macOS Monterey

Dacă mergi la System Preferences → Accesibility → Keyboard → Navigation → Options → Commands, ce îți apare? La mine e așa:

Screenshot 2021-10-29 at 09.12.02

Da, am și eu scurtătura aia. Problema era că la tastatura mea Logitech tasta Fn nu funcționează ca la o tastatură Apple.

Cred că în weekend fac downgrade la Big Sur, pentru că problema cu trackpad-ul din Monterey nu pare a fi rezolvată nici în 12.1 beta, și nici nu are nimeni vreo soluție. Mai încerc să văd dacă vreo aplicație care rulează permanent (Dropbox, DefaultFolderX etc.) ar putea fi cauza, dar dacă nu și nu, atunci mă întorc la Big Sur.

Găsesc zilnic mesaje ale altora cu aceeași problemă:

Da, și eu am tastatură Logi și Fn nu funcționează ca la una Apple.

Private Relay activat?
Altfel, pentru securitate, în aplicația Mail chiar e bine ca “Load remote content in messages” să stea dezactivat by default. Poate fi descărcat pentru emailurile la care e cazul.

Altă problemă: nu mai pot vedea fișiere EPS cu QuickLook. :frowning:
Lucrez zilnic cu astfel de fișiere, e nasol tare să nu pot vedea rapid fișierul fără să-l deschid în Illustrator.

Screen Shot 2021-10-29 at 14.20.44

Da, omule, așa și este. Doar că în contul iCloud NU există butonul „load content”, există în CELELALTE conturi (Google). Deci NU știu cum să fac să se vadă conținutul în contul iCloud când folosesc Mail.app. Workaround am: fie citesc în Safari, fie pe tabletă, acolo e OK. În Mail.app am o fereastră albă complet, fără niciun buton.

Ai vreun antivirus? Cineva pe Apple Discussions cu o problemă similară spunea că era de la Avast.

Am facut update la macOS 12.1 si acum merge Shareplay-ul. Se pare ca în versiunea oficială (12.0) nu era înca disponibil.

Pe mine mă întrebi? Da, am AVAST! De la el să fie?

Posibil, zicea cineva pe Apple Discussions că e de la Avast problema cu emailurile la care nu se afișează conținutul.

Interesant… Voi rade Avastu, să vedem.

Uraaa… Da, AVAST era de vină, bată-l să-l bată. Na, o să văd dacă-l repun. La dezinstalare mă întreabă de ce-l șterg și am răspuns.

Tentativa mea de troubleshooting era legată de Private Relay. Am văzut că a fost Avast, bine că s-a rezolvat.

Încearcă:

Nimble folosesc eu. Are viewere proprii, unul cu tasta Space, celălalt cu F3. F3 deschide implicit în Hex, dar are un drop-down de ales. E posibil să nu meargă nici așa dacă niște biblioteci de sistem sunt bușite și le folosește pe acelea.

În mod cert e ceva bușit în sistem. MacOS are viewer pentru fișiere EPS.

Din păcate problema cu trackpad-ul persistă și după o reinstalare Monterey pe curat, fără nicio aplicație. :frowning: Am încercat-o și pe asta. Asta e. S-a rezolvat numai și numai cu un downgrade la Big Sur.

Dacă e cineva curios să facă un mic test pentru acest bug:

  • În macOS Monterey,
  • Folosind un trackpad - fie cel de la laptop, fie Magic Trackpad.
  • Activați în System Preferences/Trackpad opțiunea “tap to click”, adică cea care permite să dați clicuri doar cu o atingere, fără să apăsați efectiv pe trackpad.
  • Testul propriu-zis: căutați prin preferințele de sistem un panou care are un checkbox. Oricare checkbox e bun – ideea e să dați multe clicuri unul după altul pe el, prin atingerea repetată a trackpad-ului. Observați dacă nu cumva, din când în când, unele clicuri nu sunt luate în considerare. În mod ideal, checkbox-ul ăla ar trebui să fie activat/dezactivat la fiecare clic, fără excepție.

La mine în Monterey, în acest test cam o dată la fiecare 10-30 de clicuri văd clar cum un clic este ignorat de sistem. Aparent nu e mare lucru chestia asta, dar atunci când lucrul pe computer înseamnă 90% plimbat cursor și clicuri pe meniuri și opțiuni (cazul meu), este foarte deranjant.

Ce antivirus ar fi alternativa la AVAST? Probabil că-l vor bibili în săptămânile următoare, totuși au avut timp luni de zile cu Monterey beta.

La mine merge fără probleme. Macbook Air M1 cu Monterey.

Păi sigur că merge, de ce adică nu ar merge??!! Nu pricep. La mine, problema era de afișare conținut mesaje e-mail în contul icloud și s-a dovedit a fi fost cauzată de AVAST.