Macbook pro 13 m1 16 gb - 87% viata baterie

Sincer, la 329 de cicluri, in aproximativ 2 ani, mi se pare… foarte bine! Cred ca ai nimerit o baterie buna.

La mine vad ca si-a revenit si afiseaza din noi 100% in Coconut :)).

Da…1 an jumate (octombrie 2021), nu am menajat-o deloc. Folosit aproape zilnic, doar pe baterie. Incarcat de fiecare data pana la 100% si de destule ori folosit si pana la 1-2%.

Descărcarea spre zero a bateriei la circa o lună-două o recalibrează și, de regulă, o readuce la procente mai mari de stocare. Cel puțin ca afișaj.

Parerea mea e ca conteaza cum folosesti bateria. Utilizare constanta si descarcari pana spre 0-5%. Si cum spunea si Cattus o data la ceva vreme descarcare completa si incarcare la 100%.
Am in casa 2 portabile: MB 2015 cu 360 de cicluri si sanatate baterie 65% si MB air 2013 cu 780 ciclui si sanatate baterie 78%. Primul a fost luat in 2017 dupa ce a stat in magazin in priza 2 ani cu vreo 10-15 cicluri de incarcare, iar cel de-al doilea folosit de la bun inceput cum am spus mai sus.
Am mai avut un MB alb 2007 care a fost intretinut cu incarcari si descarcari constante catre 0-5% si avea cand l-am dat mai multe cicluri decat Air si bateria spre 70%.
Am inteles ca bateriile noi nu au probleme cu incarcari si descarcari partiale, dar eu tot asa procedez ca in trecut.

Dacă bateria-i proastă nu ai ce-i face, orice fente încerci. Sigur, ideal este să o descarci cât mai mult și să o reîncarci cînd e musai. Nu trebuie să devină însă o obsesie cotidiană, e o recomandare să faci asta periodic, cam la o lună-două.