macOS Monterey

Eu am luat de aici GitHub - SaltwaterC/romanian-programmers-mac: Aranjament de tastatură "Romanian - Programmers" pentru Mac OS X / macOS

2 Likes

Posibil ca Tudor să folosească acel Romanian Programmers pe care l-am creat hăt departe în timp și nu l-am mai bibilit de ani. Tastaturile mele se pot descărca de aici (sper să meargă, cred că vă trebuie cont Dropbox):

De unde a scris @tacaota, da. Cel făcut de SaltwaterC.
Pe Linux și Win face parte din opțiunile de layout ale sistemului. Pe macOS speram să apară odată cu Big Sur (pe la Keyboard, Input Sources).

E nevoie de link-ul de la Share pe folder (preferabil doar cu drept de view). Cel pus acum este către /home și practic îmi arată Dropbox-ul meu.

A, da? Verific acuma. Oricum, iată-l aici.Ro keylayouts_nov 2014.zip (499.0 KB)

Apple include 2 tastaturi Romanian de mult timp: una Romanian (Apple), cu ș și î puse în stânga, pe tastele extreme și Romanian Standard, gen Windows.
Cele făcute de mine (alea 2 de bază) au combinații de taste moarte pentru toate limbile europene care folosesc caractere latine, adică să poți scrie corect Łódź, Řehoř, Ġgantia etc. Eu le-am creat pt uzul meu, deoarece trebuie să citez mereu nume străine și e mai comod să am combinațiile uzuale pe un singur layout, să recurg la altele doar dacă e nevoie.

Mersi!

De acord, dar nu numărul este important, ci layout-ul în sine.
Eu scriu cod, iar layout-ul ANSI mi-a intrat în reflex pentru că îl folosesc de mulți ani. Și de aceea aveam nevoie ca toate simbolurile, parantezele etc. să fie la locul lor. Iar ROP e practic ANSI + niște combinații pentru diacritice, €, ˚ și alte caractere care nu mă interesează.
Oricum e bine că astfel de layout-uri pot fi create de utilizator acolo unde nu există. Foarte util exact pentru ce ai spus - adaptarea la alte limbi.

1 Like

DA, evident, de aceea și există tastaturile definite ca „programmers”, specifice limbilor cu multe diacritice, deoarece permit dezvoltatorilor să scrie mai ușor și mai rapid. Cred că, atunci când l-am creat, m-am inspirat din varianta pentru polonă (polona are mult mai multe diacritice decât româna!)

A mai aparut vreun upgrade care sa rezolve problema cu trackpad-ul?

Nu, nu s-a rezolvat nici în 12.1 beta.

Citesc că macOS 12.1 beta 3, lansat ieri, a înrăutățit și mai tare problema cu trackpad-ul.

Cineva a pus pe Reddit o descriere detaliată a problemei:

Urata chestie. Mai astept cu trecerea la Monterey sa nu ma trezesc ca sunt unul din “norocosi”.

Am facut si eu update la beta 3.
O gramada de probleme fata de beta 2, insa cel mai enervant e ca airpods-urile nu-mi mai fac calumea switch-ul automat intre iPhone si MacBook.

Legat de trackpad, tap to click-ul merge cand vrea el…

Am o presimțire că de la Universal Control se trag problemele.

Prima veste bună legată de problema cu trackpad-ul:

Tap-to-click issues on B9 and 10 (and now Monterey release)  Page 8  MacRumors Forums

1 Like

Drink-diff

Știați că Monterey are un utilitar pentru măsurarea conexiunii la internet? Ceva asemănător cu Speedtest. Se cheamă networkQuality, comanda poate fi executată în Terminal.

https://danpetrov.xyz/macos/2021/11/14/analysing-network-quality-macos.html

Upload capacity: 6.369 Mbps
Download capacity: 19.091 Mbps
Upload flows: 16
Download flows: 12
Responsiveness: Low (27 RPM)

==== SUMMARY ====
Upload capacity: 143.274 Mbps
Download capacity: 171.507 Mbps
Upload flows: 16
Download flows: 20
Responsiveness: High (1523 RPM)

E bună chestia asta, le scriu ălora de Vodafone care au preluat UPC-ul.

==== SUMMARY ====
Upload capacity: 178.083 Mbps
Download capacity: 774.973 Mbps
Upload flows: 16
Download flows: 16
Responsiveness: High (1280 RPM)