Aplicație pentru notițe/articole și administrarea lor

O aplicație de care am uitat și pe care am testat-o acum vreo 2 ani, înainte să mă decid pt iDocument, era Papers, pe atunci la versiunea 2.x, acum la 3.x/. Mi s-a părut – atunci – cea mI elaborată și mai bine pusă la punct, acum pare și mai sofisticată:


Pe atunci, nu aveau, din cîte țin minte, o versiune edu, motiv pt care m-am decis pt iDocument, care avea. Am însă senzația că ar putea fi cea mai bună din categoria asta.
P.S. Apropo de ce discutam pe alt topi: am accesat zona Purchase a Papers și uite cum afișează prețul: prețul de bază, VAT 24 % (știe că dînt din RO, se afișează undeva în stînga), total preț + TVA.

P.S. 2. A nu se confunda Papers cu iPapers, cum era gata să fac și eu.

Mai spusese @tudor de Papers mai sus, am probat-o și mi s-a părut destul de sofisticată, poate prea. Am să o mai încerc, probabil.

Între timp, sînt destul de dezamăgit de Together, pînă adaugă măcar suport Dropbox nu o folosesc.

Dar, vestea bună și găselnița de alaltăieri este Write, despre care am mai vorbit. Am urmat indicațiile lui @tudor și încerc să mă mai familiarizez cu Markdown și MathJax, mai ales că o bună parte din articolele scrise vor fi publicate online, într-un fel de blog.

Write îmi oferă atît interfața de scris, text formatat cu atașamente și matematici, suportă Dropbox, are tag-uri și se sincronizează cu iOS identic. Iar dezvoltatorii au fost mai mult decît amabili, am făcut cîteva schimburi de întrebări/răspunsuri pe Twitter, prompt și ajutător.

Scump, dar face. Are de departe cel mai bun motor de căutare. Am tastat, de curiozitate, numele meu și au apărut studii/texte de care uitasem, ordonate frumos pe căprării. Tare. E o aplicație sofisticată, fără doar și poate, de aia e și cea mai scumpă din categoria ei. Nu am apucat să testez cum e cu bibliografiile, tot încerc să mă decid de vreo 2-3 ani pt o aplicație de evidență bibliografică și nu mă decid pt una.

Să ne spui și nouă de el, suntem curioși :smile:

Și eu sînt mai mult decît nerăbdător să-l văd pus “pe picioare”, însă echipa pe care am recrutat-o “pe sprînceană” pare că a intrat în letargie :slight_smile: . Dar voi reveni, cu siguranță.

Bag sama cá nu au vrut să lucreze de Revelion. Ce urît din partea lor… nașpa.

Ei, le-am trasat sarcini de vreo 2 săptămîni și nu pare a se mișca nimic, dar nu vreau să o iau și mai rău pe arătură cu topic-ul ăsta.

Mai bine spune-ne dacă ce ai decis cu Together și ce impresii mai ai despre el.

Nu, nu am timp acuma, trebuie să termin o lucrare importantă zilele astea, apoi sper să am timp și pt Together și pt altele. În esență, îmi erau cunoscute cîteva aplicații din categoria asta. Dacă ar fi să aleg, la modul absolut, între iDocument, Papers, iPapers și Paperless, cred aș vota pt Papers. Acuma însă trebuie ținut seama și de tot felul de considerente, ale fiecăruia. Aș lega genul ăsta de aplicații de referințele bibliografice. Oferta e mare, nu mă pricep la nici una, le tot testez și nu am răbdare. BibDek, Mendeley, JStor și Sente par OK; Bookends, probabil, cea mai bună. Papers le acoperă ambele domenii, cel mai tare argument pt a o folosi în mod curent.
Dacă Together face ceea ce îți dorești și se comportă bine pe iOS și pe OS X, înseamnă că e OK. Așa, tot testezi și nu te decizi, ca mine. Nu e bine nici așa.

Știu că nu e bine și tocmai aia fac, de-aia tot revin pe topicul ăsta. Am testat o groază, știu App Store-ul pe de rost din secțiunile respective și tot nu m-am hotărît. Cum am tot zis, ori nu înțeleg eu bine rostul aplicațiilor respective, ori pur și simplu nu e niciuna care să satisfacă cerințele și nici nu știu unde să fac compromisul.

Este foarte posibil să nu le prinzi șpilul, tutorialele nu sînt prea bine scrise, deci trebuie mult timp să te apuci să le bibilești. Deci, sînt 3 tipuri de aplicații despre care a fost vorba aici:

  1. Note, însemnări; cu asta a început discuția, dar – de fapt – tu doreai ceva din sfera:
  2. eBibliotecă și care să comunice interplatformă, OS X ~ iOS.
  3. Referințe bibliografice.
    La #1, SimpleNote (e ce spune denumirea, bine făcută interplatformă, am testat-o OS X ~ Android și merge perfect); Evernote (o folosesc, dar e prea sofisticată, nu am nevoie de așa ceva, altfel e f. bună, cui îi place).
    La #2, lista e destul de lungă, Papers și Together par cele mai bune.
    La #3, iarăși multe oferte, cu Papers liantul necesar. JStor, Mendeley, Sente.
    Papers pare a fi liantul între #2 și #3.

Într-adevăr, cred că #2 mi s-ar potrivi cel mai bine. Dar e de neînțeles pentru mine cum un “gigant” ca Papers (de care am tot auzit de un an și ceva încoace) nu se descurcă cu altfel de documente în afara pdf. Am încercat chiar acum un .pages și un .rtf și le arată pixelate. Or eu nu asta voiam și de-aia spun că mi se pare de neînțeles că administrează doar pdf-uri.

Iar Together aș vrea foarte mult să-mi placă, are aspect foarte plăcut și bine integrat în OS X, dar stau acum, mă uit la ea și mă tot întreb: cu ce diferă de Finder, în afara faptului că poți pune și administra multe tag-uri? Notițele create cu ea sînt într-un format propriu, nu poți face aproape nimic “în interior” cu aproape niciun tip de fișier, cel mult o deschidere read-only, sortarea după tipuri de documente se poate face cu Spotlight (kind:), nu comunică cu iOS decît cu iCloud Drive… Pentru ce 45€?

Sincer, nu am apucat să văd ce tip de fișiere poate ori nu poate. Versiunea 1.x. a iDocument nu putea nici ea o serie de fișiere, acum poate.