macOS Monterey

Acum fac și eu upgrade-ul pe Mac mini M1. Sper să nu am probleme de compatibilitate cu aplicațiile Adobe, singurele care mai fac uneori necazuri când apare un nou sistem de operare.

Eu mi-am făcut de aseară. O să-l buchisesc un pic, dar principala noutate, Universal Control, încă nu e. Presupun că nu au pus-o la punct pt noile configurații hardware cu M1 Pro și Max. Altfel, a mers repede instalatul, adică vreo oră și ceva descărcatul, apoi vreo juma de oră instalarea propriu-zisă. Pare stabil, nu văd nicio problemă majoră.

Ciudat. Universal Control a aparut inca din beta5 daca-mi aduc bine aminte.
Verifica cerintele:

  • 2016 and later MacBook Pro
  • 2016 and later MacBook
  • 2018 and later MacBook Air
  • 2017 and later iMac
  • Late 2015 and later 27-inch iMac
  • iMac Pro
  • 2018 and later Mac mini
  • 2019 and later Mac Pro
  • iPad Pro
  • 3rd generation and later iPad Air
  • 6th generation and later iPad
  • 5th generation and later iPad mini
  • All devices must be signed in to iCloud with the same Apple ID using two-factor authentication.
  • For wireless connectivity, all devices must have Bluetooth, Wi-Fi, and Handoff turned on and within 30 feet of each other.
  • iPad and Mac cannot be sharing a cellular and internet connection.
  • For USB connections, you must trust your Mac on the iPad.

Universal Control va fi disponibil mai încolo, toamna asta, zice Apple.

Da, analiștii sunt surprinși, dar se pare că nu e pus la punct pt noile configurații, va fi introdus – probabil – la următorul update.
Nu ar fi prima oară când un feature e scos la lansarea oficială, deși era prezent în faza beta.

Observ o problemă destul de enervantă cu Magic Trackpad, care a apărut imediat după upgrade-ul la Monterey. Din când în când cursorul sare aiurea pe ecran, e ca și cum trackpadul nu ia în considerare contactul cu degetul decât o fracțiune de secundă mai târziu. Foarte enervant atunci când lucrez grafică cu trackpad-ul.

Pe Macrumors au mai mulți o problemă asemănătoare.

Nasol bug, mai ales că a deja semnalat de mai mulți.

E nasoală treaba cu trackpad-ul, pur și simplu nu-l mai pot folosi. De câteva luni lucrez exclusiv cu un Magic Trackpad. E atât de mișto, încât am renunțat complet la maus. Cum naiba l-au stricat și pe ăsta, nu știu. Între timp se mai plânge lumea și pe Reddit, și pe Apple Discussions. Sper să rezolve treaba cât mai repede.

E o notă foarte proastă să aibă bug-ul chiar cu produsul lor.

Urata treaba! Bine ca stiu sa nu fac upgrade la Monterey pana nu apare corectura.

Ceea ce constat în Monterey este că aplicația Mail nu-mi încarcă nimic din conținutul mesajelor primite pe contul icloud, se vede doar partea de sus, mesajul e blank! Sigur, se poate citi în Safari, dar e enervant, tare enervant. Pe iPad este OK, desigur.
Și la celelalte conturi, conținutul mesajelor e minimal (nu complet gol), dar se rezolvă apăsând pe butonul din dreapta sus, care lipsește însă dacă ești în contul icloud. Ăștia n-or fi observat asta în timpul testelor? La voi face la fel? Cum s-ar rezolva chestia asta, adică în aplicație, nu să intru în Safari să citesc mesajele.

La mine merge ok Mail.

Văd că și alții au aceeași problemă cu Mail:
https://discussions.apple.com/thread/253299872
https://discussions.apple.com/thread/253303125
https://discussions.apple.com/thread/253303149

Aici cineva zice că ar fi de la regulile de Privacy introduse în Monterey:
https://discussions.apple.com/thread/253298895

Aha… Problema este că la contul icloud nu apare acel buton „download contents” sau cam așa ceva.

Nu găsesc nimic referitor la Privacy în Mail.app, nici în setările Mail, nici în sys prefs. Sau îmi scapă mie ceva?

Este enervant că pe contul iCloud nu am butonul din dreapta sus „Load content directly”, cum apare la contul Google. Nu e nimic!
Screenshot 2021-10-28 at 13.32.40

Screenshot 2021-10-28 at 13.32.28
P.S. Secvența cu lipsa butonului menționat este doar la mesajele din ultimele zile, după upgrade la Monty, la mesajele mai vechi de luni seara, butonul apare:
Screenshot 2021-10-28 at 13.47.38

A reușit sa folosească cineva SharePlay (pt Screen Sharing) pe FaceTime în Monterey?
Mie nu îmi apare nicicum opțiunea. Ultimul update instalat.
Sa aibă legătură cu faptul ca pe iPhone nu am trecut la iOS 15?

Există vreo modalitate de a dezactiva shortucut-ul Fn-C pentru Control Center? Nu găsesc combinația asta în Keyboard → Shortcuts și îmi zăpăcește majoritatea macro-urilor din Emacs, unde folosesc Fn pe post de Control.

Hmm, la mine nu funcționează shortcut-ul ăla pentru Control Center, nici pe MBP, nici pe Mac mini. O fi doar pentru MacBook-urile noi?