Chat topic vol. 4

OK. Există însă pe appstore pt iPad/iPhone

Foloseste cineva Magic Trackpad? Cum se comporta? Poate inlocui mouse-ul?

Depinde … dar eu zic că da: folosesc exclusiv trackpad-ul din 2012.
Am avut o tentativă să revin la mouse: am făcut un upgrade la mouse (tot logitech mx - ultimul model) acum ~2 ani - l-am folosit 2,3 zile … stă frumos în cutie pe dulap.

Probabil în anumite aplicații unde necesită o precizie ridicată la click&drag (gen CAD sau app pt design) mouse-ul este net superior dar la activitatea mea zilnică gesturile cu trackpad-ul (ex: scroll ( e o plăcere să plimbi - cu o fină atingere - 2 degete pe tackpad decât să învârți o rotiță), mission control, expose, show desktop, schimbare desktop. etc … sunt bestiale) + cateva combinații de taste generale (gen window management) acoperă tot ce am nevoie.

Mersi. O sa-l incerc. Cred ca jocurile mai necesita mouse, dar nu prea m-am mai jucat in ultimii ani.
Acum folosesc Magic Mouse.

Folosesc Magic Trackpad împreună cu Magic Mouse (la Mac Mini). Dacă nu aș avea de tras pixeli pe ecran toată ziua (design grafic), probabil că aș folosi doar trackpad-ul. E foarte mișto (și al meu e prima generație, nu ăsta mai nou).

Tudore, sunt și alte variante în afară de Apple? Întreb de curiozitate, în faza asta… Am un iPad Pro 12,0 inci prima generație, wifi+ cellular, un trackpad i-ar fi potrivit acum. Văd că tastaturile pt iPad-uri sunt doar pt ultimele generații, nu au trackpad pt generațiile mai vechi, deși pe forum-uri zic că va merge dacă ai minim iOS/iPad OS 13.x.x (nu mai știu care, oricum sunt la zi).

Mai sunt cateva. Vogek, Jelly, Perixx, tastatura cu trackpad de la Logitec, etc.

Deci m-am lamurit. Ramane Magic Trackpad. Daca mai e nevoie de mouse iau ulterior unul.

În cazul în care nu știați, roverul care a ajuns de curând pe Marte are la bord computere cu CPU cu arhitectură PowerPC 750, varianta cu ecranare suplimentară pentru radiații, dar perfect compatibilă cu procesoarele din iMac G3.

Toate roverele care au ajuns pe Marte din 2004 până astăzi (Spirit, Opportunity, Curiosity, Perseverance) au același fel de procesor, la fel și alte sonde interplanetare, de exemplu Juno (în jurul lui Jupiter).

1 Like

Păi dacă Internetul ăsta modern nu prea mai merge pe Mac-urile cu PPC, măcar niște sonde spațiale să facem din ele, nu?

1 Like

Probabil pe principiul daca se strica vreunu’ iei piese de la ala vechi si faci unu’ bun pana la urma.

Poți folosi și tablete grafice (Wacom Intuos) în loc de trackpad. Nu ai gesturile suplimentare de la Magic Trackpad, dar le ai pe cele uzuale (click, righ-click, drag ‘n’ drop, zoom in, zoom out), la preț mai mic. Iar pentru cei ca mine, care nu vor stres, că am de lucru și am uitat să reîncarc acumulatorii, sunt și variante pe USB.

1 Like

Da, E si aceea o varianta buna. Pana la urma am luat un Magic Trackpad 2 la un pret mai ok. Tot mare fata de alte produse similare. Acum si Magic are un cablu USB care conectat la mac te lasa sa lucrezi pana se incarca.

1 Like

După iMac Pro, Apple scoate din producție și excesiv de scumpul HomePod. Apple începe să priceapă că un preț mare nu merge la orice, merge la o sculă „pro” dacă e „pro” pe bune, nu fente cu un macpro „joben” și iPadPro care nu poate fi pro dacă sistemul de operare nu e pro. DAr mi se pare că merge pe drumul cel bun după lansarea seriei M1.

Mie îmi place HomePod. E drept, l-am luat la aproape jumătate de preț, direct de peste ocean, prețul din UE este chiar obscen. Nu sunt audiofil, dar sună bine și umple camera, extrem de ușor de folosit. Am avut unele regrete după ce l-am cumpărat, mă temeam că va fi o risipă de bani, dar după mai bine de un an, îl folosesc aproape zilnic și mă bucur că l-am luat.

1 Like

Ei, la un preț decent e altceva. Discuția nu era că ar fi ceva prost, ci ceva prea scump față de ce oferă.

Asta ziceai în Decembrie 2019, clar, nu ești Tata Omidu :grinning:

Acuma depinde cum citim termenul ARM, eu unul am zis de peste 5 ani că, dacă trec le procurile lor, le vor pune și pe mac-uri, nu numai pe telefoane și pe tablete. DAr, cert, nu sunt Omidina.

@Cattus_Thraex zicea asta din 2014! :smiley:

Da, iaca 6 ani. Păi era clar asta din clipa cînd au cumpărat firma aia mică, producea proc-uri ARM pt telefoane mobile. Și era clar că pregătesc asta de ani de zile și a devenit și mai clar cînd au pus pe iPad-urile și iPhone-urile din ultimii 2 ani proc-uri deja foarte performante cu care poți face și notebook-uri. Acuma să vedem dacă spre zona asta migrează și MS și dacă face un windows fully functional pt ARM-uri, că teste știu că sunt în curs. Mai trebuie și aplicații, desigur. Lumea este în mișcare.