Chat topic vol.1

După succesul pe care l-a avut topicul de chat de la lansarea Watch, am zis să fac o categorie specială de tip chatroom, cu un singur topic activ în care puteți scrie mesaje scurte despre orice, la fel ca pe un shoutbox sau pe chat.

Mesajele apar în timp real dacă țineți deschis topicul într-o fereastră de browser.

În momentul în care topicul ajunge la un anumit număr de mesaje (500 sau 1000) el va fi închis și voi deschide altul. Așa se explică denumirea „Chat topic vol. 1”. :smile:

Accesul este permis numai utilizatorilor înregistrați, topicul nefiind vizibil din afara forumului.
M-am răzgândit: accesul e permis tuturor acum. :wink:

Cel mai simpatic și minimalist MP3 player de pe planetă: MP3 Strip.

Yup, pe Mac OS 9!

Happy π Day!

2 Likes

Pt OS X este Taply, văd că merge OK și pe Yosemite

1 Like

Poate nu e la fel de simpatic, dar cu siguranță e cel puțin la fel de simplist: mp3blaster, un player media în Terminal. Se instalează cel mai simplu folosind Homebrew, în OS X.

Încă un player mini: Mint Audio, făcut de Unsanity, băieții ăia deveniți la un moment dat faimoși pentru APE și haxie-urile lor… Văd că au dispărut complet între timp.

Taply rămîne cel mai simpatic, o aplicație minimală, care nu consumă resurse…
Fiindcă veni vorba de asemenea aplicații, recomand și Clementine, pe măsură ce avansează fișierul audio, clemantina se micșorează! simpatic.

Sunt sigur că o aplicație în Terminal ocupă mai puține resurse decât una cu elemente grafice :stuck_out_tongue:

Terminal: 15.4 MB memory, 0.3% CPU;
Taply: 24.5 MB memory, 2.7% CPU.


Later edit:
mp3blaster: 2.9 MB memory, 8.4% CPU, măi să fie…

… 95.5% ugliness :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Demo cu prima tabletă de la Apple, făcută în 1992 (demonstrația e din 2012, făcută în timpul unei audieri într-un cadru legal):

Rula System 7.1 adevărat, nu o jucărie precum iOS.

Cică în ultimul developer preview de 10.10.3, Safari are în premieră facilitatea asta:

Adică: click cu trei degete pe un link și apare un preview.
(În public beta nu merge. Încerc diseară acasă pe Mini, că acolo am DP-ul.)

Am luat greșit datele doar de la Terminal, trebuia de fapt să văd câte resuse consumă Terminal + mp3blaster (am ediat ulterior mesajul), se pare că totuși Taply e mai suplu, culmea…

M-am gândit că n-are niciun sens să restricționez accesul la acest topic, așa că acum e public.

Nu voi mai cumpăra niciun produs de primă generație de la Apple. iPad-ul meu, primul model, e dezastru acum. Nu poți face mai nimic pe el. Crapă Safari și aplicațiile într-o veselie, pe un sistem proaspăt instalat (iOS 5.1.1). Cu doar 256 MB de RAM nu e de mirare. Până și iBook-ul Clamshell de acum 15 ani are mai mult (320 MB). Mă gândeam să-l folosesc pentru navigare pe net și remote access, dar e aproape imposibil în condițiile astea.

Presimt că așa va fi și cu Watch. Poate abia de la modelul doi în sus va deveni interesant.

Asta e la mișto? :smile:
Sfântul Efrem cel Nou a deblocat programe informatice și a reparat fișiere corupte

Pare serioasă chestia. E interesant că moaștele sfântului se află chiar în satul în care locuiesc, am aflat și eu cu această ocazie. Poate asta explică de ce Cluj-Napoca este un pol al industriei IT din zonă…

Poate n-ar fi o idee rea să vă redenumiți computerul Efrem și să faceți semnul crucii înainte de un backup. Nu se știe niciodată.

Last login: Sun Mar 15 11:00:47 on ttys000
Efrem:~ claudiu$ 

Amin.

1 Like

Te cred, dar Terminal este o soluție bună pt optimizări de sistem, nu pt o aplicație, că de aia nu mai folosim MS-DOS.

Nah. Cică e Windows-only șmecheria.

Taply este o bijuterie de aplicație.

Mi-am făcut deja semnul crucii azi de cîteva ori. Înainte să ajung acasă, ori de cîte ori văd cîți idioți au permis de conducere și sînt gata să facă accidente; ultima oară cînd cu sfîntul ăsta. Și ziua încă nu s-a terminat.