Despre fonturi

La Pecita mi se pare ciudat că unește litera ț cu i în „aprobați” și o lasă dezlipită în „aceptați”
Credeam că se face o regulă de dependență față de litera din față. Da’ e altfel, clar…

Da, cam așa:

După îndelungi căutări, eu m-am oprit la:

Mono:




Sans:


Serif:


Cu excepția Pragmata, toate sînt gratis. Pragmata cred că a meritat cei ~60€, dat fiind că are aproape 9000 de semne, în varianta simplă. Bold și Italic nu-mi trebuie.

Pecita este un font handwriting. Este interesant că autorul face ligaturi diferite, deși secvența este aceeași. Îi voi scrie, dacă îi găsesc adresa de e-mail, este curios și simpatic cum se comportă fontul.

Cum se conectează literele între ele în fontul Pecita:
http://pecita.eu/connect.xhtml

(situl ăla arată ca o lucrare de control de la școală :smile: )

Mie tocmai această inconsecvență îmi place, deoarece seamănă foarte bine cu comportamentul scrisului de mână, care totdeauna mai face excepții, variante etc.

Un font mișto, scris de mînă, în afișe Carrefour. Un biscuit virtual cui îl identifică. O să caut și eu cînd ajung la calculator.

1 Like

L-am găsit:

Gunny Rewritten.

2 Likes

E făcut de un ceh, de aia nu are ș și ț (s/t comma), dar le punem! E simpatic fontul.
P.S. Gata, i-am pus și ș ț, avea doar ş ţ (cedilla).

1 Like

Dă-ne și nouă, dacă tot e gratis. :smiley:

1 Like

Gog.zip (39.4 KB)

2 Likes

La mine așa arată

st

Dar am bibilit o variantă cu șț mai bun, cred eu

gnyrwn971.ttf.zip (72.9 KB)

Mulțumesc și eu. Aveam nevoie de un font care să imite scrisul cu creta pe tablă.

Ai Chalkboard, Chalkduster și Marker Felt, incluse în macOS.

Ăsta e, mai degrabă, ca scris de mînă, cu ceva peniță/pensulă.

O alternativă ceva mai curată care-mi place este Rosemary, inclus în Android, din cîte știu.

Da’ ce, dom’le, Pecita scrie urît? :smiley:

Pecita e fain. Acum eu nu fac prea mult material tiparit. Doar pentru prezentari, mai fac si teme originale.

Pecita este, de departe, cel mai bine făcut din toate punctele de vedere, inclusiv al repertoriului de caractere, bate orice alt font handwriting.

Un designer lucrează la fonturi copiate din scrisul de mînă al marilor personalități, fonturi care “evoluează” pe parcurs ce compui cuvîntul:

și alții.

Mi se pare foarte faină ideea și proiectele chiar par muncite. Iar la ~35€ bucata, chiar merită, pentru cine e pasionat.

1 Like

Da, sunt frumoase… Sîă scrii, de ex., o carte de poezii ori de rugăciuni cu fontul Luther, super…

Îmi place ideea. Foarte fain.

Ce ciudățenie aici: un font făcut greu de citit intenționat, ca să te facă să te concentrezi mai bine cînd citești. Cu studii și experți în spate.

2 Likes