OS X 10.11 El Capitan

Să înțeleg faptul că, de acuma, funcția lui Disk Utility „repair permissions” nu mai apare?

Așa se pare, am observat și eu acum.

Discuție pe larg.

;TL-DR:

With the upcoming OS X El Capitan, Apple introduces a new security feature called System Integrity Protection. Root privileges shall no longer suffice to change system files and folders, including their permissions. Permissions repairs shall be performed automatically upon system installs and updates. To that end, Disk Utility loses the ability to repair permissions, as well as the corresponding diskutil command-line operation. (Wiki)

Căutarea cu limbaj natural din Spotlight la mine nu merge. O fi una din opțiunile suplimentare Spotlight care funcționează doar în SUA? Nici “weather new york” nu merge.

Mie îmi merge, exact așa ceva am căutat “documents I worked on yesterday” și a fost bine.

Mai fă niște teste, și mie mi s-a părut că merge dar îmi dă cam aceleași rezultate și dacă scriu “documents yesterday”. Unele rezultate sunt OK, altele sunt fișiere cu care nu am avut nicio treabă.

Am mai căutat acum “emails from cutare in june” și mi-a găsit niște emailuri care nu au legătură cu persoana. Aceleași rezultate apar dacă scriu “email cutare june”, deci cred că e pur și simplu un search normal după termenii specificați.

“Weather new york” în Spotlight funcționează? La mine nu.

Ai dreptate. Nu merge nici cu vremea (am încercat New York, Cupertino și Chicago), nici cu cotațiile la bursă (AAPL), nici cu emails from …, cu sau fără perioadă (doar emails from apple mi-a dat bine).

Dar cu documentele, la mine a nimerit-o pentru ieri, săptămîna trecută și în aprilie.

În altă ordine de idei, eu doar ce am cumpărat Alfred 2 și încep să mă obișnuiesc cu el. Cu puțin efort, cred că se pot crea workflow-uri care să reacționeze la limbaj aproape natural sau la niște cuvinte-cheie bine alese.

Mie nu-mi place deloc spotlight-ul din mijlocul ecranului. Mi se părea mai discret și mai puțin intruziv când era în colț.

În Yosemite, ⌘-Space pune Spotlight tot în mijlocul ecranului.

Tudore, folosești deja curent pe Căpitan? Vreo problemă majoră? L-aș pune și eu pe partiția principală, mi s-a părut că merge OK, aplicațiile folosite frecvent de mine nu fac figuri etc.

Da, folosesc Căpitanul acum. Am observat doar câteva probleme minore cu aplicațiile Adobe și cu Default Folder X. În rest merge bine.

Între timp, mi l-am pus și eu pe partiția de lucru, după ce am mai testat încă o dată aplicațiile importante pt mine. Am făcut un upgrade la Yosemite, văd că merge frumușel, e încă în faza de optimizare, dar cred că ne vom împăca bine.

Ce răi sunt ăștia de la Apple! Chiar mi-era utilă Menu Meters. Bye-bye odată cu „El Capitan”?! WTF

Mda, nici DefaultFolderX nu mai funcționează cum trebuie și numai din cauza asta aș trece înapoi la Yosemite! Greu e fără el. Aștept beta-ul compatibil cu 10.11, cică lucrează la el din iunie.

1 Like

Vor mai fi fracturi d-astea în primele săptămîni. Mie nu-mi merge un dicționar în X11, poți testa ceva cu X 11 să vezi dacă merge? am 2.7.7, cred că asta e ultima versiune.
P.S. Ah, nu, văd că ultima e 2.7.8, îl pun acuma! De la asta o fi.

Din cauza sistemului de securitate nou despre care am vorbit mai sus (legat și de repararea preferințelor), cine are de instalat LaTeX se va distra… MacTeX nu mai e de ajuns și, de fapt, nici nu vă sfătuiesc să-l mai instalați, așteptați o groază aproximativ degeaba.

Povestea e așa:

  • MacTeX ar pune chestii în /usr/bin și nu-i voie, așa că pe unele le pune altundeva, iar pe altele nu le mai pune;
  • Dacă rulați TeX Live Utility pentru update-uri la pachete, nu găsește ce are nevoie, din motivul de mai sus;
  • Dat fiind că un pachet de LaTeX zic eu că ar fi de încredere, merită rulat cu sudo comenzile de aici. Durează vreo 3 ore, dar instalează tot ce e nevoie, unde e nevoie. Cel puțin așa pare, merge și TeX Live după, zice că e totul la zi.

Știu că nu prea sînt utilizatori de LaTeX aici, eu pe @Claudiu îl știu.

Și tot din cauza noului sistem de securitate, Bartender cred că va da colțul. Conform instrucțiunilor lor de aici, trebuie dezactivat temporar acea protecție ca să meargă și nu e o soluție provizorie, din cîte înțeleg. Cred că mă lipsesc, parcă e prea adînc să dezactivez aia.

În rest, numai de bine. M-am aruncat cu capul înainte și am făcut un clean install de Căpitan, n-am nimic a mă plînge.

Eh, găsesc băieții care împachetează LaTeX pentru OS X o soluție, să-i lăsăm puțin să rezolve problema. Nu rămâne OS X fără pachet LaTeX, sunt sigur.

Mi se pare mie sau nu mai funcționează selecția textului sau mutarea ferestrelor/iconițelor cu drag 3 degete pe trackpad?

E aproape stupizenie modulul ăsta nou de ultra-mega-securitate. C’mon, ia la mână aplicațiile care n-au făcut nimic rău până acum și dă-le OK-ul, dar nu le ține pe tușă doar pentru că ai tu nuș’ ce politici de securitate extra-giga-performante.
Menu meters nu face absolut nimic rău sistemului. Cere doar acces la anumite „bucățele”. La fel și DefaultFolder, care e un program care te-ajută să economisești mult timp.
Probabil se simte lipsa unui „gușter” la Apple care să zică tocmai chestiile astea. La ce bun lansarea unor produse „îmbunătățite” când, de fapt, nu ai inovat nimic?

Paradoxul e că nu l-am văzut pe Tim Cuc cu niciun produs în mână. De fiecare dată chema pe altcineva să prezinte mega-inovația.
Mi-aduc aminte cu bucurie cum gafa Steve Jobs și zicea „habar n-am ce face chestia asta, dar e de bine…” când prezenta un produs. Și puteai vedea încântarea din privire, de parc-ar fi fost un puști care era fericit că a reușit să construiască un puzzle.

Apple mi se pare că a devenit o companie tristă rău de tot. Probabil le lipsește încăpățânarea unui om care-și dorește anumite facilități de la un echipament. Mă gândesc că poate asta a fost forța din spate, cea care i-a motivat pe ingineri. Chiar nu mai e nicio provocare?!

„Hai să ne spălăm pe mâini cu aplicațiile astea, nu mai dăm voie la nimeni, asta e” :expressionless: