Merita sa cumpar un ipad MC982B/A?

Am revenit,
In primul rand va urez LA MULTI ANI! tuturor. Sper sa avet un an mai bun decat cel care a trecut. Pentru mine anul vechi s-a terminat cu o viroza respiratorie serioasa (debut 23-24 dec), anul nou a inceput cu aceeasi viroza, am scapat cam acum 3 zile. Deoarece Craciunul si Revelionul le-am petrecut in pat, cu ceaiuri si pastile, m-am gandit sa-mi ofer un cadou…de sarbatori “am economisit”, am dat bani doar pe nurofen, etc.
Ati ghicit, este vorba tot de ipad-ul visat. In timp mai m-am documentat, m-am obisnuit cu preturile, mi-am dat seama ca are dreptate deplina Cattus_Thraex.
Acum m-am oprit la un ipad air (nu air2), 32GB/wi-fi. Model MD786LL/A. Ma incanta wi-fi dual band. Link:
https://everymac.com/systems/apple/ipad/specs/apple-ipad-air-1st-gen-a1474-wi-fi-only-specs.html
Pretul cerut este 600 lei.
Rugaminte si intrebare, merita sa dau atat? Pot face ce mi-am propus, vizionare HD pe tv/monitor?

Chestia cu „merită” e relativă. Prețul ar fi OK, dat fiind că rulează ultimul sistem de operare. Poate scapi la 500 lei.

Multumesc.
Am stabilit sa ne vedea asta seara, o sa incerc sa mai trag de pret.
O sa incerc sa ma conectez la contul meu de icloud de pe ipad. Am auzit destule despre blocare in icloud, nu vreau sa ma pacalesc. Cu macbook-ul m-am lamurit, ma descurc. Cu dispozitive ios nu am umblat.
De fapt ma intereseaza nu atat valoare de piata a ipad-ului cat daca raspunde cerintelor mele.
Aici am indoieli, nu intentionez sa-l iau cu 600 si sa-l vand cu 6xx, eventual sa castig din diferenta. Vreau sa-l folosesc.

Spune-i flăcăului să facă resetare de fabrică, „ca nou”, iar tu faci la întâlnire prima setare, nu durează mai mult de 10 min. dacă ai conexiune rapidă la net. Dacă te setezi ușor, înseamnă că e OK cu iCloud.

multumesc, asa o sa fac.

Am cumparat, este exact modelul din link. I-am pus id-ul meu de icloud, am actualizat la ios 12.1.1. (prin conectare la macbook, itunes). Nu stiam ca nu merge direct, avea ios 7xx.
L-am butonat acasa, se pare ca este ok. Am instalat o multime de aplicatii, sigur le voi sterge mai tarziu. Am facut-o mai mult pentru a ma obisnui cu jucaria.
Cam incomod din cauza marimii dar eu l-am dorit cu display de 9,7". Trebuie sa-i caut o husa/stand.

Am eu ceva ok, trimite-mi mesaj privat sau sună-mă, parcă ai nr

Am incercat acum conectarea cu chinezaria wecast, nu am reusit, ipad-ul nu vede reteaua wi-fi creata de wecast. Pentru ecran extern imi cere apple tv.
O sa mai sap, o sa citesc iar ghidul de utilizare wecast desi nu am asteptari prea mari de la ceva asa de ieftin. Acolo scrie ca ar merge, eu inca nu am reusit.

Pt conectare la un monitor/televizor extern se ia un adaptor, eu am luat unul cu 100 lei, Delicast. Are ieșire HDMI, VGA și audio, merge f. bine. Cred că wi-fi merge numai cu Apple TV, am și de ăsta, e cel mai elegant mod, desigur.
Ăsta e chiar Apple, cred.

Decat sa te complici cu chinezaria aia (care a costat ceva) si adaptor (care va costa si ala ceva), mai bine iei un Apple TV (150-250 lei) si ai scapat de toate problemele, ba chiar te poti bucura comod de tableta, din canapea. Asa trebuia facut de la inceput si scuteai banii. Poti revinde chestia aia pe Olx.

Nu e chiar totuna. Eu am „chinezăria” aia la mine mereu, am nevoie să conectez iPadul la proiectoare/televizoare când predau, pt asta nu iau Apple TV în geantă. Nu că ar fi mare și greu, ci din motive evidente.
În al doilea rând, omul are un buget limitat. Dacă vrei să acoperi mai multe nevoi, sigur, iei și Apple TV și adaptor lightning la HDMI/VGA, dacă nu, te limitezi la ce acoperă cel mai bine nevoile diverse și la costuri cât mai mici, și atunci soluția rațională este un adaptor. Nu confunda nevoile TALE cu nevoile ALTORA, pot fi diferite.

Ce am gasit pentru conexiunea prin cablu, mi separe elegant si simplu, pret 45 lei:


Pe aliexpress e mai scump, cca 14-15 dolari.
Pt adaptorul propus de Cattus, am gasit pe aliexpress un pret mai bun, revine cam 31 lei.

Deocamdata am strans gura pungii cu galbeni, mai astept. Daca nu reusesc prin wi-fi, mai tarziu o sa cumpar totusi cablul cel mai ieftin.

  1. Stay calm and relax.
  2. Pentru folosirea strict acasa, un Apple TV este mai indicat.
    Pentru folosirea in afara casei, un adaptor si chinezaria aia sunt mai bune.
    Nu am zis ce este mai bun pentru mine (dupa cum am scris mai demult, mi-am dorit un Apple TV 4K, dar am abandonat ideea de a avea vreunul, indiferent de generatie).
    Domnul a zis ca vrea sa-l foloseasca acasa, pentru vizionat diverse. Prin urmare i-am propus Apple TV-ul, care pe OLX l-am gasit cu 150 lei Gen. 3 rev. A. Nitel mai scump decat cablul ala.
    Avand premisele enumerate mai sus, eu cu siguranta as alege Apple TV-ul.
    Uite si anuntul omului, ca sa-i fac nitica reclama :smile: https://www.olx.ro/oferta/apple-tv-IDbSUTs.html

Sunt deosebit de calm și deosebit de relaxat, cel puțin pe discuția de față.

In mesajul anterior dadusem un exemplu de cablu disponibil pe olx. Pretul era 45 lei.
In anunt, vanzatorul scria ca merge pana la ios 10.3, nu l-a verificat pe versiuni mai noi de ios.
I-am trimis mesaj, l-am intrebat daca merge pe ipad cu ios 12.1.1. ce a urmat:
Mi-a raspuns ca are pentru orice versiune de ios la pretul de 120 lei.
Am verificat din nou anuntul respectiv, ce credeti: se modificase continutul, nu mai scria nimic de compatibilitate doar pana la ios 10.3 si pretul devenise 120 lei.
Interesant, nu?
Nu contest dreptul vanzatorului de a modifica pretul dar ma incearca o dezamagire. Deja visam la cablul respectiv.
O sa ma orientez spre prietenii chinezi desi si de acolo am luat niste rateuri, a trebuit sa deschid disputa ca sa-mi recapat cativa dolari pe care-i platisem fara sa primesc ceva.

Am incercat azi sa ma conectez ipad-> televizor prin wecast.
Nu am reusit, ipad-ul nu detecteaza reteaua wi-fi a wecast-ului.
Deci am ratat aici, mai ramane varianta adaptorului cu cablu lighting-HDMI.
Am incercat si cu youtube, ipad nu detecteaza nici un ecran wireless.

sau cu un Apple TV, se găsesc pe olx.ro la prețuri f. bune. Așa cum spuneam, un adaptor acoperă mai multe nevoi, dar presupune o legătură fizică. Este inevitabil dacă te duci de colo-colo pt conferințe, cursuri etc. Pe acasă ar fi, poate, mai ușor și mai confortabil un Apple TV.
Nu știu ce sfaturi să dau despre metoda încercată de tine, deoarece nu o folosesc. Ar trebui să scrie undeva ce compatibilități are.
P.S. Aici scrie, de ex., că ChromeCast este compatibil cu orice device, mac/PC/tabletă iOS/tabletă Android.
P.S.2. Iar aici scrie cum se face setarea.

Cred ca wecastul meu a murit. Posibil asta sa fie cauza ca nu-l vedea ipadul ieri. Azi am incercat cu telefonul (android, am verificat de mai multe ori inainte, mergea). Nici telefonul nu mai vede azi reteaua wifi a wecast.
Putin dai, putin ai. A mers de cateva ori din noiembrie pana de curand. M-a costat 8 dolari deci putin peste 30 lei la cursul de atunci. L-am luat si pentru compatibilitatea lui cu android, ios, macos, windows. Despre apple tv nu stiam nimic, acum stiu ca imi e necesar cel putin apple tv 3 pentru rezolutie full HD(1920x1080) . Ce nu stiu este daca e compatibil si cu device non apple, cu windows sau android.

Pt ce vrei tu, cred că mai potrivit ar fi un ChromeCast, se găsesc pe toate drumurile IT-ului. Nu pot comenta mai departe, deoarece eu am acasă eco-sistem Apple, deci totul se învârte pe mac-uri, iPad-uri, iPhone-uri și Apple TV. Ți-am dat mai sus un link la un model de ChromeCast, specificațiile tehnice îl fac compatibil, cred, cu ce descrii tu că ai nevoie.

Am gasit chromecast 2, oferta la 150 lei. Din ce am citit, varianta mai noua, chromecast 3 nu e cu mult mai performanta da sensibil mai scumpa.
Imi place ca de la varianta ch2 in sus se poate folosi si wi-fi 5GHz, suporta netflix.
Chinezaria mea ieftina nu stie netflix. Iar am incercat-o ieri, merge cu telefonul/android dar cu windows se conecteaza fara sa apare ceva pe televizor. Am uitat, cand am cumparat-o, nu ma interesa netflix, de aceea am optat pentru pretul mic. Acum asa ceva costa de la 14 dolari in sus, eu am dat doar 8.
Ma mai gandesc, as cumpara chromecast2 pana nu dispare. Este nou, nu sh, are garantie, poate fi returnat.
https://www.pcgarage.ro/media-playere/google/chromecast-20-hdmi-streaming-rosu-incarcator-eu/and