18 octombrie: next Apple Event

Nu avem cum ști așa ceva. Am observat că primii care aduc produse Apple în RO, înainte de iStyle și de Noumax, sunt quickmobile.ro

Încep să apară analizeze. Asta, de ex., se referă la încărcare: fast charge prin magsafe, normal charge prin USB-C sau prin ambele, să fie cel mai rapid. Iar aici ni se spune cum Apple îl umilește pe Intel cu M1Pro și M1Max.
Mie mi-au plăcut noile jucării de la Apple. Nu am bani să iau așa ceva, dar sunt mișto. Practic, Apple mai are de mutat pe silicoanele sale doar Mac Pro, care cred că e pe țeavă prin primăvară-vară. Dar până atunci cred că scoate un nou MacBook colorat, cred că asta lipesește din setul actual.

Azi am primit e-mail de la iStyle că au demarat precomenzi pt noua generația de MBP. Nu am citit detalii, deoarece nu am bani pt asemenea huidume. Vezi ce zice și quickmobile.ro, cert vor avea prețuri mai mari, vor scădea după Crăciun.

Hmm…si eu sunt abonat la newsletter dar n-am primit nimic.
Nici pe site nu apar alte “noutati”.
La quickmobile la fel, nici macar nu e mentionat modelul nou, spre deosebire de iStyle.

Am primit eu două, poate unul dintre ele era al tău :smiley:

1 Like

Da’ văz că ești grăbit tare… Bag sama că e bănet mult în teșcherea… Fii liniștit, vine, deocamdată nu a apărut nici în țara mamă.

Sunt nerabdator de fel cand apar jucarii noi…e de inteles, n-am mai schimbat mac-ul din 2015.
Legat de iStyle, eram mai mult de curios, sa vad daca se merita sa il iau de aici sau din Olanda (2750e).

Prețurile în lei sunt, de regulă, mai mari decât în zona euro la conversie brută, iar în SUA sunt în USD cam la aceleași cifre ca în euro. Acolo sunt, la conversie brută, cele mai ieftine.

Plus taxele, care nu sunt afișate, și care diferă de la stat la stat sau de la oraș la oraș. Plus garanția de doar 1 an.

Taxele în SUA pot varia, da, de la stat la stat, dar – una peste alta – acolo sunt cele mai ieftine. Prețul produselor Apple este influențat de diverși factori, unul fiind deverul nr de produse vândute față de un termen de referință. Am fost curios odată să văd diferența, prin conversie brută, între un produs X Apple în Cehia (în coroane) față de Austria (în euro). Primul era cu vreo 5–7 % mai scump. Nu știu cum e acum, nu am timp să fac asemenea comparații.

Da, eu am fost surprins să văd că produsele Apple vândute la Chișinău erau mai scumpe (preț convertit în RON) decât aceleași produse Apple din magazinele din România.

Da, deoarece piața e limitată, dever mic, profit mic. Există în producția de carte un principiu simplu: carte ieftină = tiraj mare; carte scumpă = tiraj mic. E la fel în orice alt domeniu al pieței.

Oricum, noua serie de MBP cu M1X va fi aproximativ la același nivel cu seria actuală, pe care o vor închide. Văd că mai mulți dealeri au redus semnificativ, cu peste 2000 lei, prețurile la actuala serie MBP intel.

emag vinde deja, ca precomandă, noile MBP, prețurile pleacă de la 10.800 și până la 18.500, cel puțin la ora asa.
P.S. Dat fiind faptul că seria MBP pleacă de pe la 6200 lei (modelul cu M1 și touchbar), cred că Apple are acum o serie completă „pro”. La seria entry level, MBA mi se pare OK, dar simt parcă nevoia unei serii colorate „mulată” pe noile iMac-uri.

Azi iese Monterey. Mulți Apple users sunt supărați, deoarece câteva noi „features” nu vor merge pe mac-urile intel, deși sunt mai degrabă niște detalii. Evident, comentariile sunt negative și foarte supărate. Am bănuiala că aceste noi „features” vor merge numai pe mac-urile cu silicoane, deoarece sunt cumva portate de pe iPad/iOS.

Am reusit sa il prind pe cel de 16” pe stoc. Joi, 28.10 ar trebui sa ajunga.

Bravo, deci circulă deja.

P.S. Te rog să-mi spui dacă distanța dintre cele două mufe USB-C este aceeași ca la modelele anterioare.

1 Like

Recenzia la MBP 14 inci este entuziastă.

Chiar bune graficele, dar de la Macworld mă aștept mereu să vorbească la superlativ despre Apple :slight_smile:

Alte review-uri tot într-o notă pozitivă, dar comparând sisteme mai noi:

AnandTech intră în detalii, dar nu e greu de digerat.

Un sistem mai apropiat spre comparație:

https://www.pcmag.com/reviews/asus-rog-zephyrus-g14-2021

Geekbench:

The #M1Max is the fastest GPU we have ever measured in the @affinitybyserif Photo benchmark. It outperforms the W6900X - a $6000, 300W desktop part - because it has immense compute performance, immense on-chip bandwidth and immediate transfer of data on and off the GPU (UMA).

Întreaga explicație aici:

https://twitter.com/andysomerfield/status/1451859111843356676?t=wrrgyDwIA_IwBW3UCD5-aw&s=19

1 Like