Chat topic vol.1

Siri la conferința de presă :smile:

1 Like

După ce-am stat cu el vreo 6 zile în coș am reușit să-l iau la 180 de lei. Me happy :smile:

M-ai făcut curios, aveam o licență luată acum vreo doi ani pe un bulk. Frumoasă aplicație, mai ales că satisface și nevoile mele cu transcrieri fonetice. Am pus-o din nou la aplicațiile mele și încep să o folosesc. Exportă frumos. Cred că e cea mai bună aplicație pt scriitori și scenariști.
Unicul ei dezavantaj este că este închisă, totul trebuie exportat, ca la Mellel. Nu am apucat să văd cum merge cu documente lungi și cu paginare minimală (header, footer, page numbering cu stil etc.)

Dacă mai are cineva probleme cu sunetul sacadat în AirPlay, eu am rezolvat problema trecând dispozitivul de pe care emit pe 5 GHz, în timp ce restul dispozitivelor din casă sunt pe 2.4 GHz. Pe net am găsit rezolvarea exact invers, adică trecând pe 2.4 GHz, de pe 5 GHz, dar bănuiesc că ideea era să nu fie prea multe dispozitive conectate simultan în aceiași bandă. Just for the record.

Fiindcă tot am mai vorbit de LaTeX, mi-a arătat astăzi un profesor o chestie simpatică. Pachetul Impressive permite prezentări pe bază de PDF cu animații și tranziții faine. El mi l-a recomandat ca un condiment fain pentru prezentările produse de beamer din LaTeX. Nu am apucat să probez, mi-a făcut el o demonstrație și mi s-a părut interesant. Poate mai folosește cuiva.

Sigur că dacă aveți altceva de prezentat, care nu necesită LaTeX, probabil că nu vă e de folos.

1 Like

VLC și Plex își pregătesc aplicații pentru noul Apple TV, care devine astfel din ce în ce mai interesant.

Am o nelămurire privitoare la Finder și ale sale tab-uri. Înțeleg că nu se poate să se deschidă orice instanță de Finder într-un nou tab, ca să avem o singură fereastră (sursa), care mai e folosul acestei preferințe?

Bună întrebarea, nici eu nu-mi dau seama la ce folosește chestia aia.
Tot legat de Finder am observat că nici “spring-loaded folders” nu mai merg cum trebuie (sau deloc).

Ah, m-am prins: acea opțiune afectează primul item din meniu atunci când dai clic dreapta pe un folder (“Open in New Tab” vs “Open in New Window”).

Cred că băieții de la Apple cu dorit inițial un fel de Norton Commander mai deștept, după care, nu știu de ce, probabil dorind să fie „different” cu orice preț, au lăsat problema oarecum nedusă la capăt. De vreme ce nu poți copia dintr-o fereastră în alta, nici eu nu prea văd rostul, poate doar ca să nu ai multe ferestre de Finder, ci una cu mai multe tab-uri. Uneori, rar, mai folosesc chestia asta, mai ales cînd uit că nu poți copia dintr-un tab în altul.

Nu înțeleg la ce te referi. Eu am deschis o fereastră de Finder cu 2 tab-uri și am tras o fișier dintr-un tab peste tab-ul celălalt și s-a copiat. Iar între ferestre e și mai clar să tragi de la una la alta.

Mie îmi merg bine.

Mersi pentru răspuns, păcat că nu se pot folosi doar tab-uri, dacă tot le-au implementat. E posibil și ce zice @Cattus_Thraex, au făcut treaba “diferit”.

Dacă vă doriți un screensaver cu fața standard de Apple Watch, un danez are soluția. Și promite că va mai adăuga din fețele ceasului.

1 Like

3 posts were split to a new topic: Oferte speciale (hardware, Apple, aplicații)

Astăzi intră în vigoare noile prețuri/opțiuni de stocare iCloud. Detalii: https://support.apple.com/en-us/HT201238

Eu probabil că o să retrogradez de la 200 GB la minimum, pentru că nu mai folosesc iCloud Photos. Era un serviciu bun în teorie, dar nu am acele conexiuni la internet care să suporte upload și trafic în neștire. Iar dacă voi avea nevoie de spațiu atunci prefer să plătesc pentru Dropbox, care e oricum superior din toate punctele de vedere.

Sau Google Photos! :smile:

Nici Copy nu e rău, le folosesc pe ambele: Dropbox pt ale mele, Copy, în general, dacă vreau să mai fac share cu alții.

Cred că am mai zis asta pe aici, dar sunt înfiorătoare update-urile astea de Office. Azi a apărut încă o serie și de fiecare dată se descarcă pe de-a-ntregul toate aplicațiile, câțiva giga. Ăștia nu au auzit de update-uri delta?

@Cattus_Thraex: Se poate sharui (orice fișier) și din Dropbox.

Am spus eu că nu se poate?!?!