Chat topic vol. 4

I-am facut si eu update acuma, nu vad nici o diferenta deocamdata fata de 10.15.5

Păi nu ai ce „vedea”, eu vorbeam despre viteză, pare că sistemul e sensibil mai zglobiu.

Whoa, de când? Eu acum am observat.

Canalul #macforum de pe Freenode încă există! :smiley:

1 Like

Heh, încă mai am un client de IRC instalat pe iPad, setat să se conecteze la #parsec:slight_smile:

1 Like

Am văzut, dar conexiunea ta nu a rezistat mult, verifică-ți releele de subspațiu, s-ar putea ca matricea de verteroni să fi pierdut coerența din cauza interferențelor izobare.

A post was split to a new topic: Eveniment Apple – 15 septembrie 2020, ora 20:00

Are cineva ssd-uri QLC cu sistemul de operare? Tot cercetez pe net să cumpăr un ssd și unii spun că SLC și MLC sunt mai „sigure” pentru sistemul de operare, în timp ce plăcuțele cu QLC ar fi mai potrivite pentru stocarea de fișiere.
Mă uit la un Intel 665p de 1Tb… comparativ cu un Samsung EVO Plus de 1Tb. :thinking:

Posibil, dar cum ai dori să testezi chestia asta repede, în cîteva ore în cîteva zile? Astea-s lucruri care le testezi în luni de zile, nu? Eu mi-am pus SSD-uri Intel în MBA 2017 și MBP 2015, 1 TB fiecare. Merg perfect. Modelul este ăsta. Au un an în decembrie. Nicio problemă.

Amu depinde și câtă informație transferi pe ele. Eu am scris 37 Tb pe un SSD de 250 Gb în 4 ani.

Revenind la Intel, ce viteză are la scriere comparativ cu plăcuța de la Apple? E mai rapid?

Nu am măsurat, „ochiometric” se comportă foarte bine.

Poți să-mi zici, te rog, ce valori ai în Blackmagic Disk Speed Test?

Aș putea, dar nu imediat, posesoarele jucăriilor respective nu sunt zilele astea cu mine, o pot face spre weekend.

A inviat si celalalt site al utilizatorilor de mac.
P.S. Doar partial, nu ma pot loga.

e tot aceeași informație, mult mai săracă de când a renunțat Tudor la site. Efectiv degeaba

A făcut AnandTech un review acum ceva vreme: The Intel SSD 660p SSD Review: QLC NAND Arrives For Consumer SSDs
Și LinusTechTips are unul pe Youtube.

În principiu cel de 1TB e ok pentru majoritatea cazurilor.
Din ce înțeleg, doar dacă transferi un volum mare de date (peste dimensiunea cache-ului) într-un singur copy/paste de pe un SSD pe 660p poți ajunge la viteze mici de scriere (spre final). De exemplu 150GB in one go.
Nu văd nicio problemă să folosești QLC pentru OS, dimpotrivă, MLC ar fi mai util pentru drive-uri dedicate unde scrii volume imense de date.
SLC nu cred că mai folosește nimeni în zona “consumer”. Și MLC e rar. Majoritatea sunt TLC.

Asta ar însemna o durată de viață de cel puțin 22 ani pentru 660p.

1 Like

Da, căci noii admini au fost/sunt oameni de mare caracter.

Nu mai știu, dar era pe undeva o bază de dată dex/dexoffline care se instala pe mac și o puteai copia pe undeva și accesa din dicționare. Am făcut asta acu’ vreo 6 ani, chiar nu mai știu cum. Și nici de unde am luat baza de date.

Pe dexonline mai sunt câteva aplicații, dar majoritatea n-au mai fost actualizate de mult.

Se găsea pe dexonline.ro la zona utilitare, dar versiunea pt macOS a fost scoasă, probabil la dorința creatorului. Scrie-mi pe mesaj privat ce adresă de e-mail ai și se rezolvă.

Am rezolvat, am găsit un zip dexoffline pe-unul din discuri, iar după aia… mighty google :slight_smile:

OK. Există însă pe appstore pt iPad/iPhone