OS X 10.11 El Capitan

Abia diseară voi instala El Capitan, dar până atunci aud că este într-adevăr foarte rapid. Sunt curios să văd cum se mișcă pe Mac Mini-ul meu din 2009.

Il gasim in updates la iTunes? daca da la mine nu gaseste nimic.

Hai că-l pun și eu… îmi fac o partiție după ce-l descarc. Tot spre seară

Trebuie să ai un redeem code pt asta, nu pare a fi un public beta pt oricine, cel puțin nu în faza asta.

Nu e Public Beta, ăla vine un pic mai încolo, prin iulie.

nu e public, dar gasiti peste tot link-uri de unde sa-l downloadati. Check imzdl

L-am pus, frumușel, nimic spectaculos. Citesc că multe aplicații nu merg ori merg prost. Așa, la prima vedere, pare totul OK.

Hmm, deocamdată nu văd nicio îmbunătățire de performanță pe Mac Mini 2009… dar Spotlight indexează discurile și consumă CPU, așa că mai aștept.

Pentru prima oară în Mac OS bara cu meniuri se poate autoascunde. Blasfemie. :grinning:

Dock și menubar ascunse.

Preview este MULT mai rapid decât în Yosemite, la vizualizarea unor PDF-uri ceva mai complicate.

Ăsta era unul dintre punctele pozitive ale noului sistem sau noii aplicații, cum vrei s-o iei.

Pînă la urmă au mai schimbat fontul de sistem? Din capturile de ecran ale lui Tudor, s-ar spune că nu, dar parcă îmi amintesc că am văzut pe un slide la prezentare “New System Font”. Poate în “betele” următoare.

Ba da, au schimbat fontul, dar diferențele nu sunt foarte vizibile pe ecranul non-Retina.

Păi n-au pus fontul de la ceas? Cînd se lansase Yosemite și discutam despre schimbarea fontului de sistem, îmi amintesc că am probat și fontul ăla și vedeam ceva diferențe, în special faptul că literele sînt mai înguste.

În capturile tale de ecran e deja noul font, să înțeleg?

Da, e noul font. Uite și o comparație 10.10 - 10.11:

1 Like

Sans Francisco?

Probabil că astea-s fonturile de sistem, SFNS-urile din poză. Sunt multe, stau în /System/Library/Fonts și nu apar în Font Book.

Totuși parcă pe ceas arată altfel…

Mulțumesc. N-am ochi de designer, dar mi se pare mie sau și ăsta e necizelat? Litere nealiniate la dimensiuni, “găuri” ciudate și neuniforme la “e” și “a” etc. Probabil că iar s-au adresat aproape exclusiv celor cu Retina și defectele menționate se datorează ecranului meu.

A, și văd că s-a mai deschis și albastrul de selecție.

Mda, la full name apare „System Font Light”, „System Font Regular” etc.