External SSD NvME mac mini

@ Pentru Duculetu

Salut! Cred ca nu mai intelegi mare lucru din unele “raspunsuri” la intrebarea ta.
Eu utilizez si un Samsung T5 si unul T7 touch (touch-ul e pe USB-C) si nu prea sa incalzesc.
Ma rog, pana la urma este alegerea ta.
Poate ca nu e permis sa sugerez o marca anume, dar e mai “sanatos” pentru tine.
De ce vrei Thunderbolt? E musai? Stiu ca are viteza mare, dar daca vei face N imens de multe scrieri sau volume de date zilnic îi scurtezi si viata.

Daca ajungi totusi la un second hand, aplicatia DriveDX iti da destule informatii despre SSD. Versiunea Trial este destul de permisiva ca sa iti faci treaba cu ea.
Succes!

@Pentru Matrix
Subiectul topicului era sa il ajutam pe om cu o sugestie.
Fara sa te ofuschezi prea tare, el a intrebat CE SA CUMPERE nu CE SA NU CUMPERE!

Ca idee, ce fabricant si ce model de SSD-uri externe este mai “trusted” de tine?

Cred că ai nevoie, de fapt, de 2 x 4 TB, nu faci și backup? Sau 3 x 4 TB, să ai două backupuri. Și eu am ceva similar: un SSD de 2TB atașat la un mini 512/16, conexiune USB-C + 2 backupuri pe HDD-uri nu foarte noi, dar încă perfect funcționale.
Pentru backup nu e neapărată nevoie de SSD, un HDD este suficient.

Am deja un 970 EVO de 8TB pentru backup. Chiar recomanzi sa tin doua back-up-uri?

Aș zice că da. Dacă însă ai backup în cloud al documentelor importante, poate nu e neapărată nevoie.
Eu am fost pățit acum mulți ani, pe vremea dischetelor: o traducere la care muncisem mai mult de o juma de an s-a pierdut de pe 3 dischete! Noroc că aveam un print, unul singur, de pe care mi-am recuperat munca. De atunci, am o obsesie cu backupul. Cine nu a pățit-o niciodată nu-și dă seama.
P.S. Conform legilor lui Murphy și conform înțelepciunii populare, un rău nu vine niciodată singur. Probabilitatea de a pierde luni sau chiar ani de muncă este direct proporțională cu entuziasmul că ție nu ți se poate întâmpla o tragedie.

@maclove
Folosesc ssd-uri samsung si intel.

Eu nu mă uit la reclame, dar cu WD am avut probleme, în special cu harddisk-urile. Să nu zic de WD Mybook care toate (3) au crăpat exact la câteva săptămâni după expirarea garanției. Am un SSD Sandisk SATA, nu am probleme cu el. Lumea se plângea de Seagate. Eu nu am avut probleme cu ele. Pentru backup, folosesc și recomand soluții de docking. Am un HDD docking pe SATA, cu 2 hard-uri în raid. Poți schimba hardurile, poți folosi SSD-uri SATA. Am comandat acum de la emag, acest docking: Carcasa Qoltec, Golful pentru unitati SSD M.2, SATA, NVMe, USB-C, DUAL 2 x 2TB pentru extra back-up fișiere importante și transport fișiere mari. Deci, prefer de departe sistemele docking, pentru care se pot schimba volumele pentru stocare, decât hdd/sdd extern built all in one.

Da, dacă ai multe discuri și te limitezi la calculatorul de acasă. Dacă ești mobil, soluția asta este incomodă. Din acest motiv, cum discul intern al mini-ului meu are 512 GB, iar au am nevoie de peste 1 TB, discul extern asociat este un SSD Sandisk de 2 TB. Este mic, compact, ușor, cu un cablu USB-C scurt, pe care îl pot conecta și la iPad, la o adică.
Dar, desigur, fiecare are nevoie sale și stilul său de lucru.

Grija mare si cu anunturile “M.2 SSD shl-r” - multe sunt fake-uri contrafacute din mai multe SD-carduri!

Eu personal recomand “LaCie”.