Chat topic vol. 4

Am trecut pe mini si la trecere am mers pe varianta de mutare a continutului de pe un mac pe altul (cu asistentul de migrare). Mai apoi am vazut ca nu a copiat si parolele din Safari (cu toate ca a retinut toate paginile deschise pe vechiul mac). Le mai gasesc pe undeva acele parole din preferinte?
Vad ca pe un site prin reincarcarea paginii tine ceva minte ca ma logheaza. Gasesc pe undeva acea parola de logare? (nu o arata)

Hm… Păi pe secvența cu Migration Assistant se copiază tot bit cu bit, inclusiv parolele. Parolele se stochează în Keychain și le poți vizualiza acolo, acolo ar trebui să și fie.
E ciudat că nu a copiat integral conținutul din Keychain.

Mie mi se pare ciudat ca a copiat ceva, am încercat și eu figura, se prefăcea ca copiază ceva dar pina la urma nu a reușit sa copieze decit doua foldere de pe desktop, la următoarea încercare la fel la a treia nu mai vedea vechiul calculator așa ca am renunțat.

In Safari -Preferences-Passwords ma refer. Acolo era gol cand am intrat.(din pacate am verificat acolo prea tarziu)
Va referiti la Finder-user-Library-Keychains?

Parolele nu le sincronizezi cu iCloud?

Probabil nu, deși este cel mai comod mod de a avea sincronizarea parolelor.

Macworld a publicat azi niște chichițe și șmecherii pt Big Sur. Poate le mai știți, poate nu.

Nu. Nu prea folosesc iCloud. Te referi la bifa de la Keychains in System Preferences?
In schimb am bifata Stocks :frowning:

Parolele din Keychain nu cuprind tot setul de parole. De exemplu, am site-uri cu user si parola in Safari -Preferences-Passwords care nu se regasesc in Keychain (sau cel putin eu nu le-am regasit in sectiunea de parole de acolo). Si inca multe. Au fost salvate de Safari la setarea conturilor de pe site-urile respective.
Una singura ma intereseaza mai mult, de la un certificat digital, care nu e salvata in alta parte. Se mai gaseste vreo urma pe undeva? Certificatul il gasesc, dar bineinteles el nu cuprinde parola. E vreo solutie sau trec la ghicit?

Da, dacă e bifată orice parolă este stocată acolo și folosită pe orice device care accesează iCloud: mac, iPad, iPhone.

Există manageri de parole. Din care, unul funcționează chiar foarte bine și este free. Are inclusiv plug-in pentru browsere.

Nu vă speriați de cuvintele Enterprise și Pricing. Pentru utilizare personală, este gratuit.

2 Likes

Da, dar nu cred că face sync între device-uri

Cum să nu. Are versiuni pentru Mac/Linux/Windows/iOS/iPadOS/Android, cu care poți partaja unul și acelaș “seif”.
Screenshot 2021-03-23 at 8.43.30 AM

A, deci e bine făcută. Mi se pare utilă numai dacă vrei sync și pe produse non-Apple, numai pe zona iPhone-iPad-macOS syncul pe iCloud este suficient, mai ales că merge automat.
De pe vremea cînd foloseam și Android, am rămas cu o singură aplicație, Simplenote, mi se pare excelentă și simplă, mai ales că are versiune macOS și iPhone/iPad OS.

Multumesc pentru sugestii, le iau in calcul. Cu noroc s-a rezolvat. Nu pe cale tehnica, ci prin incercari. Am nimerit-o pana la urma. Acum e notata in mai multe parti. :sweat_smile:

Orice parolă se poate recupera, pînă la urmă.

Iată aici o istorie a generației macOS X, de la Rhapsody la Catalina.

A ieșit beta 6 la Big Sur 11.3. Probabil cel mai lung beta din câte îmi aduc eu aminte.
După update nu apare însă ca fiind „beta 6”, ci simplu, „Big Sur Beta 11.3”

Da, un beta foarte lung și mare. Fiecare beta a avut măcar câțiva GB. Pe nici un beta nu e scris Beta 1,2,3… e scrisă doar versiunea de MacOS
Screenshot 2021-04-05 at 23.56.41

Într-un interviu recent, Tim Cook sugerează că, nu peste mult timp, se va retrage și va preda ștafeta altuia mai tânăr. Mi se pare o decizie corectă, să te retragi în glorie.