Apple va anunța la WWDC trecerea la procesoare ARM!

Da. Eu am spus că va fi tranziție totală pe ARM în 2 ani. Tu n-ai spus asta.

Deci încă-o dată, pariu pe 22?

Deci până la sfârșitul lui 2022 toate Mac-urile din oferta Apple vor avea procesoare ARM. Ăsta-i pariul?

Ok, de dragul discuției eu zic 2023 :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Nu Tudore, pariul e acum. Că Apple v-a renunța în 2 ani la PPC, sorry Intel

Acum în 22, cine-a tras în noi…

Păi și eu ce-am zis? “Până la sfârșitul lui 2022 toate Mac-urile din oferta Apple vor avea procesoare ARM.” 2020-2022, doi ani, nu e clar? Ca să am pe ce pune pariu, am adăugat de la mine un an, 2023.

OK. Să fi sănătos. Ai câștigat pariul. Recunosc că eu am greșit dinainte de conferința Apple. În următori ani se vor lansa doar inteluri cu 25 procesoare./
Ști Apple este proști, puteau la AMD cu 64 proc dar este rețineri…

O postare interesantă de pe Macrumors, de la cineva care pretinde că se pricepe bine la chestiunile astea:

Nu chiar… Jobs a trecut relativ brusc la Intel deoarece proc-urile PPC intraseră în fază critică, IBM nu a fost capabil să producă G5 pt laptop-uri, consumul era prea mare etc… Și nici atunci trecerea nu a fost bruscă. Ea era previzibilă, dar a durat ani buni până s-au abandonat PPC-urile. Acuma, nu mai e mult, mai sunt 11 zile și vedem. Este însă extrem de puțin probabil ca Cook să anunțe ceva brusc și radical când de-abia au lansat MBP 16 inci și MacPro.
P.S. Situația este complet diferită și pt faptul că Apple are un OS și jucării pe rulează acest OS, rebotezat iPadOS, de cinci ani. Tot cum spuneam, Apple are, de fapt, portabile cu proc-uri ARM, problema lor este că, deocamdată, iPadOS nu prea duce spre un OS matur. Deci marele anunț cred că va fi pe zona iPadOS care, pt a-l pune pe scule ca lumea, va trebui să facă un salt semnificativ de performanță. Pt iOS/iPad OS avem, spre netă deosebire în 2006, mii și mii de aplicații bine făcute, ca atarea trecerea spre proc-uri A nu pune absolut nicio problemă și nici măcar nu este rapidă cum spui tu. Mai degrabă o tot rumegă de vreo cinci ani…

Da, cred că știe ce spune. Și îmi confirmă ce cred (se va confirma/infirma în 11 zile): Apple va începe să producă un iPad Pro + tastatură + maus pe care îl numi cumva altfel, că MacBook Pro și Air se tot numesc de 14 ani. Va fi, bănuiesc, un fel de Surface care va rula noul iPadOS care se va reboteza, după care vor trece treptat la scule tot mai performante. Între timp, softiștii vor porta și aplicațiile grele pe proc-uri A (Adobe e pe drum), MS Office rulează deja, deci totul este pregătit. Eu nu văd nimic brusc, cum zice Florin, totul va fi pe zona unei noi generații de OS care să fie făcut ca lumea. iPadOS este încă prea legat de iPhone OS.

P.S. Dacă Apple va dori să le-o tragă ălora de la Intel, poate recurge, la o adică, la înlocuirea sculelor scumpe gen Mac Pro ori MBP 16 inci cu scule noi cu proc-uri ARM. Problema va fi, de fapt, în curtea dezvoltatorilor: cei care nu scriu aplicații pt iPadOS vor trebui să o facă repede.
P.S. 2. Situația actuală este, așadar, complet diferită față de anul 2005–2006. Apple are două sisteme paralele de operare, unul pt proc-uri Intel, altul pt proc-urile lor A. De cel puțin 5 ani, cele două platforme au acumulat sute, apoi mii de aplicații, multe rulînd pe ambele platforme. Ca atare, indiferent ce va anunța Cook pe 22 iunie, terenul este pregătit deși, în ciuda a cel puțin 5 ani, încă nebătătorit ca lumea, probabil din cauza ezitărilor și indeciziilor, poate și a unor dispute interne (plecarea lui Ivy nu poate fi întâmplătoare).
În 2005, Jobs a fost cumva forțat să apese pe accelerație de vreme de G5 consuma prea multă energie și nu se putea produce un proc pt portabile. Nici atunci trecerea nu a fost așa de rapidă cum pare, este evident că Apple testa macOS pe Intel de mai mult timp. Atunci însă nu aveau două platforme paralele, ca acum, care să ruleze ani de zile și să le bibilească din mers.

The Verge:

Sigur, are dreptate, deși cred că lîncezeala Win pe proc-uri ARM se datoreacă faptului că MS nu dorește să investească energie în așa ceva. Dacă vede folosul/profitul, o va face. Dovada este MS Office, Word merge f bine pe iPad-ul meu. A avut unele bug-uri enervante, dar văd că le-au rezolvat. Dacă vrei - poți.

Intel contraatacă.

E foarte bună competiția asta…

Nu facem niciun pariu pt 22?

Eu zic așa:

  • Pe 22 vor anunța apariția unor anumite modele de Mac cu procesor ARM. Probabil doar un Macbook cu ARM.
  • Noul Macbook cu ARM va fi un device premium, destinat în principal “generației iPad”. Un computer ultra-ușor, cu baterie care ține toată ziua, etc.
  • Nu cred că vor anunța de pe acum o tranziție completă către ARM, așa cum a fost în cazul PowerPC. Nu e nici cazul, nu e nici momentul să declare răspicat că nu mai vor să aibe de-a face cu Intel.

Păi nu prea avem pe ce face pariu, cam așa cred și eu. Mai cred că noul mac cu ARM va avea un OS bazat pe iPad OS, deci nici nu se pune problema să renunțe complet la Intel. De fapt, de peste cinci ani, Apple lucrează cu două procesoare și cu două sisteme de operare. Mi se pare ușor acuma să treacă pe notebook-uri cu proc-urile lor, va fi un iPad mai deștept (și mai ieftin).

Va fi macOS cu siguranță. iPad OS pe un Mac nu are niciun rost.

Păi nu, va fi un alt OS care va putea rula aplicațiile făcute pt iPadOS cu niște minime bibileli. E mult mai simplu așa decât să-i faci pe dezvoltatori să rescrie aplicațiile de la zero. Sau, să spun altfel, va fi un iPadOS cu altă interfață, aproape de macOS.