Merita sa cumpar un ipad MC982B/A?

Oferta este pe olx, evident , second hand, pret 280 lei.
Daca e permis, pun si link.
Mai am o tableta lenovo tab 3-8" cu sim 3/4G, are android 6.
Am cumparat din China un dispozitiv ezcast, asemanator chromecast. E ceva ieftin, nici nu aveam asteptari prea mari.
Nu ma pot conecta la televizor sau monitor decat cu laptopul asus transformerbook T100-TA, windows10. Cu alt laptop mai vechi, tot windows10, nu merge. Stiu de ce, nu e compatibil miracast. Nici tableta lenovo nu se conecteaza.
Cu macbook-ul mid 2010/high sierra nu ma pot conecta. Detecteaza dispozitivul, arata ca incepe conectarea dar nu se finalizeaza. Am incercat atat pe televizoe cat si pe monitor. Monitorul “stie” HD.
Ma intreseaza daca are cineva modelul de ipad din titlu, daca a incercat conectarea la tv/monitor. Stiu ca aplicatiile pentru apple nu sunt asa de numeroase ca pentru windows.
Macbook-ul are tendinta de a se conecta dar nu poate…
Oare merita tableta pretul? Presupunand ca starea ei este ok, oare SO folosit nu e prea vechi?
Nu am nevoie de tableta in plus, repet, as folosi-o doar pentru a avea un “smart tv”.
O voi putea folosi pentru filme vizionate pe televizor/monitor.

Există adaptoare ieftine „chinezești” pt a conecta un iPad/iPhone la un monitor/televizor. Eu am unul cu ieșire HDMI și VGA, Mira. Merge foarte bine. Pe unele aparate mai vechi, cum ar fi proiectorul de la mine de la facultate, nu merge din cauză că proiectorul nu detectează semnalul, dar merge fără probleme pe orice monitor/televizor produs în ultimii 4-5 ani.
Întrebarea cu cod m-a făcut să caut, vrei să spui un iPad 2? Sau vrei să ne testezi abilitatea de a identifica precis modele de iPad? Păi dacă merită sau nu depinde de cumpărător. Prețul e prea jos, pare ceva vechi sau stricat/cu probleme… Dar dacă nu ai nevoie de ceva performant, s-ar putea să fie suficient. Ce vrei să faci, concret, cu tableta aia?
P.S. Prețul lui în Europa a fost cam pe aici.

Prompt in raspunsuri, ca de obicei. Pentru cei ce nu stiu, Cattus_Thraex m-a ajutat la inceputurile mele in ale mac-ului, ma folosesc de ocazie sa-mi scot palaria in fata lui. Sa revin la subiect:
Am scris modelul pentru ca vanzatorul scrie doar ipad 3g dar da fotografia, se acolo am luat modelul. Am vrut sa dau date cat mai exacte pentru a primi un raspuns pe masura.
Link:
https://www.olx.ro/oferta/tableta-ipad-3g-liber-retea-fara-parole-IDbO1o9.html
Tableta respectiva ma intereseaza 80% pentru a viziona filme pe monitor HD sau pe televizor.
Fiind cam veche, am vazut ca scoate rezolutie buna (pentru mine), 1920x1080. In link-ul urmator apar specificatiile:


Imi doresc o tableta deoarece ocupa spatiu mai putin decat un laptop, portabilitate mai mare, etc. Si de ce nu, o noua jucarie pentru mine. Sa stie Mosul ce-mi aduce…
As dori o parere bazata pe experienta proprie a celui care raspunde, nu pe informatiile culese online, de multe ori sunt inselatoare sau au caracter general.

Nu văd de ce nu ai putea vedea filme, inclusiv prin Apple TV sau printr-un adaptor relativ ieftin. Eu am dat pe al 100 de lei, are ieșire VGA și HDMI, îl folosesc curent, de câteva ori pe săptămână. E drept, am un iPad 2017, dar l-am testat cu iPhone 5 și merge și cu ăla foarte bine.
P.S. Adaptoarele astea nu-s mare lucru, se găsesc peste tot, și noi și s.h., ăsta al meu are avantajul că are ieșire VGA și HDMI, altfel trebuie să iei 2, unul cu VGA, altul cu HDMI.

Da. Vreau sa folosesc conexiunea wifi. Vreau sa fiu sigur ca voi putea face conexiunea ipad->chromecast. Adaptor cu cablu am si eu, l-am folosit fara probleme dar vreau sa fac conexiune prin wifi, sa nu mai fie necesara pozitionarea tabletei (in cazul de fata-ipad) langa monitor/televizor.

Am vazut acum ca anuntul nu mai e activ, probabil ipad-ul s-a vandut.
Problema conectarii wireless (wifi) a tabletei ipad ma intereseaza in continuare. Astept pareri, multumesc.

Legare jucărie iOS la Chromecast

multumesc, nu cred ca e o problema, am ghidul utilizatorului pentru chinezaria mea. E adevarat ca pagina e cam de marimea unui pachet de tigari, noroc ca am in casa o lupa si am putut citi instructiunile. Le-am urmat si nu am reusit cu macbook-ul. Daca nu imi iese din cap ideea cu ipad-ul, trebuie sa gasesc o persoana dispusa sa ma lase sa testez o conectare.Speram sa gasesc pe forum pe cineva care si-a pus aceleasi intrebari ca mine si a rezolvat.

Încearcă pe forumurile americane, acolo ai mult mai multe cazuri discutate

Am gasit ceva in specificatiile wecast, chinezaria mea.
Suporta IOS 8 sau mai recent, MAC 10.9 sau mai recent, windows 8.1 sau mai recent, Android 4.4 sau mai recent.
Deci stiu acum la ce sa ma uit cand caut.
Scuze, daca eram mai atent, nu mai intrebam.

Revin. Am mai gasit ceva, nu stiu ce sa inteleg din specificatiile gasite pe everymac:
https://everymac.com/systems/apple/ipad/specs/apple-ipad-2-wi-fi-gsm-att-a-gps-specs.html

Recunosc ca nu stiu cum sa interpretez specificatiile , pe langa ios4.3->ios 9.x suporta si mac osx 10.5.8?
Oferta respectiva este pe olx.

Ce nu e clar? Detalii tehnice succinte și clare ai în baza de date Mactracker, descărcare gratuită. Este un iPad vechi, va suporta maxim iOS 9.x.x și periodic mai trebuie conectat la un calculator (mac/PC) pt sincronizarea datelor. La zona System Requirements sunt datele minime pt a-l conecta la un calculator. Asta apare la orice iPad, inclusiv la ultimele modele.

Multumesc, mai caut.

Vrei să-ți iei un iPad și nu știi ce model s-ar potrivi? Oferta e foarte mare, ce buget ai?

Buget…cat mai mic!
Nu este o prioritate. As dori sa imi cumpar dar nu pot spune ca imi lipseste. de aceea daca nu imi convine pretul, pot astepta o ocazie favorabila.
Pretentiile mele: display minim 9,7", hdmi minim 1080p, sistem de operare ios 8 sau mai nou. Sa fie compatibil cu ce am eu. Vad ca pe aliexpress nu mai gasesc produsul (pentru detalii), dar am gasit in alta parte, cred ca e acelasi produs:
https://www.ebay.co.uk/itm/For-Miracast-Chromecast-2-Digital-HDMI-Media-Video-Streamer-2nd-Generation-2017/352226896659

„Cât de mic” este vag… Un iPad bun îl iei în jur de 1000 lei, mai jos va fi, probabil, vechi… dar nu se știe. Pe olx ai oferte gârlă. Succes.

Aaa… nici nu visez la 1000. Nu am ce face cu el inafara de posibile vizionari de filme online. Nu fac asta prea des, pentru mine va fi o jucarie asa ca prefer sa nu ma coste prea mult. Maxim 400.
Multumesc pt sfaturi si urare.

Păi fișierele video și vizionarea filmelor cer resurse mai mult decât orice. Luați un calculator mai vechi de 2008 și veți vedea că nu vor merge ori vor merge greu. Cu „maxim 400” nu cred că se găsește un iPad pt vizionat filme în mod decent, dar poate mă înșel.
P.S. Înțeleg că ultimul rând este ironic. Eu voiam să fiu constructiv, nu să fiu ironic, dar mă rog, fiecare cum crede că e frumos…

Fereasca D-zeu de ironie! Nici macar nu m-am gandit la asa ceva. Mai ales ca ma simt dator pentru sfaturile bune primite pana acum. Mi-au fost de folos.
Imi cer scuze, nu am raspuns ironic.
Am multumit pentru raspunsurile primite si pentru urarea de a avea succes in cautarile mele.
Nu pun la indoiala raspunsurile competente si bunavointa de a raspunde celor care au intrebari.

Revin cu rugamintea de a fi sfatuit.
Pentru ce imi propun eu, filme online proiectate pe monitor/tv, rezolutie hd 1080p, etc (am scris in mesajele anterioare), am gasit:
https://everymac.com/systems/apple/ipad/specs/apple-ipad-3rd-gen-early-2012-wi-fi-only-specs.html
Modelul exact MC706LL/A, are 32GB; nu are sim dar are wifi, oricum e pentru casa deci ma descurc si fara 3g/4g. In plus, suporta rezolutie 1080p, costa 350 pe olx.
Este ceea ce imi trebuie? Merita pretul?
Multumesc pentru atentie.