Chat topic vol. 2

Cum ar fi mai bine (?!): să dau jos HDD-ul de 1TB din mini și să-i pun un SSD (256GB) în loc ori să pun SSD-ul într-o carcasă externă și să-l folosesc pe USB 3.0?
În calculator mai este un SSD pe care sunt aplicațiile.

În general pui SSD-ul pe conexiunea cea mai rapidă (SATA sau USB), ca să beneficiezi de avantajele sale.

Mi-am comandat chestia asta, revin cu impresii după ce o testez cu un SSD.

SSD-ul se pune pe conexiunea cea mai rapidă, deci în locul unde a fost HDD-ul de sistem. Dacă scoți unitatea optică, acolo pui HDD #2 pt stocare, cum am și eu și soția: SSD pe conexiunea rapidă, HDD în locul unității optice. Cutia aia pe USB 3 e mișto, aș punea în ea un HDD de 2 TB sau mai mult. Am așa ceva, doar că nu am mac cu USB 3.

Suport pentru SSD intern, ca să ia locul unității optice ai găsit în România? Dacă da și nu e demult, poți să ne spui unde, te rog? Văd că trebuie să aibă exact forma unității optice, nu merge orice “rack”. Mulțumesc.

Ultima oară de la DoT din Tulcea, îți dau coordonatele prin MP, dar nu știu dacă mai are. Anterior, la cineva de pe olx.ro
Da, trebuie să fie pt mac, dar cred că și magazine gen pcgarage au, ai încercat?
Uite pe olx.ro cîteva oferte:

1 Like

Da, am încercat la pcgarage&co, numai că am căutat direct produsele recomandate în articolele care te învață cum să faci operațiunea. Am căutat după “optibay” și n-am găsit. Acum, mulțumită ideii despre OLX (despre care uitasem), am aflat că pot căuta și după “caddy”.

Mulțumesc.

Dacă te pricepi, fă-o singur, eu unul nu am încercat, m-am dus la ITUrgent în Crîngași. Repară/aranjează și mac-uri

Ia uite aici ce chestie frumoasă am găsit. Păstrezi și unitatea optică :slight_smile:

Dar sunt și variante mai ieftine, fără carcasa aia. Transport gratuit.

Sau din România, dacă ți-e mai comod.

Oh wow, site numai pentru caddy-uri… :smiley:

Mulțumesc de variante. Deocamdată mai am spațiu și nu sînt foarte hotărît în direcția asta, dar mă documentez.

A, bună asta, un site numai pt caddy-uri. Da, de alea știam, livrează și o cutie pt unitatea optică. Și eu le folosesc, am un conector SATA (special un pic, se potrivește doar la unitățile optice) la USB. Nu arată așa elegant ca și cutia aia, dar e funcțional.
amazon.co.uk are și el o ofertă cu asemenea caddy cu carcasă, cu totul ar fi cam 150 lei cu transport cu tot în RO.
Eu unul recomand tuturor care au nevoie de viteză + spațiu de stocare: MBP „normal”, non-retina, pui în locul HDD-ului un SSD, scoți unitatea optică și pui acolo un HDD de 2 TB. Rezultatul: viteză excelentă + spațiu mare de stocare. Am cu mine cărți, documente, scanuri, poze, tot… Evident, backup periodic pe alte 2 discuri externe.
P.S. Au și cutie pt unitatea optică: http://www.hddcaddy.ro/Carcasa-externa-SuperDrive

S-a-ntâmplat ceva, că nu primeam mesaje de-astea. Documentul este salvat pe discul de sistem.

Păi care e volumul cu pricina? Puțin probabil discul de sistem. Dacă da, s-a bulit ceva acolo, dă-i un restart; dacă nu se rezolvă, bagă Onyx la treabă, are și funcția cu permisiile, chiar în Căpitan.

Alerta aia trebuia să sune așa:
Documentul “fun” este pe un volum pe care distracția este interzisă :smile:

Ce zice Apple despre asta.

1 Like

Nuș’ ce poa’ să aibe. Am mai făcut un fișier text și nu mai dă mesajul ăla la salvare.
Am instalat și DriveDX care monitorizează starea de bine a HDD-urilor și SSD-urilor și dă cu galben :smiley:
Sunt erori CRC, probabil că nu sunt normale.

Samsung zice așa:

ID # 199 CRC Error Count

The number of Cycle Redundancy Check (CRC) errors. If there is a problem between the host and the DRAM or NAND flash, the CRC engine will tally the error and store it in this attribute.

Am primit și eu mesajul acela, dar eram pe un stick NTFS.

Ce oameni dom’le!

Scriu un email la Samsung România prin intermediul formularului online. Și, ce să vezi, nu po’ să-l trimit dacă nu-s de acord cu politica lor de confidențialitate, care printre altele are și chesti de genul „Este posibil să dezvăluim următoarelor entităţi informaţiile…”

Dacă nu vrei să dea ăștia datele tale sau nu la alții, nema email! :facepunch:

Și în ce constă surpriza? Tu chiar crezi că există informații confidențiale? Ăia măcar sînt sinceri, o spun de-a dreptul. Dacă spuneau că nu le vor transmite nimănui tu i-ai fi crezut?!

Surpriza constă în faptul că nu m-așteptam ca io, dându-le lor un email cu problema mea să-i intereseze (ori să le treacă prin cap asta) să dea datele mele de contact altcuiva.
Ca și cum te-ar suna într-o zi o tanti să-ți vândă un abonament pentru lapte că ți-ai reparat tu mașina la service.

Ehe, s-au dus vremurile alea, trăim în capitalismul postcomunist resălbăticit.