Achizitie Imac Middle 2011

Nu are ce forța, placa lui video nu va merge cu fenta lui dosdude.

Dar e posibil sa schimb placa video sa spunem , si sa trec pe Catalina , se merita ? Intreb si eu :grin:

A, nu… La mac-uri nu e ca la PC-uri. Folosește-l așa cum e, pt început e OK, are SSD, deci va rula bine.

A ok , asa fac , multumesc frumos :hugs:

Va salut si imi cer scuze ca va stresez 🤦, am mai gasit unul din 2012 cu comfiguratia asta :
Mac (21.5-inch, Late 2012)
Intel Core i5 2,7 GHz
8GB 1600 MHz DDR3
Nvidia GeForce GT 640M 512 MB
1TB

Din cel din 2011 cu specificatiile deja prezentate si asta ce ma sfatuiti sa iau ?

Va multumesc anticipat

Placa grafică e mai bună, dar cu HDD nu prea mai merge azi, va trebui să-i pui un SSD ca să poți lucra cu el decent. Detaliile de înlocuire sunt aici.
DAcă e un preț bun, ar fi OK, e o generație cu un an mai nouă, deci mai performant un pic. Schimbarea SSD-ului este posibilă, dar trebuie să apelezi la un flăcău care a făcut asta. Modelul celălalt avea deja SSD-ul pus. Ia în calcul că, la prețul dat, mai adaugi un SSD (nu mai sunt așa scumpe acum) + manopera, cum se spune. Pe acest model va merge Catalina nativ, macOS 10.15.x, deci ar fi un avantaj evident.
Acuma, tu știi mai bine. Fă un calcul în funcție de preț/buzunar și cât ar mai fi să-i pui un SSD, cu HDD va merge greoi, indiferent ce sistem pui pe el.
P.S. Eu mi-am pus singur un SSD „lamelă” în două notebook-uri Apple, trebuie un adaptor, SSD-urile Apple -blessed sunt de două mai scumpe față de unul „normal”, adaptorul e vreo 40 lei, nu e mare lucru. Întreabă la celo.ro [nu cel.ro!], ei fac chestiile astea și te pot sfătui. La un iMac e mai cu șpil operația, e destul de complicată.
P.S. 2. Una peste alta, dacă ar fi să-l iau pt mine, aș înclina pt modelul mai nou, chiar dacă va trebui să-i pun un SSD. Asta o negociezi cu vânzătorul, îi spui că musai SSD, să mai scadă la preț etc… Mă rog, cum se face la un s.h.

Mergi pe primul model. Cel din 2012 are sticla lipita, si ramii la fel.

Modelul Late 2012 slim e la 1500 lei , celalalt cu SSD 240 + HDD 1Tb e la 1400 lei , chiar nu stiu ce sa aleg , nu stiu cat m ar costa sa ai pun SSD … , avantaj ar fi ac e mai nou si poate ca e slim , nu stiu daca slim e mai ok sau ce gros … 🤦

Citeste una dupa alta doar raspunsurile mele :slight_smile:

Fiind din București, sună la celo.ro sau du-te acolo și expune-le problema ta. Ei fac upgrade-uri de acest fel, posibil să-ți ofere o variantă rezonabilă. Oricum, presupunând că ei vor face upgrade-ul, mai pui niște sute de lei la bătaie. Poate merită, poate nu merită, e greu de spus…

Noi am pus modelul aceste de SSD pe iMac-uri:
https://www.vexio.ro/ssd-uri/samsung/526342-samsung-870-qvo-mz-77q1t0bw-solid-state-disk-1-tb-sata-6gb-s/

Mai pune 150-200 lei pentru cel slim (cu masca lipita)

Scor maricel, dar se misca impecabil!

Va salut pe toti , si vreau sa va multumesc ptr sfaturile primite , am luat Imac -ul , cel Middle 2011 cu 21,5 inchi cu SSD de 240 si Hdd 1Tb si nu pot sa va spun ca sunt super incantat si nu ma asteptam sa se miste asa de bineee . Se simte imediat diferenta intre wondows si OS , cam ceva de genul android si Ios , parerea mea de novice pe Imac :blush:, poate gresesc . Desi fiind un model vechi , m a lasat fara cuvinte efectiv , imi era putin teama ca aveam nevoie sa ma conectez la pc ul de la birou , lucrand de acasa , si acela fiind un windows ,ma asteptam sa intampin dificultati … dar NUUU , dincontra as putea spune , folosesc splashtop Business si totul merge uns , practic cand intru in remoto am aceleasi comenzi pe pc ul de la birou :hugs::hugs:. In rest , e ca Pc , m a uimit cum reactioneaza efectiv , are macOS High Sierra si vad ca se misca foarte bine . Acum va mai pun o intrebare , aseara butonandul cu fiumiu​:grin:, mi a aparut la un moment dat ca si cum as putea trece la Big Sur … , am inceut sa citesc putin pe net , si am observat ca modelul meu nu ar fi disponibil ptr acest update … . Va intreb daca cumva se merita sa fac o trecere la o versiune mai noua sau nu …? Va multumesc ptr toate sfaturile voastre si … nu in ultimul rand Sarbatori Fericite si Paste Fericit :hugs::hugs:

Dacă pui întrebarea în acest fel, răspunsul este „sigur, merită”, deoarece, treptat, vechile aplicații nu vor mai fi actualizate și nu le vei mai putea rula. Fiind, cum văd, încântat de sistem, vei face acest lucru natural, deoarece vei simți nevoia unei jucării tot mai performante, mai noi. Anul acesta Apple va trece rapid pe noile sale procesoare Apple Silicon, deocamdată au trecut pentru „entry level”, dar vor trece la nivelul pro cât de repede.

Si ca sa trec pe Big Sur , trecerea trebuie facuta cu un pach , din ce am vazut si eu net , avand in vedere ca eu am Middle 2011 si nu se poate face natural upgrade ul …

Pe generația aia, numai cu patch, vezi ce placă grafică are, de fapt se pare GPU este problema unor macuri mai vechi să suporte un OS mai nou.

Imac 21,5 Mid 2011 , i5 /8Gb/ 240 Ssd + 1Tb , mac Os Hig Siera 10.13.6 AMD Radeon HD 6750 M 512 Mb , asta e configuratia

Nu forta alt sistem de operare. O sa ai nevoie de placa video

Cu AMD Radeon la bord nu va merge fenta cu Catalina, așa cum scrie aici. Cum jucăria ta are tocmai acest GPU, nu va merge. Poți încerca, dar acolo scrie clar „almost unusable”, presupun însă nu ai nevoie de un aparat de nefolosit.

Il las asa ca merge super super bine :hugs:

Asa o sa fac , multumesc frumos si Paste Fericit