Macbook Pro 13 2017

Desigur: 1. boot în bootcamp înseamnă, mai precis, boot normal în Windows, ca pe orice PC; BC se cheamă aplicația Apple care pregătește macul pt a rula Windows nativ. 2. boot prin Parallels (sau alte utilitare similare) înseamnă boot emulat în macOS, deci va merge inevitabil încet, nu cred că poți juca ceva serios în acest fel.

aM O PROBLEMA, MARE…
tocmai am intrat in windows, iar cand am incercat sa intru dinou in mac os mi-a dat mesajul: Could not locate the macOS boot volume:|…ce doamne iarta-ma se intampla?

Descrie clar ce înseamnă „cand am incercat sa intru dinou in mac os”, cum ai procedat? Imediat după chime, dacă apeși tasta option/alt, nu vezi opțiunea de boot în macOS?
Dacă nu, înseamnă că ai pus niscai utilitar în windows care ți-a bulit macOS, fac mulți asta.

Deci, am vrut sa intru din windows in macOS din casuta aia mica din dreapta jos, boot camp, si mi-a zis could not locate the macOS boot volume. Dar cand am dat reset si am pus tasta option si am ales macOS, dar m-am speraiat cand am vazut ca din windows nu pot intra inapoi in macOS…nu prea imi place cum se comporta in windows…adica la ce configurare are, ar trebui sa fie super, mai ales ca vechiul men laptop cu configuratie mai slaba merge brici…

Am mai observat ca atunci cand booteaza pe windows, dupa ce trece de start up, cand se face ecranul negru imi apar niste punctulete, gen ca si la televioarele alea vechi cand se strica cumva imaginea

Deci intri în windows și/sau macOS în modul descris, lasă căsuța mică. Secondo, un mac este planificat să ruleze macOS, nu windows, rulează Windows așa, fiindcă se poate și, de multe ori, mai bine decât un pc. Dacă nu-ți place, revino la Windows pe un PC. Nu are rost să iei un mac ca să rulezi Windows și să fii nemulțumit că nu rulează bine.

La o utilizare medie, în Windows (nu jocuri), nu am sesizat diferențe majore între rularea Win prin boot camp și Parallells (VirtualBox era mai lent) - cred că l-am exploatat așa cu Parallels ~4 ani (în dual screen).

Pe Win rulam ceva tools-uri de dezv. de la MS (VS, un SQLServer + mici app) si pe macOS restul (și multe).

În cele din urmă am renunțat la Parallels (nu am mai luat nici ultimul update) și folosesc un sistem dedicat cu Win accesibil din macOS prin RDC.

Poți încerca Parallels - au un trial de 14 ziele + ai și o opțiune să rulezi Parallels cu Win instalat deja prin boot camp.

Am renuntat. M-am hotarat sa invat sa folosesc tot ce are macOS-ul ca sa nu mai fiu nevoie sa pun Win in boot camp. Voiam doar sa mai lucrez prin office-ul din windows pana ma obisnuiesc cu keynote, pages si etc. Exista office si pentru macOS?

Desigur, doar că nu are absolut toate aplicațiile din Win, Publisher și Access. Vezi aici.

Dacă schimbi frecvent fișiere Office cu utilizatori de Windows, atunci suita MS este cea mai bună soluție. Dacă vei intra în ecosistemul Apple, atunci da, nu mai ai nevoie de aplicațiile MS. Versiunile de mac ale lui MS sunt bine făcute, eu nu le folosesc prea mult, dar nu e nicio rușine să le folosești dacă sunt utile.

Deci daca cumpar acel iGoOffice de pe appstore e ok? ca vad ca alea de la microsoft sunt cu licenta pentru un an sau o luna, nu pe viata.
Acum, ma gandesc sa incep sa lucrez cu cele de pe macOS, sa raman in ecosistemul asta.

La Microsoft poti achizitiona si licenta pe viata, nu numai cu abonament.
Personal, am luat abonament deoarece:

  1. Am 5 licente, deci 5 laptopuri si noi suntem 2
  2. Daca ma obisnuiesc cu iWork am dat doar 430 lei in loc de 1600 cat costa 2 licente full.
  3. In timpul licentierii primesc orice upgrade vine.
    Mai sunt si alte optiuni dar pe mine nu ma intereseaza soft piratat deci, platesc.
    Personal, singurul of il am cu Adobe Acrobat care este 500$ licenta pentru un computer.

Tu nu citești, se pare, nici ce scriem, nici de scrie AppStore. iGoOffice este un set de TEMPLATES, de șabloane adică, NU este licența de MS Office care se află, cu diverse variante, la linkul dat aseară.
P.S. Dat fiind că facultatea unde activez nu are licență edu pt Office, am cerut eu una personală, aștept răspunsul, ar trebui să vină în 30 zile, din care s-au scurs jumate. Dacă nu se aprobă, ceea ce ar însemna gratuitate, atunci cred că aș opta pt una de 5 licențe la abonament de 43 lei/lună, mac + pc + tablete + ifoane. Problema este că ai mei nu prea folosesc MS Office dar, dacă ar folosi, mi se pare cea mai bună opțiune family. Altfel, una individuală.
P.S.2 Există, tot acolo undeva, și posibilitatea de a folosi suita MS Office în navigatorul de internet, fișierele fiind accesibile pe un cloud, One Drive sau Dropbox. Merge bine și așa, condiția este să fii legat la net, evident.

Tocmai ce mi-am descarxat macs fan controler, si voiam sa va intreb daca, pe
Macos 65 grade la 3800 rpm e ok temperatura in cs:go.
Cand stau pe net +youtube si putin office sta la 35-37 cu auto fans gen la 1300

Buna seara dinou. Revin cu o problema, la touchbar in safari cand vreau sa dau pe iconita de la emoji nu se fsce
Touchbar-ul negru. S-a intamplat ceva grav? Sa-l duc in garantie?
Pe messages si orice Ltceva merge, doar safari nu.