Apple va anunța la WWDC trecerea la procesoare ARM!

Nu-mi trebuie Windows pe ARM. Am nevoie de Windows pe Intel. Aplicațiile de care am eu nevoie nu au variante pentru ARM și nici nu cred că o să aibe foarte curând. Văd că nu prea există mare interes pentru PC-urile cu ARM.

Încă o dată: nu putem compara situația de acum cu trecerea de la PPC la Intel. Renunțarea la PPC a fost o urgență pentru Apple. Mac-urile erau rămase în urmă ca performanțe față de computerele cu Intel. Apple nu putea să facă upgrade la laptopuri pentru că pur și simplu nu aveau un procesor PPC rapid, cu consum redus de energie. Trecerea la Intel a fost o ușurare pentru toată lumea, mai ales pentru developeri.

Acum Apple are computere la fel de performante ca toată lumea, e pe val, nu e în nicio dificultate. E o mișcare de fițe, scopul e să maximizeze profiturile controlând total partea de hardware. Ni se sugerează că ARM-urile ar fi mai bune. OK, de acum încolo e treaba celor de la Apple să dovedească acest lucru.

Au scos ăia din burtă știrea asta. N-am văzut nicăieri pomenit de MacBook Pro cu ARM în toată zvonistica de ieri încoace.

Din câte știu, Windows rulează deja pe proc-uri ARM, deci va putea rula și pe noile mac-uri.

Ei, na, „cu gura căscată” e formulă de a-i atrage pe pesimiști. Deocamdată, în ultimii ani, ne-a lăsat, mai degrabă, cu buza umflată.

Tudor se referea la aplicațiile pe Windows Intel care nu sunt pe ARM

Și eu folosesc win (în virtual) pentru orarul școlii care e numai pe Intel

Vor putea fi. Dacă sistemul rulează pe ARM, vor rula treptat și aplicațiile. Va dura între 2-5 ani să fie portate, dacă ăsta e trendul. Oricum, pt mine nu e nicio surpriză că Apple trece pe proc-urile lor și pt notebook-uri, asta era clar din 2015 când au scos primul iPad Pro + tastatura și, simultan, au scos din producție MBA 11 inci. Repet: problema lui Apple nu este config hard, ci sistemul de operare, trebuie să facă un OS ca lumea, iPadOS e încă departe de un OS serios.

Uf, cred că în 22 va fi un anunț radical

Sunt clienți importanți care au plătit sume astronomice pentru noul model de Mac Pro, care poate ajunge să coste chiar și 40.000 de dolari. Mi-e greu să cred că Apple le va da cu flit acestora cu ceva anunțuri radicale. Cel mai probabil va fi o trecere graduală, începând cu modelele low-end, iar macOS/Intel va fi dezvoltat în continuare cel puțin vreo 4-5 ani de acum încolo.

Tot flit se numește și peste -chiar mai repede- 5ani.Pe ăștia nu-i intereseză și-au scos banii.
SUNT CONVINS că le dă cu flit la toți. Pt că un unifică platformele.
De aici motivul, opurtunitatea și câstigul

Apple nu a lucrat niciodată în acest fel, deci este extrem de puțin probabil că o va face pe 22 iunie. Pt mine, anunțul nu este deloc surprinzător, este clar că asta pregătesc de vreo 5 ani, dar ar fi cu totul ieșit din comun să spună ceva gen „gata, de anul viitor trecem buluc pe procesoarele noastre, seria cu intel se închide”.

Eu pun pariu că va fi ceva radical. Pe recunoaștere pe forum că greșesc.
Cine se bagă?

Cattus, cum adică n-a lucrat Apple în felul ăsta? Exact așa a făcut Jobs în 2005

Ce înseamnă pentru tine “radical”, mai exact?

Trecere în 2 ani de la proc Intel la proc ARM. Fără păreri de rău. Doar evoluție / revoluție normală

Acum că e clar, ține-m pariul?

“Trecere în 2 ani” înseamnă că în timpul ăsta vor mai produce Mac-uri cu Intel, în paralel cu cele cu ARM, până când termină tranziția. Asta implică faptul că macOS/Intel va fi suportat încă vreo 2 ani după terminarea tranziției, pentru că nu poți lăsa fără suport Mac-uri care vor fi încă în garanție sau AppleCare. Deci 4-5 ani stau liniștit.

Tudore, pariul meu era clar. Îl ți sau nu?
Pariul ăsta îl fac ca să nu piardă nimeni

Păi nu știu pentru ce să pun pariu. Scenariul tău cu tranziție de 2 ani (completat de mine mai sus) mi se pare plauzibil. Ai altă părere?