Chat topic vol. 4

Sunt două chestiuni aici. Prima: pentru ca fișierele să ajungă în iCloud Drive pe server, ele trebuie mai întâi copiate sau mutate în iCloud Drive-ul local, de pe hard disc.

A doua: odată ce fișierele au fost urcate în iCloud Drive pe server, există opțiunea Remove Download în Finder (clic dreapta pe fișierul/folderul din iCD) care șterge copia din iCloud Drive-ul local dar o păstrează pe cea de pe server. (Atenție, a nu se confunda cu ștergerea efectivă a fișierului!)

Așa că, dacă vrei să copiezi în iCloud o cantitate mai mare de fișiere decât spațiul liber disponibil pe hard disc, va trebui să faci mai multe operațiuni de copiere + ștergere copie locală.

Mersi, voi încerca să le fac succesiv. Mie mi se pare riscantă operațiunea, dar o voi face cu niște fișiere de test, să vedem…

O recenzie foarte echilibrată spre critică a noului MBA 2020. Se remarcă webcam-ul de proastă calitate, deja un detaliu esențial acum. Altfel, viteză bună cu noul procesor, tastatura mai bună etc.

Zece ani de iPad, o aniversare frumoasă.

Se lansează un nou produs marca Apple! iMask!!! :slight_smile:

Are port USB-C sau e wireless?
O sa gasim in cutiile produselor Apple cateva bucati cu logo-ul pe ele?
Pot fi folosite si in Romania? Cu toate facilitatile?

Stai… a muncit toată echipa Apple, de la ingineri la producție și ambalaje, ca să-l parafrazez pe Cook, pentru a produce așa ceva? :smiley:
Screenshot_2020-04-06 Coronavirus Apple începe producția de echipamente medicale

Sunt sigur ca e cea mai subtire sau cea mai usoara masca de pe piata.

1 Like

Are și procesor ARM, deci super…

1 Like

Râzi tu râzi, dar bucata aia de plastic este de fapt un display transparent din Gorilla glass, conectat wireless la Apple Watch, și pe el poți vedea notificări, health data, maps și altele. :sunglasses:

1 Like

Sunt sigur ca afisaza si informatii despre ceilalti trecatori; cine e “hot”, cine e “cool” si cu cine esti compatibil in functie de zodie.
Iar iMask 2 va avea si varianta Pro cu elastic mai rezistent in 3 nuante.

1 Like

Ce vorbej’, bă băete… :smiley:

Roți pentru Mac Pro care costă $700. Ce dracu fumează ăia de la Apple? Înțeleg să faci un ceas de aur pentru amatorii de bling-bling, dar aici e vorba de patru roți stupide pentru un computer de nivel pro. Dacă aș fi un profesionist care ar avea musai nevoie de un Mac Pro, m-aș simți insultat de o astfel de ofertă. E ca și cum Apple îi tratează pe profesioniști ca pe niște idioți gata-gata să arunce cu banii pe orice bucată de metal strălucitor.

M-am uitat la data articolului, sperând că e de pe 1 aprilie…

Eu nu pot purta măștile astea, am senzația că mă sufoc, mi se aburesc ochelarii etc. Cu shield-ul ăsta aș avea o șansă suplimentară la supraviețuire.

:laughing: :rofl: :sweat_smile:
Urmeaza un carucior in care pui mac-ul si pe care il legi in spate la bicicleta cu kensington lock
Automat trece in categoria portabile.

Se vede clar că Apple o cam ia razna…

A apărut o analiză relativ entuziastă a noului iPhone SE (2020).

O fi macuser.ro mort, dar un zombie din 2007 încă trăiește și funcționează la mine pe PowerBook! :open_mouth: Zilele astea o să încerc să-l arhivez în format static HTML și să-l pun online. Frumoase vremuri, eram tineri și neliniștiți… :smiley: (noi, ăștia mai vechi, vroiam să zic).

Picture 2

1 Like

O, da… Ce vremuri. Ar fi super să faci asta.