Micrisoft Office - probleme editare document cu pagini multe

Salutare,

Folosesc un mac mini m1, 8 gb ram si un macbook pro 13 m1, 16 gb ram.

Pe ambele calculatoare intampin o reala problema cu editarea in Microsoft Word a documentelor cu multe pagini - 400-700 pagini, in sensul in care se misca foarte greu (lag), mai ales daca aduc modificari (paragrafe suplimentare).

La fel, cand scrolez am mici blocari de 1-2 secunde. In concret, editarea unui document Word cu sute de pagini - prin adaugarea de comentarii, track changes, paragrafe suplimentare devine excesiv de greoaie, aproape imposibila.

In Pages si Adobe Reader nu am aceasta problema - totul se misca ok.

Nu fac fata, din punct de vedere a specificatiilor, computerele mele?

Ce sfaturi imi dati?

Multumesc!

„Tai” documentul în 4–5 documente mai mici, de ex. pag. 1–100, 101–200, etc. În general, nu se recomandă documente cu mai mult de 200 pag. Unele aplicații au probleme.
Sau folosește Pages, deși eu oricum nu recomand să ai un singur document cu așa de multe pagini, chiar dacă aplicația face față.

Mersi pentru raspuns, dar ideea e ca nu-l prea pot „taia”.

De exemplu, am un document de 700 de pagini care este un regulament intern - ce trebuie revizuit si trimis catre cealalta parte penru a confirma modificarile aduse.

Ma intreb daca este normal comportamentul asta - daca e problema de hardware - in sensul in care poate ar trebui sa fac un upgrade la macbook. Desi, configuratia asta, pentru Word ar trebui sa fie suficienta. E frustrant…

Posibil să fie și configurația, dar la mine Wordul așa s-a comportat dintotdeauna. Nu mi-e clar de ce nu-l poți tăia, dar tu știi mai bine.
În acest caz, deschide-l în Pages, îl bibilești acolo apoi îl exporți ca .doc ori ca .docx. Încearcă și LibreOffice.

Incearca sa il salvezi intr-un format mai vechi, .docx → .doc. Ai mai multe variante. Daca fisierul nu are “floricele”, nu ar trebui schimbe formatarea.
Ce office e? Este optimizat pt m-uri sau ruleaza prin emulator?

Este Office 365.

Nu-l pot “taia” pentru ca e o revizuire - eu modific ceva, apoi trimit catre alta persoana pentru confirmare/acceptare a modificarilor. Apoi, daca persoana respectiva are alte completari/modificari/comentarii, mi-l trimite inapoi si tot asa.

Legat de configuratie - asta ziceam si eu…pe m1 cu 16 gb ram ar trebui sa se comporte bine - si, cu toate astea, nu o face…

N-am alta varianta decat sa lucrez in Pages - dar, din nou, probleme…pages-ul cand a deschis documentul word, mi-a eliminat textul din niste chenare…

La care format te referi? Uite, astea sunt format-urile disponibile.

Nu stiu daca este optimizat sau e prin emulator. Licenta asta o am de multi ani. Este descarcat direct de pe site-ul celor de la Microsoft.
Cum as putea verifica daca este optimizat sau nu? Eu pe computer nu am instalat, oricum, niciun emulator din cate stiu.

Screenshot 2024-07-28 at 20.47.40

„Optimizat”, adică să fie „universal (binary)”, deci și pt Intel și pt M-uri. Dacă dai Info pe aplicație, ar trebui să se afișeze la Kind ca în atașament.
Nu mi-ai răspuns dacă ai încercat LibreOffice, ăsta are versiuni dedicate pt Intel și pt Apple Silicon, ție îți trebuie asta din urmă. Poate lucra direct în multe formate și s-ar putea să nu-ți altereze alte formatări.

Screenshot 2024-07-28 at 21.21.33

P.S. Uzual, actualizarea aplicațiilor din MS Office se face automat, așa că aș zice că ai ultima versiune „universal”, cum am și eu.

P.S. 2. Mă întreb, totuși, de ce partenerii tăi lucrează cu documente Word așa de mari, este total nerecomandabil în fazele „de lucru”, când documentele se plimbă de colo-colo pt corectură, revizuiri, completări etc. Nici în faza finală nu e recomandabil, dar atunci, să zicem, se dorește un document compact.

Dap, arata exact ca la tine - Kind: Application (Universal).

Nu, nu am incercat LibreOffice - astia sunt? What's LibreOffice | LibreOffice - România

Mda, tocmai am instalat LibreOffice - se misca excelent. De pe mac mini (m1, 8gb ram) deschid instant documentul word de aproape 700 de pagini in LibreOffice.

Eu nu inteleg cum aplicatiile astea, gen LibreOffice, Pages functioneaza atat de bine (fiind si gratuite), iar Microsoft Office pentru care se plateste licenta…se misca atat de rau…

In Microsoft Word, daca fac o modificare a intregului document - de pilda, modfic fontul sau pozitionarea textului - aia e, s-a oprit totoul acolo, nu-si mai revine din lag.

In Pages si, mai ales, in LibreOffice, orice modificare as face-o opereaza aprope instant fara sa afecteze nimic - ce e nasol este ca nu stiu cum functioneaza in LibreOffice treaba cu adaugarea comentariilor si track change-ul, compare-ul si toate “ustensilele astea” de revizuire, dar gasesc info pe net.

Multumesc mult pentru recomandare! Mi-a rezolvat problema. De acum, pentru documente pana in 100 pagini voi folosi Word, iar pentru restul LibreOffice.

Intamplator, am gasit asta: https://www.reddit.com/r/MacOS/comments/1d04alv/word_macos_very_slow/ - o postare cu aceeasi problema, de acum doua luni.

Si eu lucrez destul de mult cu track changes, dar cel mai mare document, pana la documentul pe care l-am adus azi in discutie (de aproape 700 pagini), a fost de 25 de pagini - fiind vorba despre un contract la care s-au adaugat o multime de comentarii, modificari (prin track changes) etc…

Deci, din ce observ, nu ar avea nicio relevanta daca as face un upgrade la computer - ma gandeam azi sa trec la un procesor m MAX.

Nu e vorba despre performanta calculatorului, ci despre cum e optimizata aplicatia Microsoft Word sa functioneze pe mac . Pe mine ma dezamageste lucrul asta foarte tare - mai ales ca eu depind in proportie de 95% de Word in activitatea profesionala.

Ca nu e vorba despre cat de performant e mac-ul o arata si faptul ca toate aceste documente de sute de pagini sunt procesate/editate aproape instant in Pages si, mai ales, in LibreOffice.

Problema e ca nu ma pot baza in totalitate pe aplicatiile astea doua - mai ales cand vine vorba de functii precum compare, track changes etc. asupra unor documente pe care le primesc in Word si pe care, la randu meu, tot in Word trebuie sa le trimit inapoi.

Remarc inca o data, cu dezamagire, ca in continuare ramane o problema de fiabilitate atunci cand vine vorba de computerele Apple. E cumva „Apple si restul lumii”.

E a doua problema pe care o intampin in ultima vreme - prima a fost in legatura cu semnatura electronica, cand a trebuit sa apelez la cineva care avea laptopul cu Windows ca sa pot urca pe site-ul ANAF documentul de confirmare pentru E-Factura, desi lucrez cu doi furnizori disctincti de semnatura electronica…

Cred ca o sa-mi bag picioarele si o sa imi iau un PC cu Windows si aia va fi!

Aste e politica WinTrashMocish. Nu sunt compatibili nici versiunile WinPC intre ele. Intuiesc ca din motive caracteristice lor manipuleaza folosirea lucrului in Cloud.

Nu rezolvi nimic doar prin asta. Trebuie sa aveti pe toate PC-urile aceleasi versiuni de Win + aceleasi versiuni de Office + aceleasi setari de redactari. Fara aceste 3 conditii apar diferente de deschidere, paginatie, caractere, etc.

Mă bucur că s-a rezolvat așa de bine și de repede.
Eu nu am mai lucrat pe Windows de peste 25 de ani, habar nu mai am de ce poate Win pe secvența asta. Presupun că, fiind aplicația lor, se mișcă mai bine pe Win decât pe macOS.

Zic si eu…
Nu ai nici un prieten windozaur , eventual care sa foloseasca 365-ul? Daca da, e simplu, pune-l sa deschida documentul in word si sa faca o modificare, iar apoi sa salveze. Daca lag-ul persista, este de vina binomul office365-cloud.
Daca e OK, insemna a e de vina compatibilitatea binary universal.
Eventual cumpara de pe Cult of Mac Deals o licenta office cu upgrade nelimitat. Apara din cand in cand, destul de des, un deal pe la 30 USD, absolut rezonabil.

Soluția cu amicul windozaur nu e practică. Dacă înțeleg bine, face lucrul ăsta frecvent și cu multe documente. Cum ar fi să fii tu acel windozaur, iar eu să te bat la cap de x ori pe zi/săptămână să-mi modifici asta și aia și apoi să-l trimiți? Tu ai proceda așa?
Nu sunt sigur că lentoarea aplicației ține de cloud, posibil, dar la mine, de ani, Word for mac se mișcă lent cu documente mari, asta a fost mereu.
Nu știu nici dacă licența ar fi problema, posibil. Eu lucrez cu licență, totuși…

Nu am fost destul de clar…
Ideea nu era sa lucreze windozarul pentru el, ci doar sa vada daca se mentine problema, pentru a incerca sa gaseasca mai usor cauza.
Si da, mi se pare mai sanatos (cel putin mie) sa ai o aplicatie pe care sa o updatezi cand vrei, nu imediat ce apare un update - prefer sa rezolve altii bug-urile.
De ce a fost catastrofa informatica mondiala cu acel update facut automat de CrowdStrike? Probabil ca nu au testat destul, in plus s-or fi gandit ca “lasa, un bug mic, daca o fi, ni-l vor semnala utilizatorii…”

Nu are ce cauză să găsească, doar dacă ar fi avut un Word hăcuit, dar și așa… Problema lui Word de mac care gestionează prost fișiere cu multe pagini este cunoscută de ani de zile, eu cel puțin o știu de peste 10 ani, toate generațiile de Word for mac au avut-o. Eu am presupus că are Word de mac cu licență auto-updatabilă.
Dar a răspuns clar că LibreOffice i-a rezolvat problema. Pages de comportă de asemenea bine, numai că, pe secvența „primesc fișier .doc(x), îl corectez și îl retrimit”, să tot imporți în, apoi să exporți din Pages este o operație nerecomandabilă, deoarece TOATE aceste operații pierd ceva din fișier. Ca atare, singura soluție practică este să lucrezi direct pe un fișier .doc(x). Dacă Word for mac dă chix, atunci LibreOffice.
Altfel, aplicații excelente pt macOS care gestionează bine documente lungi sunt Mellel și Nisus. În primul caz, ca în cazul Pages, imporți și expoți în/din formatul lor, la Nisus poți folosi direct doar formatul .doc, nu și .docx.