Macbook pro 13 m1 16 gb - 87% viata baterie

Cred că s-au mai profesionalizat. Recent, Apple le-a ridicat rangul la „premiul reseller”, poate ajungem și la Apple Center nu peste mult timp.

Daca prin Apple Center te referi la Apple Romania, sincer… m-ar bucura. In fine, pana una alta vad ca mi-au rezolvat problema.

Sincer, eu cu istyle, si ma refer la magazine aici, m-am inteles bine. Si in trecut, nu stiu daca iti mai amintesti, prin 2016 am avut o postare aici - cu un air care se bloca din senin. Mi-au inlocuit laptopul (cu produs nou, sigilat) cei din iStyle - de 2 ori, fara sa astept in service.

Apoi, acum vreo 2 ani, am cumparat un macbook pro care venise cu cu piciorusele alea inegale - din nou, am sesizat dupa vreo saptamana si mi-au dat alt mac, direct in magazin - am vb. cu manangerul de magazin. La fel, am cumparat un macbook pro 13, ultima versiune cu intel, care a venit cu problema la cooler (facea galagie excesiva), pe care am depistat-o dupa vreo 4 zile - mi-au inlocuit tot in magazin (Parklake) laptopul.

Nu pot spune ca am avut probleme cu ei pana acum. Sunt inflexibili in legatura cu inlocuirea unui produs defect in regim service-> service-ul nu o sa-ti dea niciodata acord de inlocuire cu un produs nou sigilat, ci, cel mai probabil cu refurbished, dar asta pentru ca asa spune Apple.

Cred că, statistic, la tine s-au adunat cele mai multe mac-uri cu defect din fabrică!

Culmea, cu air-ul nu a fost nicio problema de fabrica. Era ceva la soft despre care, la momentul respectiv, nu stiau nici cei de la iStyle. Se manifesta la unele procesoare i5.

Nu stiu daca am fost eu ghinionist sau nu, dar am avut unele probleme minore, ce-i drept, la macbook-uri.

Ideea era ca, pana acum, n-am avut probleme cu iStyle, dimpotriva.

Dar, da, am vazut si eu comentariile negative de pe google. De asta m-am si mirat ca au ajuns parteneri Apple.

După enumerarea fenomenelor, aș zice că e niscai acumulare negativă pe zona ta! La mine, chestia cu bateria proastă a unui MBP 14 inci e cam singura problemă de care îmi aduc aminte. Să vedem cum se comportă noua baterie, a picat deja la 95% după o lună jumate, ceea ce deja denotă că mi-au pus o altă baterie proastă, una bună nu poate pica 5% așa de repede.

Vei vedea. Poate se stabilizeaza pe acolo. La mine a stat la 100% vreo 8-9 luni. Apoi a inceput sa scada brusc la 94% si apoi la 87%.

Sa fiu sincer, eu nici acum nu stiu daca laptopul a avut sau nu ceva. Sunt multumit ca l-au “reparat” (mai mult pentru ca am primit o tastatura noua :blush:), dar daca revine “problema” o sa o las asa, nu ma mai duc cu macul in service.

Păi a avut bateria. Faptul că, aparent, totul era OK este altă poveste. La 87 % nu observi o diferență mare de autonomie, dar procesul ar fi continuat rapid, iar după un an ar fi ajuns, probabil, la zero capacitate.

Dar, apropo, la bateriile originale Apple, n-ar trebui sa apara in Coconut producatorul?

La mine, la Manufacturer apare “not readable”.

Nu știu dacă apare în toate cazurile, posibil să nu fie o regulă absolută. Important este că o vede la 100%.

Cum ai verificat acest procent, de 95%? Folosind coconut sau informatiile de sistem din OS?

Mie acum, dupa 11 cicluri si o luna de zile de cand mi-au schimbat bateria, imi arata in coconut la capacitate 99.6%, iar in informatii de sistem 100%.

În general, Coconut, mi se pare mai precis.

ma uitam acum si la mac-ul sotiei - un air 13 m1 16 gb ram si ii apare in coconut 92% iar in raportul de sistem apple 98%. Mi se pare o discrepanta dubioasa.

Da, destul de mare diferența, deși Coconut, evident, citește ce îi comunică sistemul. Aș zice că Cocosul e mai de încredere. Ce vârstă are macul soției?

Un an si o luna. Le-am luat pe amandoua in acelasi timp. Ea il foloseste foarte rar, cred ca are 30 de cicluri bateria.

In orice caz, daca e asa cum spui, inseamna ca si bateria pe care mi-au inlocuit-o mie pe garantie la pro incepe sa scada - in coconut nu-mi mai apare 100%, ci 99,6.

Ei, 99,6 e un fel de 100% atenuat!

Pai, sincer… mi se pare chiar ok. Ai 329 de cicluri si daca verifici in sistem cat iti apare? probabil pe la 90%.

Citisem pe reddit, atunci cand l-am trimis in service, si erau unii care ziceau ca au mac-ul de peste 6-7 luni si capacitatea era tot 100%.

La mine daca a inceput deja sa scada, s-ar putea sa nu fie o baterie tocmai buna.

Si, totusi… nu facem noi ceva gresit? Eu in afara de a-l pune la incarcatatunci cand ajunge pe la 20% nu sunt atent la alte detalii.

Nu-l tin prea mult in priza, decat atunci cand se incarca sau la birou cand il conectez la un monitor secundar.

Teoria spune că nu trebuie să facem nimic deosebit, doar o dată la o lună-două să descărcăm bateria spre zero și atunci să punem încărcătorul.
Cred că motivul bateriilor mai proaste din ultimii doi ani se datorează relocării unor fabrici în India.

1 Like