Achizitie Imac Middle 2011

Va salut , as dori si eu o parere de la voi care utilizati imac , as dori sa achizitionez un Imac 21,5 Mid 2011 , i5 /8Gb/ 240 Ssd + 1Tb , mac Os Hig Siera 10.13.6 AMD Radeon HD 6750 M 512 Mb , sunt utilizator nou pe acest sistem , ptr o utilizare normala de navigat pe internet , si un home work sa spunem , va cer parerea daca se merita ? Arata impecabil , credeti ca se merita ? E prea vechi ? Pretul e de 1400 lei . Va multumesc anticipat si astept sfaturile voastre :hugs:

Hm… Eu unul nu aș cumpăra un iMac așa vechi, fie și numai pt faptul că nu mai suportă noile sisteme de operare. Totuși, dacă apreciezi că este suficient, prețul ar fi OK, poate reușești chiar mai jos, are totuși un deceniu de viață jucăria aia. Cred că vei putea face pe el o fentă de upgrade la Catalina, așa cum vezi aici. M-am uitat pe configurațiile suportate, și pici pe zona verde!
P.S. Atenție, dacă încerci upgrade la Catalina FACI EXACT cum scrie nenea ăla acolo, citește atent cum se face și vei reuși. Am pus și eu Catalina pe un mac mai vechi, a mers fără probleme urmărind precis pașii indicați de acel flăcău.

Salut si multumesc frumos ptr sfat, stiu ca ideal ar fi ceva cat mai actual ca model , dar momentan sincer sa fiu nu am bugetul necesar ptr asa ceva momentan , dar mi as dori sa fac pasul pe Imac , nu ma interesaza un laptop , imi doresc un all in one , mai ales ca la capitolul Iphone folosesc acest sistem de cand a aparut 3GS , si calitate si fiabiliatate e incomparabil :blush:,am tot vazut pareri pe youtube sa zic asa , la acest model si ptr utilizarea care o fac eu , sper sa fie cat de ok ok , eventual o sa i maresc dela 8Gb la 16Gb , si sa i fac upgrade la Catalina , mai astept si opinii altor utilizatori care au acest model si ai rog sa imi spuna cum se misca acum in 2021 doar ptr o utilizare normala :grin:

Poate fi o jucărie OK pt tine, ar trebui să-ți dea și o tastatură aluminiu + maus. Poți pune maxim 32 GB RAM, dar pt ce spui tu că ai nevoie 8 GB este absolut suficient. Dacă te decizi pt RAM suplimentar, atenție la ce memorie pui, trebuie să fie compatibilă cu mac, vezi că pcgarage au/aveau memorii unde specificau clar că sunt compatibile mac. Trebuie 204-pin PC3-10600 (1333 MHz) DDR3 SO-DIMM, ai 4 sloturi acolo, presupun că 2 sunt libere.

o sa incerc sa il optimizez cat poate duce , rau nu cred ca este , si o sa ma duc la cineva care stie sa faca asa ceva , nu imi bag nasul eu sa fac de capul meu :)) momentan stiu ca are tastatura wireless si mouse la fel originale apple, display 21.5 inchi , 1920x1080 , Procesor intel quad core I5 2.5 Ghz, memorie ram 8Gb ddr 3 1333 Mhz , stocare : 240Gb ssd +1Tb HDD , DVD RW & Card reader , am inteles ca a fost servisat de curand , curatat de praf si schimbat pasta cica , este al unui var al unui amic foarte buna , care pleaca definitiv din tara . Sper sa fie ok :))

Ce să spun? Pare OK după descriere, baftă.

O sa scriu pe 29 aprilie cand il iau ca momentan e plecat si se intoarce pe 28 , sper si eu sa fie ok :))

Noi avem 4 la firma din 2011. Initial configuratie HDD 500GB, memorie 8GB. Trei din ele au ramas la fel ca memorie, dar am inlocuit PREVENTIV HDD-urile la toate cu unele de 1TB, iar anul acesta cu SSD-uri de 1TB (in pribcipiu, inlocuiam HDD-urile la 4, maxim 5 ani… Nu asteptam sa crape!) Nu am avut NICIODATA nici o problema cu imac-urile (e drept ca am pus app Macs Fan Control ca sa functioneze putin mai “reci”). Singurul lucru de reprosat la aceste modele sunt urme de “afumatura” in dreapta displayului, dar sunt foarte vagi.
Utilizare: browsing, suita Office 2011, mail. Cred ca sunt ultima varianta la care se pot face eventuale upgrade-uri.
Ah, am uitat, la al meu nu mai merge demult DVD-ul, dar avem unul extern pe care il folosim extrem de rar.
Am ramas la HIGH Sierra, care pe noi ne multumeste la ce facem cu ele.

Nu prea mai e nevoie de CD/DVD acuma, o unitate externă costă 100 de lei, nu are rost să o mai schimbi, poți pune în locul ei un HDD capacitiv sau un SSD.

multumesc frumos ptr feedback , cred ca mai mult ca sigur voi achizitiona si eu Imac ul si voi face pasul pe OS , iar ptr inceput ca nou utilizator pe acest sistem de operare in ceea ce priceveste pc -urile , ca la telefoane folosesc IOS de la 3GS , e o ok ptr mine , pe masura ce ma obisnuiesc voi trece si la ceva de actualitate

Pentru abordare macOS nu e rău, mai ales că pare OK ca dotare, prețul pare și el OK, presupunând că totul merge OK. Se pare că poți pune pe el Catalina, care va merge bine, am rulat și eu așa pe un MacBook Pro mai vechi, deci vii cumva spre nivelul anului 2019.

Pai e binisor daca ma apropii de nivelul lui 2019 ptr inceput :)) sper sa gasesc pe cineva sa ma ajute sa pun Catalina ca daca eu sunt novice pe mac …sa nu mi prind urechile :)) dar gasesc eu . Multumesc frumos ptr sfaturi : Cattus_Thraex !!!

macOS se instalează extrem de ușor, dublu clic și o ia el la vale, faci ce scrie pe ecran. Pe secvența cu dosdude, fiind o instalare non-standard, trebuie să citești ce spune el acolo, respectiv trebuie să descarci o imagine custom cu care să lucrezi. În esență, nu e mare lucru. În faza inițială, nu vei avea fișiere critice, așa că, dacă greșești, poți reveni ușor la starea anterioară. Dacă ești din București, ne vedem undeva și-l punem.

Da sunt din Bucuresti :)) , in caz de nu ma descurc te anunt si sunt bun de cinste . Multumesc frumos de tot !!!

Acum m-am uitat mai atent și am văzut că șmecheria nu va merge cu GPU Radeon așa cum ai tu, așadar va trebui să te oprești la cât suportă nativ jucăria ta, adică la High Sierra, macOS 10.13.x. Nu e rău nici așa.

Am un sistem identic si sint happy cu el. Am avut chiar si 32 gigi ram si raid de ssd inside.

Din ce mi a spus are : AMD Radeon HD6750m 512Mb … acum daca merge sau nu pus Catalina pe el …chiar nu stiu …

Păi scrie acolo la detaliile privind configurațiile suportate că astea nu vor merge cu șmecheria asta.

Nu forta alt sistem de operare. O sa ai nevoie de placa video

asa o sa fac …va multumesc de sfaturi