OS X 10.11 El Capitan

Și eu cred la fel. Multe aplicații devin fully functional la cîteva săptănîni după lansarea unui sistem nou, altele nu merg deloc la început. În măsura în care o aplicație nu e în zona discontinued, ea își găsește rezolvarea.

Îți dau doar parțial dreptate. Sînt de acord că Apple fără Steve a intrat într-o zonă nesigură, acest lucru era de așteptat. La început era interția lucrurlui pe bandă, acuma începe să se simtă. Securitattea ese crucială în lumea de azi, a limita maxim posibil intruziunea în calculatorul personal.

Sînt absolut încîntat: căpitanul rezolvă, în sfîrșit, chestia cu afișarea cărților în Bridge Baron. Și în Mavericks și în Yosemite erau puchinoase rău de tot. Acuma se văd iar ca lumea. Nu distingeai trefla de pică și caroul de cupă.

Aplicația Messages își pierde din celelalte funcții, rămînînd doar pentru iMessages/SMS, sau e ceva de la mine? Nu mai pot adăuga un cont de Hangouts, de exemplu - îmi zice că e deja adăugat, dar nu apare. În plus, nu mai e posibilitatea de afișare a “Buddies List” și nici iconița de status în bara de meniu.

E mai ascunsă, se pare: How to enable the three-finger drag gesture on Mac.

Se poate găsi undeva și folosi fontul de sistem în Mail, Pages sau orice altă aplicație care permite personalizarea fontului? Că văd că unele îl iau ca “System Font Regular”, dar nu-l găsesc nici pe hard, nici în lista de fonturi, dacă-l deselectez, nu-l mai pot recupera fără a reseta aplicația respectivă. Pot căuta să descarc fontul separat de undeva, dar dacă e pe hard, nu se poate folosi?

La care font te referi?

La San Francisco din El Capitan (mă rog, varianta Apple, cea de interfață). În Yosemite găseam în listă Helvetica Neue și știam că ăla e, iar în celelalte, Lucida Grande, dar în 10.11 nu e niciun San Francisco sau ceva similar în lista de fonturi.

Dacă mă duc la /System/Library/Fonts, dau peste SFNST…, presupun că ăsta e fontul de sistem. Dacă fac dublu clic, Font Book îmi arată Helvetica Neue.

Mulțumesc. Eu mergeam doar în /Library/Fonts, fără /System.

Le am și eu, dar Font Book nu-mi spune nimic, nu le deschide. Fac dublu click, se deschide Font Book, dar nu afișează nimic.

În fine, am încercat să le copiez în ~/Library/Fonts, dar nu apar în Pages, de exemplu. Am încercat să le adaug manual în Font Book și-mi zice că sînt duplicate. Presupun că undeva, în ID-ul lor intern, sînt marcate ca fonturi de sistem, să nu poată fi folosite în aplicații, altfel decît în interfață.

Nivelul sistemului este cel vizat aici. În ce sistem ești? Dacă faci dublu clic pe un font din sistem, nu se întîmplă nimic? Hm…
Acuma observ că, dacă fac dublu clic pe fonturile alea, nu se deschide în Font Book numai Helvetica Neue, ci și Optima, de exemplu. Oricum ar fi, toate fonturile alea din sistem nu pot fi șterse. Nu știu de ce nu le vezi în alte aplicații. Oricum, tot ce apare ca SFNTS… dar la dublu clic se afișează alt nume îmi spune că acelea sînt fonturile care niciodată nu pot fi șterse. Ale cu numele în japoneză bănuiesc că la fel, nu trebuie șterse.

Sînt în El Capitan GM. Dacă dau dublu clic pe unul din fonturile SFNTS… din /System/Library/Fonts, se deschide Font Book ca și cum aș fi lansat aplicația normal, nu mi se selectează niciun font. La fel se întîmplă și cu copiile lor pe care le-am pus în ~/Library/Fonts.

Eu nu vreau să le șterg, vreau doar să le fac vizibile în aplicații, să le pot alege ca font de scris. Ție, de exemplu, în Pages sau Mail sau orice aplicație care are paleta de fonturi selectabile, îți apare vreun San Francisco? Sau în Font Book, că presupun că acolo ar trebui să apară întîi, e vreun San Francisco la tine? Le-am reperat în fișierele de sistem, dar nu le pot folosi, asta e problema.

Părerea mea: dacă ții morțiș să folosești San Francisco, mai bine ia o versiune de pe net.

Am încercat asta, dar nu mi se instalează, pe motiv de duplicat. Ar trebui să umblu la ID-ul intern să-l schimb. Dar na, dacă țin morțiș… :smile:

Gata, am instalat, arhiva de aici, dacă mai interesează pe cineva. Cu variantele Display și Text, toate grosimile, e utilizabil acum.

„se deschide Font Book ca și cum aș fi lansat aplicația normal, nu mi se selectează niciun font”
Ei, ei… cum nu? Se deschide F.B. și este highlighted un font, taman cel cu pricina, iar în dreapta se afișează caracterele.

Am instalat azi El Capitan versiunea GM pe un iMac 7.1 cu 2 Gb RAM. Ce să vezi, căutarea cu spotlight nu merge. Dar funcționează dacă dai pe searchul din Finder.
Nuș’ dacă e bug sau dacă or fi limitările sistemului, că are vreo 10 ani :slight_smile:

Spotlight devine fully functional la ceva timp după instalare, după ce termină indexarea fișierelor.
Am toate motivele să cred că GM Candidate este forma finală 10.11.0

1 Like

Nu părea că râșnește nimic, da’n fine. Am abandonat când am văzut că “HDD is failing”. O să primească probabil un disc nou, 10 ani a tot învârtit platanele…

Păi vezi? Ai disc bolnav și mai ai și pretenții…