Aplicație pentru notițe/articole și administrarea lor

@Adrian_Manea - ar mai fi o soluție: scrii articolele în Pages, salvezi documentele în iCloud Drive și organizezi fișierele pe Mac pe două nivele: (1) în foldere clasice și (2) în smart foldere bazate pe tagurile din Finder.

Un dezavantaj ar fi acela că pe iOS nu ai cum să folosești acele smart foldere (deși tagurile sunt vizibile și acolo), așa că atunci când folosești iPad-ul va trebui să te descurci doar cu nivelul (1) de organizare.

Avantajul e că nu-ți mai trebuie nicio aplicație în plus.

Eu aș recomanda OneNote. Da, e de la Microsoft, dar e destul de bine făcut, mai ales dacă ai nevoie de rich text. Simplenote e okay, dar nu e prea comod să faci tabele în Markdown (sau poate nu m-am obișnuit eu încă). OneNote e gratuit și are versiuni și pentru iOS, Android sau Windows Phone (evident), care funcționează foarte bine și se sincronizează prin OneDrive. Îl folosesc pentru notițe (liste de cumpărături sau ceea ce altfel aș scrie pe petece de hârtie sau carnețel). Pentur text pur, mai puțin rich, folosesc Byword, care știe Markdown și full-screen.

Cât despre Papers, cred că s-a mai amintit de el pe vechiul forum. Deși nu e gratuit, este, zic eu, mai bun decât Mendeley (a fost primul soft pe care am dat bani), iar mai nou există și Sente, care are o interfață mai curată și mai elegantă, pentru cei care cred că Papers a crescut mai mult decât trebuia. Da, aplicațiile astea sunt doar pentru organizat PDF-uri, dar fac o treabă foarte bună din acest punct de vedere, mai ales dacă e vorba de articole științifice (cam ceea ce e iTunes pentru mp3-uri). Înainte de Papers/Sente, îmi ordonam PDF-urile după foldere sua tematic, dar acum am librări cu metadate și taguri, mult mai elegant.

E adevărat, dar e o soluție minimală, să zic așa. Problema mea principală e că numărul de tag-uri va exploda (va trece cel puțin de 20), fără îndoială, de aceea mi-ar fi util ceva “un pic altceva”.

Nu mi-e foarte clară posibilitatea tăguirii în OneNote, iar organizarea aceea în carnețele care se deschid ca tab-uri iar nu mi se pare cea mai nimerită. Plus că exportul e limitat la PDF, ceea ce e cel puțin ciudat, pentru un produs MS.

Iar strict pentru organizat PDF-uri, deși sînt doctorand și am o colecție semnificativă de articole științifice, încă n-am simțit nevoia organizării cu o soluție gen Papers sau Sente. Încă. :smile:

Știu de această variantă, dar rămîne limitarea cu citirea offline, imposibilă fără abonament. Deși stau acum să mă uit la cum arată versiunea exportată în PDF cu soluția propusă de tine și sînt plăcut impresionat…

Mulțumesc tuturor pentru păreri. Să fiu sincer, dacă banii n-ar fi o problemă, aș cumpărat Together fără să stau pe gînduri. Așa, căutarea continuă, încă mă mai gîndesc.

Cea mai buná soluție/aplicație este cea care îți place și pe care o consideri utilă, indiferent de domeniu. Ca atare, după părerea mea, decide care este aplicația care îți convine cel mai mult pe platforma cea mai folosită, presupun că OS X. După aceea, cauți soluția cross-platform, Dacă aplicația cu pricina are și versiune pe cealaltă platformă/pe celelalate platforme, atunci e simplu. Dacă nu, va trebui să faci un compromis undeva, să testezi, să vezi unde e problema și cum o rezolvi. Părerea mea este că va fi bună acea aplicația care te mulțumește integral pe una dintre platforme, pt cea secundară vei căuta compromisuri ori soluții tranzitorii. Dar, evident, pot fi și alte idei.

Așa e, de acord. Platforma care mă interesează e OS X, însoțită obligatoriu de iOS. Că vor citi articolele și persoane cu Windows, cred că se poate rezolva cu exportul în PDF.

Numai că, în această situație, “compromisul” înseamnă 50€. Sau dependența de Internet, în cazul Evernote (ori 5€/lună).

Acum sînt cel mai tentat să lucrez cu Evernote și, dacă mă găsesc offline suficient de des încît să mă enervez ori dacă se plînge cineva dintre colaboratorii mei de exportul în PDF, atunci revin și ori plătesc cei 50€ pentru Together, ori cei 5€/lună pentru Evernote ori…mai caut.

Bun , deci tu nu cauți o aplicație pt note/notițe, cauți o aplicație de tip eLibrary. Nu am lucrat cu Together, dar m-ai făcut curios și am descărcat aplicația să văd ce și cum. Pare mai bine făcută (repet: pare) decît iDocument, o mai bibilesc și eu un pic. Dacă e ceva f. util, nu știu dacă 50 euro e mult sau puțin, dacă mi-ar rezolva probleme de stocare, de evidență, mi se pare o sumă OK.
P.S. Văd că Together are și taxare edu la 30 USD, ceea ce mi se pare cît se poate de frumos. Nu am apucat să văd dacă 30 USD înseamnă € 30 în România. Mă apuc să o bibilesc și poate o iau, numai dacă îmi dă satisfacție fără alcool. :slight_smile:

Cum am zis, m-am gîndit ca un eLibrary ar fi mai flexibil decît ceva care scrie documente în formatul lui specific. Scrii în ce vrei (Pages, de exemplu, că e și pe iOS și comunică bine) și doar să ți le organizeze.

Începe să mă tenteze din ce în ce mai tare Together, deja mă gîndesc să-l folosesc și pentru organizarea articolelor de cercetare, a notițelor de seminar etc. Dar nu mi-e clar ce înseamnă Education Version, să n-aibă vreo limitare stupidă. Sau să ceara e-mail cu .edu. Am să le scriu. Și ar mai fi un aspect: oare toată librăria importată pe Mac apare și pe iPad? Că dacă nu, degeaba. Și sper că lucrează cu “adrese” sau nu știu cum să zic, adică să nu facă copii ale documentelor în librăria lui, că iar nu prea ar fi bine.

Dacă mai ai impresii sau mai afli ceva despre el (sau cine îl mai probează), te rog revino. Mulțumesc.

Am început să import folderul mare de cărți, scanuri și alte alea, peste 90 GB. Durează, dar văd că merge fluent. Clar, e peste iDocument, interfața e mult mai clară, mai prietenoasă. Cînd termină importul, mă apuc să văd cum găsește una-alta.
Costul edu nu are cum avea limitări, e pt elevi, studenți și profi. În ceea că mă privește, poate cere orice, sunt „pe bune”. Înțeleg că ești doctorand, deci ești pe zona edu tot „pe bune”.
Biblioteca nu are cum se vedea automat pe iPad, decît dacă o pui undeva pe un server accesibil pe net. Tabletele nu descarcă automat tot, ci numai ce trebuie punctual, altfel s-ar gîtui discul de stocare foarte repede.
Repet, ai început discuția cu o cu totul altă temă decît unde am ajuns: păi una e o aplicație care să ruleze similar ori identic pe OS X și pe iOS, eventual și pe Android, și alta este o eBibliotecă. Eu am testat cîteva pînă acum, cred că și Together, nu știu de ce m-am oprit la iDocument, cred că pt zona edu propusă (Papers nu are, mi se pare, discount edu). Nici actuala versiune iDocument nu e rea, are însă unele chestii care mă enervează. În fond, dacă Together face ce trrebuie și ce am eu nevoie, nu ezit să dau 120 de lei sau mai mult dacă îmi ușurează viața.

Poate e important de remarcat că accesul la iCloud este disponibil numai dacă cumperi din App Store! (Surse: MacWorld, MacReview și chiar pe site-ul lor, oriunde menționează iCloud scrie în paranteză Mac App Store only). Nu-i frumos, dar asta e. Pentru mine, mai ales că îmi este importantă versiunea de iOS, se pare că trebuie să cumpăr din App Store.

În ce privește importul, are de ales între a copia, muta sau a crea un link între fișierul sursă și cel din librăria lor. Iar despre comunicarea între iOS și Mac am găsit aici, unde scrie și despre limitarea de mai sus.

Da, am văzut că importul permite și link-uri și mutare, deocamdată fac un „hard import” să văd cum funcționează pe varianta maximă, după aia văd ce și cum.
Asta cu iCloud nu observasem, oricum nu e prea relevant pt mine, nu am cum pune 90+ GB pe un nor, am testat cu mult mai puțin și e enervant. Singura soluție care o pot lua în calcul și care ar merge ar fi un hard legat la Airport și acces wan. Am făcut cîndva un test și merge. Folosesc însă curent cărțile și fișierele curente, pt mine și pt facultate, pe care le pun în Dropbox și pe Copy (ăsta are 20 GB free, la Dropbox am atins 6,5 GB), le citesc, le folosesc și le înlocuiesc cu altele. Merge perfect, uzual nu mut mai mult de 100 MB per sesiune, asta durează relativ puțin. Ceea ce scrie în link-ul la site-ul lor e logic, dar asta presupune, cum spuneam, nu foarte mulți GB de date. Eu nu-s mare amator de tablete, le mai folosesc, am acuma un AllView de 7 inci cu Android 4.x, de aia caut soluții de comunicare OS X - Android, nu e rău. Acea tabletă am luat-o, în primul rînd, pt navigație cînd mai plec la drum, merge frumușel, dar m-m decis să o folosesc și la altceva.

Am cumpărat cîndva (mai creasem o discuție aici, sigur îți amintești) 1TB de Dropbox pe care îl împart cu un prieten. Folosesc GoodReader pe iPad pentru cele mai uzuale fișiere, sincronizînd cu Dropbox.

Pentru mine, norul e bun, am cumpărat 20GB de iCloud și, dacă ar fi să-mi adun chiar toate cărțile și articolele, momentan am în jur de 10GB. Poate Together se va gîndi să includă și un sync cu Dropbox, am să le scriu. Oricum, știu că e enervant să muți grosier pe nor, chiar și cu o viteză bunicică de upload m-am enervat cînd am mutat vreo 16GB în Dropbox. Dar cred că acum am să pun ce e mai uzual și mai adaug apoi, porții, pe parcurs ce am nevoie.

Așadar, cred că am să cumpăr Together, full, Mac și iOS. Văd că are și unealtă de import din Evernote (mai pusesem și acolo niște web-clips) și clipper-ul propriu. Sper să fie “aleasa”.

Mulțumesc tuturor pentru contribuție.

IcyBlaze ăștia, care fac iDocument, nu prea sînt serioși: așa este, un scurt timp au avut și versiune de iPad, acuma văd că a dispărut. Oricum, eram decis să nu îmi mai actualizez versiunea, au scos un fel de pro, dar nu merită, deși versiunea 2.x e mai bună ca 1.x, pe care am luat-o eu la edu price.
Dacă Together îmi va plăcea, îl iau. Văd rostul aplicației dacă pui acolo tot ce înseamnă documente sau faci link la ele, le ordonează frumos după tipul fișierului, aștept să văd cum se comportă la căutare și la alte chestii subtile de care am nevoie. Altfel, Finder + Spotlight este suficient. Vreau să testez ce face cînd adaugi fișiere pe varianta full import și pe varianta link. Dacă pun un fișier în aplicație, se duce automat în folderul are trebuie? Sau face link acolo unde este? sau întreabă?

Eu am cumpărat Together, și de OS X, și de iOS, mi-am luat de o grijă :smile:

Dar la ce te referi dacă se duce “automat în folderul care trebuie”? Dacă ai ales ca toate importurile să se facă full, se fac full mereu, se poate schimba doar din preferințe sau prin apăsarea CMD (sau CTRL) în timpul importului, scrie în preferințe. Dar unde se duce ce imporți acum poate fi controlat cu drag&drop, nu înțeleg care ar fi “folderul care trebuie”.

Păi nu mă refeream la full import, mă refeream la link: dacă fac link la un folder și mut în aplicație ceva nou, se duce în folderul linkuit sau face link la unde este în clipa mutării? Vreau să testez diverse variante de lucru, de ex. o parte full import, o parte link-uri. Nu-mi dau seama cum ar fi cel mai bine decît în clipa cînd știu cum se comportă aplicația într-un context dat. De ex., am link-uri la un set de folder, să zicem că unul se cheamă Gigu și mut un fișier Gogu în folderul Gigu, ce face aplicația: face un link al fișierului Gogu la folderul Gigu sau chiar îl mută în folderul Gogu? Este un detaliu f. important pt mine, ca să știu cum mă comport mai departe.
În esență, un full import a tot ce am și folosesc + arhiva ar fi cel mai comod, cred: fac backup periodic la biblioteca aia și gata, tot ce adaug/modific se salvează și în backup. Dacă fac link-uri, trebuie să fac backup și la original, nu? E mai comod așa? e mai sigur? eu cred că nu.

Am o curiozitate legată de workflow-ul folosind Together (sau iDocument). Cum faci, îți imporți toate cărțile, articolele etc, le categorisești și apoi dacă mai scrii 1-2-3 documente sau mai faci rost se niște cărți, le pui in Finder unde trebuie și apoi te duci în Together să le tăguiești?

Presupun că așa ar merge treaba la final de zi, cel mult, caut ce am lucrat azi, import (dacă nu e deja într-un folder link-uit) și-i aplic tag-uri, steluțe ș.a.m.d.

Mi se pare ușor incomod, de-aia ar fi fost bine ca aplicația să și creeze documentul, ca să-l administreze pe loc. La naiba, mofturos mai sînt, îmi fac singur de petrecanie…

Nu știu cum stă treaba cu Together, dar în iDocument dacă puneai un fișier A undeva într-un subfolder, el era copiat acolo. Presupun că e la fel și în Together.
iDoc nu avea funcția de link la un anume sistem de foldere/subfoldere și dacă, avînd doar link-uri, dacă tragi un fișier în aplicație, fișierul se duce în folderul original sau nu, nu am apucat să testez, dar o poți face dacă mergi pe linia de link-uri.
Together mi se pare mai bun decît iDoc, în esență face același lucru, dar parcă mai curat, mai clar, cel puțin la nivel de prim contact. Together poate fi un fel de super-finder, deci logic ar fi să imporți tot ce ai în Together și să-l folosești în continuare ca aplicație de bază. Dat fiind că oricînd poți exporta totul ca ansamblu de foldere, mi se pare OK. Și iDoc poate exporta totul ca ansamblu de foldere.

Atenție, Together funcționează cu link-uri la import numai la fișiere, nu și la foldere. Nu prea înțeleg de ce, dacă nu vrei să te trezești cu cópii, ar trebui să imporți fișierele alandala și apoi să te obosești să le regrupezi în Together, cu sistemul lui. Ce să fac acum, să import mii de articole din toate categoriile și să le reorganizez în Together, ștergîndu-le eventual ulterior din Finder? Aș îndrăzni să cred că e imprudent să înlocuiești Finder cu Together.

Asta, plus faptul că nu vrea să comunice cu iOS pe bază de Dropbox (nu poți importa în iOS NIMIC din Dropbox; ori din iCloud, ori deloc) mă fac să mă gîndesc serios dacă să anulez cumpărătura. Nu știu, cum am mai zis, ori nu înțeleg eu bine rostul programelor ăstora și am cerințe exagerate, ori sînt lansate și prezentate să-ți ia ochii, dar cu lipsuri importante (pentru 45€…).

Nici iDocuments nu-i mai presus, sincronizarea cu Dropbox se face doar cu un folder (adică ori alegi tot Dropbox-ul, ori doar un folder) și la fel, copiază în librărie.

Ei, nu am zis că înlocuiesc Finder to Together, am spus că, pt fișiere serioase (documente, muzică, filme) se pot pune toate în Together și rulate de acolo și folosit Together ca un fel de Super-Finder. Și mai spuneam că cel mai comod și mai logic este să pui totul în biblioteca aplicației, o salvezi periodic și ai mereu backup. Am testat SyncTwoFolders și mi se pare că rulează OK, aduce la zi doar ceea ce se modifică într-un folder de, să zicem, 100 GB

Păi bine, și cei 90 GB ai tăi de cărți chiar ai de gînd să le copiezi în Together apoi să le ștergi din Finder și de atunci încolo să le administrezi cu Together?

Eu nu prea am cum, mi-am făcut contul de Dropbox Premium special ca să țin în el cărți și articole și pentru a le putea trimite prietenilor și studenților cu link-uri, am foldere share-uite, îmi place și folosesc prea mult Dropbox ca să renunț la el acum. Mi se pare pur și simplu neinspirat să nu comunice cu Dropbox o aplicație așa scumpă și cu pretenții. I-am scris dezvoltatorului și mi-a răspuns că abia în vară a apărut comunicarea cu Dropbox în stadiul în care este (o metodă “Legacy” detaliată pe site-ul lor, aproximativ inutilă) și că s-a chinuit destul la ea atunci.

Ha… păi din Finder nu am cum le șterge, de vreme ce rămân pe disc. Ele se mută doar de colo-colo.
Presupun însă că te referi la faptul că, dacă le import în Together, le mai țin și ca foldere separate? O pot face, numai că ar fi spațiu dublu ocupat inutil. Dacă te uiți în biblioteca lui Together, vei vedea că se găsesc foldere ordonate frumos în bibliotecă, în foldere sînt fișierele.
Deci, pe scurt, oricum faci, fișierele rămîn în Finder, problema este că, dacă le mut în Together, nu are rost să le mai accesez din finder ca primă optțiune. Păi altfel ce rost are să mai pun Together? lucrez direct cu Finderu și gata.
P.S. La ora actuală, cînd bibilesc Together, am dublură de fișiere, sînt în teste. Dacă mă voi decide însă să instalez Together definitiv, va trebui să mă decid cum fac: doar link-uri sau import toată bibilioteca de documente acolo.