macOS Tahoe

Am pornit Mac mini-ul M1, cu Sequoia, ca să văd cum se comportă acolo procesul windowserver. Consumă mult mai puține resurse decât pe celelalte computere cu Tahoe. Sub 10% GPU și CPU. Deci clar e ceva în neregulă cu afișarea interfeței grafice în Tahoe.

Cred că în weekend fac downgrade pe Mac mini M4 și MacBook Air M4.

Mda… Probabil vor rezolva problema în următorul update.

Estetic vorbind, Liquid Glass arată cel mai bine pe iPhone, semn că au pornit de la telefon și au portat interfața și pe iPad-uri și pe mac-uri. Cel mai rău arată în macOS, nimic impresionant, iar agenda este catastrofică. Măcar de s-ar putea mări afișajul.

În rest, toate aplicațiile îmi merg fără probleme.

Dacă las deschisă într-un tab de Safari o anumită pagină de LinkedIn, după câteva minute aplicația e semiblocată, în sensul că taburile existente nu mai afișează nimic, dar pot deschide alte taburi… O fi de la LinkedIn sau de la Tahoe… naiba știe.

N-am remarcat așa ceva la tab-urile din Safari. Nu am folosit însă niciun tab cu LinkedIn. Mai testez mâine.

Ceva asemănător mi se intampla si mie. Dar nu am LinkedIn deschis. Cand misc cu trackpadul taburile sa ajung la pagina care o doresc, mai dispar afisajele, dar apar in 1-2 secunde. Mai e un lag in derularea taburilor.

Am găsit un articol în care sunt descrise trei probleme din Tahoe, împreună cu posibile soluții.

Așa cum scriam mai sus, problema cu windowserver o am și eu, pe două computere. În funcție de ce aplicații am deschise la un moment dat, chiar fără să fac nimic-nimic pe computer, mă trezesc că windowserver stă constant în 60-80% GPU. Pe MacBook Air consecința e că bateria se consumă mult mai rapid decât înainte.

N-am reușit să-mi dau seama care aplicații declanșează problema asta. De obicei am deschise programe de la Adobe, Affinity, Microsoft, plus alte câteva mai mărunte. Probabil e un efect cumulativ: cu cât mai multe aplicații stau deschise, cu atât mai mult GPU consumă windowserver.

Privitor la Safari si taburile ei pot spune ca dupa un quit and reopen all windows fron last session acum merg fluent, fara disparitia afisajului. O sa vad in timp daca odata cu vizualizarea mai multor pagini oboseste.

Nu pot spune nimic de windowserver pentru ca nu folosesc niciuna din aplicatiile amintite.

Deschide de curiozitate Activity Monitor și verifică activitatea GPU a procesului windowserver. S-ar putea să ai surprize.

Se tine undeva pe la 30% CPU fara sa am vreo activitate. GPU e la 1-2% (strict procesul windowserver) in rest valorile sunt mici. E drept am deschis Safari cu vreo 50-60 de taburi, OpenOffice, Mail, Photos, Calendar, Notite, Harti, Preview, Numbers, Pages (niciuna cu cantitati mari de date).

Tahoe mi-a rezolvat o chestie enervantă de vreo 2–3 ani, dacă nu mai mult: aveam în coș un fișier vârât într-un sub-sub folder pe care nu l-am putut șterge. L-am mutat în altă parte, nimic. Brusc, de câteva zile mi-a dispărut! Cred că după acel mini update de zilele trecute.

Foarte enervant. Încercasem toate metodele găsite pe net, nu voia să se șteargă și pace.

Au reușit să strice și Spotlight în Tahoe.

Am încercat și eu. Nu am această problemă. MacOS 26.1. iMac 20.1

La mine e a doua oară când se strică Spotlight în Tahoe, pe Mac mini M4. Pe un MacBook Air încă funcționează. Se rezolvă prin resetarea indexului, fie în Terminal, fie prin boot în safe mode. Am văzut pe net că au și alții această problemă.

Eu văd că în Tahoe un fișier de pe discul intern sau de pe iCloud se caută prin dublu clic pe icoana discului, apoi în dreapta sus.

Spotlight funcționează acum pt a căuta aplicații. Cred că astea sunt „new features!”.

Mie îmi lipsește Launchpad. Nu folosesc decât foarte rar spotlight. Acest „apps“ din Tahoe este bazat tot pe spotlight. (Tasta F4). Funcționează, nu mă plâng. Oricum, spotlight s-a diversificat.

⌘+1 search apps

⌘+2 search files

⌘+3 search actions

⌘+4 search clipboard

Poate ar trebui să-mi exersez noi reflexe și să-i dau spotlight-ului mai multe șanse.

Dacă folosiți modul de vizualizare “coloane” în Finder, atunci această opțiune, adăugată în Tahoe 26.1, vă va fi foarte utilă. Ar fi trebuit s-o introducă încă de la prima versiune de Mac OS X… Sau, cu alte cuvinte, “am așteptat 20 de ani această opțiune” :grinning_face_with_smiling_eyes:

(Cmd-J, View > Show view options)

2 Likes

Ciudat, La mine nu apare ultima optiune. Apare cumva in ultimul update 26.1?

da, e în 26.1

Acum apare optiunea si la mine dupa update. Rezolvarea mea la problema cu lipsa pastrarii dimensiunilor coloanelor in list view a fost sa elimin o coloana care e putin relevanta. Acum cu 3 coloane am in general suficienta latime pentru a vedea denumirile.