Baterie Macbook Air

Salutare! Detin un Macbook Air 2017 A1466, pe care l-am cumparat in 2019 fiind primul Macbook n-am stiut ca am cumparat un model mai vechi si nu unul mai actual. Sunt multumit de el chiar daca este vechiut, pentru ce fac pe el este deajuns deocamdata.

Problema este ca de vreo 2 luni daca il folosesc pe baterie intra in sleep mode in aproximativ 10min indiferent daca il solicit mai mult sau mai putin si nu se aprinde decat dupa ce il conectez la priza. Am incersat cu reset SMC dar nu a avut niciun efect.
Captură de ecran din 2024-05-22 la 21.49.04
Captură de ecran din 2024-05-22 la 21.49.12

Mai poti incerca nvram reset, safe mode, disk first aid…
Ai umblat in mac?
Vad ca sysinfo spune ca macul e din 2017 iar coconut spune ca macul si bateria sint din 2019. Crezi ca info date de coconut sint corecte? Incearca si alt soft.
Ruleaza caffeinate pt o ora.

Indiferent dacă bateria este din 2017 ori din 2019, adică are 5–7 ani, trebuie schimbată. Îți recomand chiar să te grăbești dacă zici că pică așa de repede.
Ai aici niște sugestii de service-uri care fac așa ceva.

Nu are ce face cu nvram la o baterie așa de veche, e dusă. Crezi că o poate transforma în perpetuum mobile?

Nu a fost umblat in el fiindca a fost activat si folosit doar de mine.
Va multumesc pentru info, o sa comand baterie de pe celo si o schimb singur ca am vazut ca e operatiune simpla.

Da, la unele generații se poate. Vezi pe ifixit.com pas cu pas, e foarte bun site-ul.

1 Like

Salutare!
Am cumparat un Macbook Air M2, am observat ulterior ca la cicluri de incarcare sunt 143. Initial aveam 100% viata bateriei, acum a scazut la 97%, el nefiind utilizat zilnic.
Am discutat la garantie, dar mi-au zis ca ciclurile nu sunt relevantem, dar cand am discutat aveam 100% baterie.
Sa cumperi un Macbook nou si sa ai 143 cicluri mi se pare ciudat, cred ca este o eroare, sa scada la 97% in 2 luni.
S-a mai confruntat cineva cu problema aceasta?

Da, desigur.
Este corect ce ți-au spus: nr de cicluri ale bateriei nu sunt relevante, deși 143 e cam mult după cele ce spui.
Acele 3 procente mai puțin în 2 luni poate fi un semn că bateria nu e OK. Dacă după 10 luni va scădea sub 80% ți-o vor schimba, mie mi-au schimbat-o, am nimerit și eu o baterie nu prea bună. Era un MBP cu M1 Pro la bord.

P.S. Nici actuala baterie nu pot spune că stă prea bine, dar avea peste 90% la mai puțin de un an de la schimbare, ca atare au zis pas, cică e în parametrii normali. Acum are 89,5% după un an și vreo 4 luni, ceea ce este sub ce mă așteptam de la o baterie „Apple blessed”.
Screenshot 2024-06-17 at 09.55.12