A apărut OS X Yosemite 10.10.2

Bug (din varianta public beta pînă azi): uneori, cînd descarc ceva cu Safari, după ce termină, încă rămîne un progress bar gol sub stack-ul Downloads din dock.

Dispare cu o relansare a dock-ului (cu killall din Terminal). Sau restart, desigur.

Întrebare administrativă: n-ar fi mai bine să facem un topic special cu raportare de bug-uri, mai mult sau mai puțin deranjante, cu tot tacîmul, odată cu raportul, să se specifice configurația, dacă știe vreun workaround? Plus bug-uri care ați constatat că s-au rezolvat la update sau pur și simplu le-ați găsit cauza și nu era vina Apple.

Adrian, nu sunt fan Yosemite, dar chestia cu bara de progres de sub Downloads sau Applications in Dock mai ramanea din cand in cand persistenta si in Mavericks. Daca nu as fi legat de iCloud Drive, avand iOS 8.1.2 pe iPad de unde iau date, as trece inapoi la Mavericks.

Si eu am acelasi bug cu bara de sub Downloads. Cred ca din Mavericks. Dispare la restart si reapare dupa un timp la capatul unei descarcari.

Acum…avînd și un iPhone și un iPad cu iOS 8, rămîn pe Yosemite. Nu mă plîng foarte tare. Da, sînt de acord, e un rateu, înjur mult mai des decît în ML și Mavericks, dar… Plus că nu mai vreau să fac iar clean install (apropo, Yosemite l-am instalat pe curat).

@Luci: Cum am zis, bara dispare și dacă omori Dock-ul din Terminal, dacă ajută :smile:

Am instalat acum OS X Yosemite și se mișcă mult mai bine decât mă așteptam. Este parcă o idee mai lent decât Mavericks dar dictarea în limba română face toți banii. Deocamdată mai am două săptămâni de vacanță așa că am timp să-l testez.

PS: aproape tot textul ăsta este scris cu dictarea în limba română

Așa cum am mai scris, dictarea în română merge f. bine. Eu am sperat că-mi va mări viteza la traducerea unor texte literare la care lucrez, din păcate nu, merge mai încet. Cred însă că ar fi f. bună dacă vrei, de ex., să dictezi ceva, orice, de ex. un jurnal, diverse notițe etc. În plus, trebuie să nu fie zgomote perturbatoare în jur, ceea ce este imposibil uneori, iar alteori destul de greu.