Macbook Pro 13 2017

Salutare forum.
Nu stiu daca postez unde trebuie, daca nu, va rog sa ma scuzati, dar sunt intr-o dilema foarte mare.
Peste 2 saptamani intentionez sa-mi schimb laptop-ul, si ma gandeam sa iau un MacBook Pro de 13, cel non Touch-Bar de la iStyle. Am cateva intrebari, sper sa gasesc pe cineva sa ma lamureasca. As avea de ales intre un MacBook si un ZenBook de la Asus. Acelasi pret il au ambele.
O sa il folosesc la multimedia, office din greu, proiecte, facturi/etc programe pt contabilitate, browsing si putin light gaming, zic putin pentru ca CS GO e singurul joc care il joc in momentul actual.
Intrebarea mea este, pot sa rulez CS:GO pe macos in conditii bune? Din ce vad e valabil si pt MacOs dar nu stiu cum merge.
A doua intrebare: Pentru ce vreau eu sa fac, merita trecerea de la Windows la MacOs? Detin tableta de la Apple si Iphone 7, sunt fan Apple si chiar imi place.
A treia intrebare: Daca cumva, prin absurd, se gaseste un joc gen Lineage 2, sa incep sa-l joc, are merge on prin dual boot pe windows?
Multumesc frumos!

Comparația între cele două modele se referă, de fapt, la cele două sisteme de operare, cât se poate de diferite. Dacă însă ai intrat în atmosferă cu iOS, este posibil să fie mult mai ușor. Doar tu însă poți răspunde la întrebarea „merita trecerea de la Windows la MacOs?”, deoarece răspunsul depinde de variabilele tale personale, nu de alte noastre.
Pt macOS sunt mult mai puține jocuri decât pt Windows dar, desigur, poți instala nativ și Windows pe un mac și va merge cât se poate de frumos. Ai aici detalii.

Am inteles. Eram foarte debusolat in ceea ce priveste install windows prin bootcamp, ca sa inteleg mai bine, odata instalat windows prin bootcamp merge orice joc compatibil cu windows si normal, system requiremets?
In legatura cu ssd-ul, daca iau un macbook de 128 si pun prin bootcamp windows, imi ajunge? cat ocupa acel osx?
Pana la urma m-am hotarat astazi in legatura cu alegerea si clar o sa fie MacBook, daca e pana acolo, si vreau un joc anume, pun boot camp si voila, dar viceversa cam greu.
Iris Plus 640 vs 650 e mare diferenta? inca ma gandesc ce sa iau, MacBook pro 13, 128 GB cu Iris 640 sau cel de 256, cu touchbar si Iris 650, diferenta la istyle fiind de 2000 lei…

  1. Odată instalat W pe un mac și apoi instalate driverele, acel mac se va comporta ca orice PC.
  2. Un SSD de 128 este cam micuț chiar dacă nu pui W, darmite dacă vrei să ai două sisteme. Ar însemna că nu prea mai ai loc de nimic altceva decât de sistemul de bază + câteva aplicații micuțe.
  3. Pt mine, acel touchbar nu e mare lucru, e – mai degrabă – o găselniță ca să se încăpățâneze să nu facă un notebook tabletă, cum fac mulți acuma. Dar, sigur, este o părere a mea, altora cică le place. Eu nu am nevoie de resurse f. sus la un notebook, așa că nu știu ce să recomand aici. În principiu, totul e chestiune de nevoi și de raportul nevoi/buzunar. Dacă buzunarul permite, ia cel mai performant aparat disponibil la ora achiziției. Mai vezi și ce spun alții.

Nici pe mine nu ma imoresioneaza acel touchbar dar diferenta dintre macbook pro 13 cu 256 e 500 lei pana ma cel cu 256,touch bar si iris 650.

Ai aici niște comparații:
https://browser.geekbench.com/mac-benchmarks
https://everymac.com/systems/apple/macbook_pro/macbook-pro-touch-bar-faq/macbook-pro-touch-bar-mid-2017-performance-benchmarks.html

Eu am optat pentru un MBP de 15 pentru procesor. Lucrez cu niste programe care necesita putere de calcul.
Daca poti arunca un ochi la cel de 15.

Referitor la touchbar, este configurabil si util. Diferenta de bani merita, zic eu.

Daca poti sa il iei din afara e mai bine, mai salvezi niste banuti.

Din pacate nu pot sa-l iau de afara, iar cel de 15 nu-mi prea face cu ochiu deloc, nu-mi place, dar daca spui ca se merita diferenta atunci cel cu touch bar il iau.
Inca ceva, de ce naiba au scos marul luminat de pe spatele macbook-urilor noi?:joy:

Saving Energy

Mare prostie!! Era gata sa nu-mi mai cumpar :joy:

Nici mie nu mi-a placut…la inceput.
Acum, cel de 13, au colegii mei, mi se pare tare miucut. Oricum, e chestie de optiune😀

Bine, eu vreau sa iau acel macbook nu pentru touchbar ci pentru acel iris plus 650. E macar 10% diferenta dintre 650 si 640?

Păi studiază benchmark-urile, ți-am dat niște linkuri, cred că sunt și astea, nu?

buna ziua dinou, scriu de pe noul macbook, m-am hotarat sa-l iau cel de 13 cu touchbar.
Am o problema la el, am facut dual boot cu win 10, dar nu stiu de ce, in windows cand ma joc csgo am temeratura pana la 100 grade, iar in macos de 60 nu mi-a trecut…stie cineva de ce oare?
Multumesc.

Păi asta e diferența dintre macOS și Win, 40 de grade Celsius. :joy:

1 Like

Da e normal? Gen windowsul utilizeaza asa mult CPU?

Și eu aveam (nu mai folosesc laptop-ul și nici Win) o temperatură mult mai ridicată în Windows (nu mai țin minte diferența).

  • nu cred că MacBook-ul (mai) este cea mai bună platformă pentru a rula Windows.
  • încercă să instalezi Steam-ul (și CSGO) direct in macOS. Se încălzește la fel ?

Nuuu, asta zic. In macOS, cu steam+csgo nu trece de 60 grade deloc, si de asta ma intrebam ce ii cu temperatura aia ireala din Windows…si totul pe low pe windows, pe macOS il joc cu rezoltia mb-ului pe high si merge brici cu temp la 60.

E, asta-i culmea. Ți-ai luat macbook ca să te plângi cum merge Windows-ul pe el…

Nu ma plang cum merge windows-ul pe el, inafara de joc sau ceva merge super bine si windows-ul. Doar ca nu intelegeam diferentele de temperatura, si ma gandesc ca totusi, la acea temperatura nu trebuia sa se stinga instant mac-ul?
E diferenta intra boot camp cu windows sau cu parallells?