macOS Monterey

Am mai rulat o data, de curiozitate, sa vad o comparatie cu speedtest.

Screenshot 2021-11-19 at 23.31.27

Nu prea se “pupa”.

Speedtest se conectează de regulă la cel mai apropiat server. Utilitarul din sistem testează rețeaua conectându-se la serverele Apple. De aici vine diferența.

Din câte văd în help, networkQuality -C te lasă să pui un “configuration URL”, care presupun că e adresa serverului pentru test. Nu am Monterey momentan, așa că nu pot testa.

Nu-mi dau seama la ce și cât poate fi de utilă asta, ținând cont că cei de la ookla au servere mai peste tot în lume.

Și Cupertino:

Iar dacă vrei să te distrezi poți da un speedtest-cli din terminal, dacă ai homebrew. (brew install speedtest-cli)

La mine de puține ori s-a legat la serverul care e cel mai aproape.

La mine, de exemplu, având net de la Orange, Speedtest se conectează by default cel mai adesea la serverul Orange Cluj-Napoca. Îmi arată 700-900 Mbps viteză de download, pe o conexiune de 1 Gbps. Nu-i rău, dar viteza reală în internet o aflu doar dacă aleg eu un server din altă rețea românească, sau din afară, că pe acolo am obiceiul să navighez.

(Pe iPhone, Speedtest îmi detectează locația prin GPS și mă conectează la servere aflate la 30-100 km distanță, deci iarăși nu prea are relevanță.)

Utilitarul ăsta de la Apple se conectează la CDN-ul Apple, deci aflu din prima ce viteză am eu cu internetul din lumea largă.

Alte informații culese de pe net despre networkQuality:

  • Mai multe detalii despre acel parametru numit “Responsiveness”, aici.
  • networkQuality măsoară în paralel (adică simultan) vitezele de download și upload, simulând astfel utilizarea obișnuită a unei conexiuni la internet. Speedtest le măsoară pe rând. Dacă vreți măsurare ca în Speedtest, atunci dați networkQuality -s

https://fast.com (by Netflix)

In seara asta am primit beta 4-ul.
Problema cu “tap-to-click” pare a fi rezolvata. Deocamdata nu am ratat niciun tap.

1 Like

A aparut un update care a rezolvat-o?
A, e beta. Ok, astept varianta finala.

Unii zic pe Macrumors că Cmd-clic (cu tap-to-clic) tot nu merge din prima. Cum ar fi, de exemplu, atunci când vrei să deschizi un link în alt tab.

Parca era mai fain pe vremea cand aveam sistem de operare nou o data la 2 ani. Mai curat, mai asteptat, mai incitant. Poate e doar nostalgia aia “pe vremea mea…”

Pe vremea mea Mac OS X costa $129 și se stătea la coadă la Apple Store ca să-l cumperi la lansare, în cutie, pe DVD. Am și acum cutiile de la Tiger, Leopard și Snow Leopard.

1 Like

Cel mai vechi CD este cu macOS 8.1, cred, o să mă uit. Sau cu 8.5 sau cu ambele, am uitat.

In cazul meu, primul mac era pe vremea Tiger-ului. Era ceva cu totul inedit pentru mine.

A apărut 12.1 și utilizatorii spun că s-a rezolvat problema cu trackpad-ul, cu o excepție: unii zic că Cmd-tap tot are o întârziere de câteva secunde.

O sa trec si eu la Monterey. Sper sa nu fiu unul din “norocosi”.
Bagam un “piei drace!” (de trei ori), un pic de sare peste umar… si mergem mai departe. :slight_smile:

De ani buni, folosesc pe computerul principal toate beta-urile…niciodata nu pot sa spun ca au fost bug-uri FOARTE nasoale, care sa ma faca sa trec la vreun OS mai vechi…ca mai e vreun issue -doua, pe ici-colo, asta e, se intampla si in versiunile finale.

Nici acesta nu mai e foarte nasol. Enervant poate daca folosesti mult combinatia respectiva. Poate nici nu il intalneam de la lansare, dar cum nu era o necesitate trecerea la Monterey, am amanat acest pas pana se rezolva (probabil doar partial pentru unii) acest bug.

La mine cred că a fost pentru prima oară când a trebuit să fac downgrade la versiunea anterioară a sistemului de operare. Lucrez exclusiv cu un Magic Trackpad, fără maus, iar bug-ul respectiv făcea imposibilă utilizarea normală a trackpad-ului. Încă ezit să fac upgrade…

O singura data am regretat ca am trecut la un sistem de operare mai nou. Aveam o aplicatie care nu mai functiona in noul sistem de operare. Ceva legat de lipirea paginilor in pdf care o stie Preview dar un pic mai complicat.
Si eu folosesc doar magic trackpad si de acea am si asteptat.
In cel mai rau caz poti reveni , din nou, la Big Sur. Cu riscul pierderi de timp pentru downgrade.

Am primit macOS 12.2 si IN SFARSIT pot spune ca Safari functioneaza la 120Hz…dupa aproape 2 luni de la prezentarea ProMotion-ului.