External SSD NvME mac mini

Buna ziua si La Multi Ani!

Doresc sa cumpar un mac mini M2 si voi avea nevoie cu siguranta de memorie externa.
Ma puteti ajuta cu recomandarea voastra de SSD m.2 NvME si thunderbolt enclosure pentru acest mac?

Nu sunt foarte tehnic si m-am tot documentat incat sa stiu ce vreau si am nevoie de 4TB, oscilenz intre Samsung si WD iar ca external enclosure am gasit zikedrive care este redus acum cu 30% dar per total imi pare foarte scump.

Nu voi folosit mac mini-ul in scop profesional asa ca as vrea sa gasesc o varianta cu un raport bun calitate/pret.

Nu am preferinte intre cumparat din RO sau EU dar ma gandesc ca local e mai usor de gestionat cu garantia.

Ma puteti ajuta cu o recomandare de SSD + thunderbolt enclosure incat sa il tina rece tiand cont ca vreau sa mut iCloud photos pe el deci se va scrie des.

Multumesc anticipat!

Daca nu ai neaparat nevoie de thunderbolt, te poti uita dupa un ssd portabil cu usb3.2 . Preturile sint comparabile pt 4TB.
Atentie la sandisk (poate si wd), lasa-le altora.
Daca il folosesti pt archivare, nu cumpara doar unul. Vezi “regula celor 3” pt arhivare. Parca asa se numeste.

Da, stiu regula si este luata in calcul.

Nu tin neaparat sa le cumpar noi, daca gasesc un pret foarte bun dar nu vad mare diferenta dintre un SSD 2.5 inch si un M.2. Pana in 200lei doar ca mai consta extra acest enclosure pe care il gasesc pe emag la 190lei dar nu stiu cat de bun este.

Am vazut ca aici pe forum oamenii mai folosesc si Satechi care iti da cateva porturi in plus si are si soot de m.2 (nu NvMe) dar nici pe site-ul producatorului nu vad cat suporta maxim asa ca nu m-as complica sa vad ca nu suporta 4TB

Am gasit pe olx acest Kingstone (da, am citit ca au fost probleme cu cateva modele de Sandisck v2): Solid State Drive (SSD) Kingston NV2 4TB, PCIe 4.0 NVMe, M.2
Vad ca este printre cele mai ieftine si mai ai si extra reducere 10% datorita unei campanii.

Ca enclosure am gasit Rack extern SSD M.2 SATA / NVMe Type-C Thunderbolt 3 Motrix care imi pare un pret mai OK fata de 600lei cat era cel din prima mea postare.

Oare sunt bune ca viteza?

În esență, ia orice SSD extern pe USB-C pe care îl consideri potrivit. Nu uita că ai nevoie de backup, deci ai nevoie de două discuri externe. Pt backup, nu e musai SSD, poate fi și un HDD. Oferte sunt multe, depinde de nevoie, de preferințe, de buzunar…

NU cumpăra discuri externe s.h., ia-le noi. Doar dacă ai un amic de încredere. Sunt oferte bune și pe olx, mulți vând SSD-uri/HDD-uri noi, sigilate. Nu știu dacă au toate garanție.

Pe ce te bazezi pe această non-recomandare? Există vreun test publicat care descurajează achiția unor asemenea produse? Eu am un SanDisk SSD de 2 TB care merge perfect de aproape doi ani. Am și HDD WD, care merge de 5 ani.
Dar poate e ceva ce nu știu eu.

Goagal: sandisk ssd failure

Ei, na… Ăsta nu e argument, pe internet circulă 99% prostii și tâmpenii.

Imi cer scuze pentru afirmatiile mele de mai sus.

Va recomand cu caldura ssd-uri Sandik.

Dragul meu, mă iei la mișto fără motiv și nu justifici afirmația inițială. Ți-am cerut, la modul serios, un link (măcar unul) la o analiză care să afirme că discurile SanDisk sunt proaste. În loc să faci asta, scrii miștocăreli ieftine.
Noi nu suntem specialiști, ne ajutăm unii pe alții cu sfaturi din proprie experiență sau, dacă nu putem, cu link-uri la ce spun alții.
Ca atare, modul tău de adresare mi se pare neadecvat acestui forum. Ori dai un link, măcar unul, care să-ți justifice afirmația, ori îți ceri scuze pentru modul grosolan. Nu ajuți pe nimeni cu asemenea „sfaturi”. Omul a cerut o recomandare, nu miștocăreli ori informații nejustificate.

Vrei neapărat varianta asta? Există SSD-uri externe la prețuri decente (depinde de unde le iei) sau HDD-uri de peste 2 TB, la prețuri și mai mici.
Eu am un Mini cu disc intern la 512 GB + un SSD extern SanDisk de 2 TB, deci în total 2,5 TB. Bakcup fac pe HDD-uri externe de 4 TB, cum îți recomand și ție: SSD intern + SSD extern = 2,5 TB, backup-ul trebuie să le includă pe ambele.
Fă o estimare de costuri. Pe olx găsești oferte de SSD-uri și de HDD-uri externe noi, le desigilezi tu. Am avut experiențe pozitive. Altfel, noi din magazin cu factură și garanție.

Ai dreptate, “pe internet circulă 99% prostii și tâmpenii”.

Ma facurati curios!
Uite un link:

Nu stiu unde se poate gasi un review intr-adevar obiectiv. Stii bine cum se fac mai nou review-urile…
Poate doar facute de vreun organism care e finantat din banii celor care sunt abonati la review-uri, adica este MAI independent), adica review-urile sunt mai obiective. Nemtii au asa ceva, abonamentul e destul de scump, dar pare justificat.
Si eu utilizez doua Sandisk-uri de 2Tb, n-am avut rateuri (nici nu sunt mult / intens utilizate).

Ei, da, ăsta poate fi un reper. Să nu uităm însă că firmele, cu cât sunt mai mari, cu atât sunt mai atacate din toate părțile. WD este unul dintre producătorii importanți de suporturi de stocare. Eu nu aș cădea în capcana unor asemenea dispute.

1 Like

Oricum, cu cat sunt mai multi clienti chiar un procent mic de nemultumiti da o cifra absoluta mare.
Si se stie ca nemultumitii se plang, nu multumitii lauda produsul.
Asa ca… Macar la garantie ai sansa sa stai linistit 2-3 ani sau mai multi.

Sa, sigur. Tocmai mă pregăteam să iau un SanDisk de 4 TB dar să mai cujet, oare?

Din categoria “99% prostii și tâmpenii”:

Ma astept ca WD sa-i dea in judecata pentru defaimare.

… pentru ca deviceurile lor sint chiar mai proaste decit scrie in articol.

Salutare tuturor si multumesc.

Sa raspund unei intrebari adreate de @Cattus_Thraex, am nevoie de 4TB pe langa cei 512/256 ai MAC-ului. Defapt, in realiate am nevoie de 3.1TB. Nu estimez in urmatorii 5 ani sa sar peste 4TB.

Cum la 4TB nu exista foarte mare diferenta de pret, as alege m.2 sa fie putin mai rapid. Cum m.2 nu gasesc non-NvME am zis ca iau 4TB m.2 NVME