibreOffice. Si Pages-ul functioneaza foarte bine.

Nu e dificil deloc. Parallels îți descarcă și instalează Windows 11 pentru ARM. Totul din câteva clicuri. Apoi fișierele de pe Mac le poți accesa direct din Windows. Pur și simplu le deschizi cu Word pt. Windows în loc de Word pt. Mac. Mai simplu de atât nu se poate.

voi lua in calcul si varianta asta. Mersi!

M-ai făcut curios cu acest Windows ARM. Înțeleg că există și Office pt Windows ARM. Interesant.

P.S. Tocmai am citit o alternativă cu VMWare, avantajul fiind că totul este freeware, inclusiv Windows-ul.

1 Like

Windows este freeware?

Nu, dar pe secvențele astea se pare că da. La Parallels cumperi aplicația (adică plătești anual), la VmWare se pare că e totul gratuit, nu am apucat să testez, o voi face zilele viitoare.

Windows nu e gratis. Trebuie cumpărată o licență indiferent cum îl folosiți (pe un computer real sau virtualizat).

eu folosesc vmware versiunea free și este ok pt activitățile mele sporadice cu windows - am renunțat la Parallels acum mulți ani: erau bani dați aiurea - pt mine

LibreOffice este alternativa standard la MS Office. Este actualizat permanent. Acum are versiune dedicată Apple Silicon și o alta pt Intel macs (presupun că și asta merge pe M-uri, dar este recomandată cealaltă). În ultimul timp, se mișcă natural și nu face crash. Îl folosesc ocazional în ultimele luni, mi-am luat licență de MS Office, deoarece am o lucrare mai mare în care interacționez cu o echipă care îmi trimite fișierele în format .docx.
Dacă nu aș fi nevoit să fac asta, ca procesor de text folosesc Nisus, care mi se pare cel mai bun și cu care, în orice caz, m-am obișnuit. Foarte bine, de fapt cel mai bine, se comportă Mellel, salvează însă în format dedicat, trebuie exportat orice scrii. Are însă și versiune iPad OS, deci în eco-sistem Apple este OK. Pages este pe ultimul loc în preferințele mele, deși este OK ca interfață, poate și fiindcă m-am obișnuit cu Nisus și cu Mellel mai mult decât cu Pages.

Se schimba formatarea cind deschizi in LO fisierele .docx trimise de echipa? Dar fisierele .docx salvate in LO isi schimba formatarea cind sint deschise in MO?

Când am deschis în LO un fișier .docx de 150 pagini, am conststat că:

  1. Aspectul general s-a păstrat(capitole, paragrafe, culori de semnalizare);
  2. LO a ales totuși alt font pt. a-l reda.
  3. Fraze întregi au fost redate cu forma ”Bold“ a fontului; au trebuit corectate toate manual.
  4. Toate Bookmark-urile și hyperlink-urile au devenit inactive; s-a păstrat culoarea lor de semnal dar, sunt inactive! Dacă fișierul conține sute de bookms. și hyperls., trebuie refăcute toate manual sau,… mai bine renunți.
  5. Accesarea de bookmarks și hyperlinks în LO necesită tap pe tastatură și click pe mouse, în timp ce în MSO le accesezi cu un singur click(mi se pare că și în Nisus Pro e la fel), iar în Pages cu două click-uri.
    Totuși cred că LO Writer este mai potrivit pt. fișiere mari decât celelalte pe care le-am pomenit mai sus.

Orice import/export din/în altă aplicație pierde ceva, important este să nu piardă date esențiale.
macuse a făcut un raport destul de detaliat, deși cred că ultimele versiuni de LO se comportă mai bine decât rezultă din lista de acolo. Fă un test, întoarce-l pe toate fețele import/export din/în Word și vezi ce se întâmplă.

Folosesc ultima versiune de LO pe un iMac 2017, Ventura, mult cu mose-ul pt dicționare cu f., f. multe bmarks și hylinks. LO se comportă cel mai bine din lista de acolo, pe fișierele mari, cu bun smooth scroll. Crush-ul survine neașteptat dar, nu pe scroll; nu am avut lag(beach ball). Am încercat și alte word procesoare.

De curiozitate, ai folosit Office (Word) si pe un mac mai nou, de preferat cu procesor M? Sau doar pe cel din 2017, la care faci referire?

Nu, nu am decât Mac Intel, cel mai ”nou“ este iMac2017, 8GB, suficient pt mine. Dar mi-ai dat o idee!

În ultimul timp am folosit MS Office și pe mac-uri intel și, acum, pe M1 Pro. Ultima versiune este „universal”, deci MS ține pasul cu proc-urile M. Nu văd nicio schimbare, uneori mai face figuri, dar – în general – se mișcă frumos.
Procesorul de text preferat este Nisus, deși am senzația că dezvoltatorul va abandona corabia. Mi-ar părea rău, este o aplicație excelentă, inclusiv pt documente lungi. Mellel este și mai bun, dezavantajul este că salvează în format proprietar (.mellel), ca atare orice scrii și trimiți trebuie exportat. Are însă și versiune de iPad (Nisus nu are).

Repet, problemele apar la documentele mari. In rest, Word se misca foarte fluent.
Intrebam despre intel vs. m pentru a vedea daca exista vreo legatura, dar e clar ca problema tine de compatibilitatea dintre Word si OS-ul mac-ului.

In concluzie, daca Tim Mackintosh ar fi vrut sa scrie cartea Arabi (care tiparita are in jur de 600 de pagini) in Word…nu ar fi putut sa o faca decat daca impartea documentul…

Da, clar, MS Word for mac se comportă prost la documente lungi. Regula de aur este însă să nu se lucreze cu documente mamut. Dacă se păstrează stilurile de editare pt x documente, ele se „lipesc” la final cu numerotarea paginilor în continuare.
Cine lucrează în macOS, are la dispoziție Nisus și Mellel, care gestionează perfect documente foarte lungi.
Sigur, pentru editarea unor cărți nu se recomandă procesoarele de text, ci aplicații din zona DTP precum Quark ori InDesign. Le-am folosit și eu odată, pe când făceam așa ceva.