18 octombrie: next Apple Event

Cred că Apple a dat lovitura de grație procesoarelor Intel și AMD. Totul este acum un joc de interese, de aranjamente etc. etc. Acest mini M1 pe care lucrez este de departe cel mai bun mini pe care l-am avut: rapid, silențios etc. E drept, nu am nevoie de resurse prea mari, dar este un confort „jucăria” asta.

imagine

A ajuuuns!!! In dreapta MBP 15” 2015

Nu există nicio lovitură de grație. AMD este pe cai mari.
Sunt în continuare laptopuri mai puternice ca MBP M1 Max.
M1 are avantaje în anumite workload-uri, altele au în alte situații.

:partying_face: Fain

1 Like

Depinde ce înțelegem prin „mai puternic”. G5 era un procesor colosal pentru acele timpuri, începutul anilor 2000, bătea orice. Și totuși… și totuși nu a mers.

Așa repede? Bravo…

1 Like

Înțelegem exact ce ar trebui, nu eșecuri Apple de acum 20 ani, ci laptopuri de succes lansate în ultima vreme.
În special cele echipate cu Ryzen 5000 și Nvidia RTX au performanțe mai bune în Cinebench, procesare OpenCL, procesare vectorială, grafică, Photoshop, antrenare de modele ML, Premiere Pro.
Evident, din câte știu, niciunul nu are eficiența unui M1, dar fiecare unealtă are întrebuințările ei.
Procese de fabricație de 5, 3 și 2nm sunt planificate până în 2025. Dacă platforma x86 nu va putea ține pasul cu ARM în termeni de eficiență vom vedea, dar deceniul acesta pare să aducă îmbunătățiri în multe zone.
Mie îmi place în mod deosebit această concurență.

Am anulat comanda data online ieri la eMag, si am fugit astazi pana la istyle. Vazusem ca aparea pe stoc. Din pacate n-am mai prins space grey(2015-le fiind tot silver) dar arata foarte bine si pe silver. Contrastul cu tastatura complet neagra e superb.

Sigur că e foarte bună concurența asta.

Apropo de G5, procesoarele Power, în evoluția curentă, sunt folosite în cele mai rapide computere din lume.

Și aparent Summit este al 5-lea cel mai eficient :slight_smile:

Tot anul acesta IBM a construit primul chip în tehnologia 2nm:

Da, știam că IBM a continuat seria cu G6, apoi nu am mai urmărit.

imagine

2,5cm. La cel vechi cat era? As lua un hub fara fir, cu doua intrari usb-c, si imi e ca nu se va potrivi.

  1. Hub Apple MacBook Pro 13 si 15 inch 6 in 1 Card Reader si Thunderbolt 3 cu 2 x USB 3.0, space gray - eMAG.ro

  2. https://www.emag.ro/adaptor-type-c-multiport-dock-station-hub-5-in-1-cu-porturi-usb-3-0-usb-3-1-type-c-usb-c-thunderbolt-3-si-card-reader-td-ubc29/pd/DZ9DM5BBM/?ref=fav_pd-title

PS: 1, 2 sau altceva? Menționez ca acum având hdmi și sd card by default, mai am nevoie doar de USB-C.

O să măsor mâine. Partea de disconfort ar fi că hub-ul ăla va acoperi magsafe și mufa audio, presupunând că distanța dintre mufele usb-c e aceeași, cum pare.

Pana acum doar cuvinte de lauda pt MBP m1 pro.
Singurul lucru care într-adevăr deranjează e faptul ca în Safari/Chrome/orice alt browser, nu beneficiezi de cei 120HZ. Probabil se va rezolva cu vreun update de soft.

De asemenea, atinge doar 500 nits în SDR (ca modelul anterior parca). Cei 1000/1600 nits sunt atinși doar în conținut HDR. Asta nu era specificat niciunde și văd foarte multe plângeri legate de acest aspect.

Este probabil că unele/multe aplicații au nevoie de un update pt a beneficia de vitezele astea.

Asta-i clar. Culmea e ca nu merge nici “in curtea lor”.
Scrolling-ul in Safari e nasol. In iMesseges, spre exemplu, se vad cu ochiul liber cei 60Hz in plus. Totul e foarte smooth.

Cred că au spus în prezentare când au introdus ecranul și parcă am văzut și într-un review treaba legată de luminozitate.

Iaca, readuc funcționalitățile înapoi. Citisem pe undeva că o să facă la fel și cu iPhone. Fără „notch”

Da, 2,2 cm între extremitățile mufelor, nu s-a schimbat, deci se poate folosi un hub ca și pentru toată seria MBP 2016 și MBA cu două mufe USB-C alăturate.

1 Like

Mă aștept să se rezolve problemele în niște update-uri.
Meniurile se comportă așa cum era de așteptat (și cum se comportă și pe Mac-urile curente), dar ascunderea indicatoarelor de status sub cameră e într-adevăr o problemă.
Se vede clipul pe Twitter.