Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Doar că iPhone 7 are Lightning, nici urmă de USB-C. Asta înseamnă că un telefon cu Android se poate conecta direct la un Macbook nou (pentru încărcare sau transfer de date), un iPhone nu se poate conecta fără un dongle.

Dacă doreau să impuslioneze USB-C, îl puneau în iPhone și lăsau MBP cu 2 porturi USB normale (Type A) și 2 porturi USB-C. Nici pe vremea FireWire nu cred că a lansat Apple un laptop care să aibă doar FireWire și nici un USB.

Păi asta e tradiția Apple, la generațiile anterioare lui iPhone 5 nu puteau face mini- ori micro-USB? Răspuns: ba da, dar nu au vrut, au dorit conector dedicat. Așa fac și acum. De ce? Nu știu, presupun că au un motiv proprietar.

Da, dar… Apple a impulsionat totdeauna, uneori a nimerit-o în plin, alteori nu. Nu știu ce vîrstă ai. În 1998 cu iMac New World și în 1999, cu iBook Clamshell, tradus în română „capac de WC”, Apple a impus USB ca mufă standard. Erau primii și intrau pe piață fără niciun periferic cu mufă USB. În 6 luni, piața era plină, în anul 2000 toți producătorii de PC-uri includeau mufa USB ca standard. Presupun (sau sper) că acest USB-C are un viitor, că ne-au tot plimbat prin tot felul de mufe. La scurt, noile generații de monitoare par a implementa display port și USB 2-3 ca standard, posibil ca USB-C să fie următorul pas. Mi se pare un pas înainte și ăsta.

Una peste alta, pe mine mă enervează foarte tare 2 lucruri la Apple: că mă face să umblu mereu cu 1-2 adaptoare la mine pt video out; că, dacă mi-aș lua acuma un MBP din noua generație (nu discut prețul și că nu-l voi lua), nu mai pot face mișcarea cu scos unitatea optică și pus acolo un HDD de mare capacitate, cum am acum, e așa de comod să ai un MBP cu SSD pt sistem și 2 TB pt date. În rest, mie jucăriile astea cu touch bar îmi plac, nu-mi dau seama cît de funcțională e bara aia, dar faptul că personalizabilă, adică pui acolo de ai nevoie, cînd se poate, mi se pare un lucru excelent, pe bune. Nu pricep de ce o luați la mișto, mai ales că nu ați testat-o, nu?

Despre USB-C. Este doar o simpla mufa, adica face doar conexiunea. A fost inventata pentru ca USB-ul clasic (vers 1, 2 3, 3.1 etc) nu este reversibil si astfel USB-C este reversibil. Dar denumirea de USB nu-si are locul pentru ca nu mai are legatura cu… USB-ul. Aceasta conexiune reversibila intre timp a devenit UNIVERSALA. Adica poti sa o legi la: Thunderbolt 2 sa 3 sau care or veni, la USB 2.0, 3.0, 3.1, HDMI etc si evident functioneaza si ca port de incarcare la telefoane sau laptopuri.

Mie mi se pare că are legătură, este menționat pe site-ul USB.org, deci este girată tot de consorțiul USB. Ce vrei să spui că „nu are legătură cu…”? Adică are alte dimensiuni? sau ce vrei să spui?

Uf, am spus clar: la conexiunea USB-C se poate lega orice transfer digital de mare viteza nu DOAR USB.

Da, corect, dar întrebarea mea era cu totul alta și se referea, în principal, la „Dar denumirea de USB nu-si are locul pentru ca nu mai are legatura cu… USB-ul.”

Pai nu mai are legatura cu USB-ul. Dar nici nu s-a modificat mufa. Si totusi poti lega si USB :joy:

Acum m-am uitat ce a legat Apple pe USB-C. Are 4 porturi in spatele cărora se afla cea mai rapida conexiune momentana: Thunderbolt 3 (40 GB/s). Beneficiezi de viteza asta numai daca cuplezi un periferic care are tot TB3 (am inteles ca s-au lansat placi video externe pe aceasta interfata, astea au nevoie de asa viteza). Daca legi extern un HDD de ex pe USB (nu conteaza ce versiune) ai nevoie de adaptorul de mufa USB-C la USB clasic (adaptor pasiv, nu face nimic altceva) iar cipul intern TB din macbook detecteaza conexiunea USB si lucreaza ca atare. La fel poti lega monitoare cu HDMI dar din nou ai nevoie de adaptorul (pasiv) USB-C->HDMI. Acum fiind adaptoare pasive, se gasesc ieftine, dar ramane problema căratului lor.

De asta am spus ca a ramas doar numele de USB-C. În sine reprezinta doar interfata, mufa.
La aceasta interfata producatori pot sa lege orice conexiune digitala.

Bataie de joc o consider faptul ca nu poti sa-ți legi propriul iphone fara cablu USB-C->lightning si nici nu ofera unul gratis.

Asta e logic, totdeauna iPhone a avut o conexiune dedicată. Posibil ca Apple să scoată și un conector Lightning la USB-C/ThB 3, ieftin nu va fi, cert, dar va fi, tot cert.
Tot cert: în primele luni/primii ani, este clar că este nevoie de un adaptor deștept, cu cît mai multe ieșiri. Eu, de ex., am unul de la minidisplay port la HDMI, display port și DVI (unul singur, cu 3 ieșiri, foarte comod, relativ compact). USB-C are deja cîteva variante de adaptoare, amazon.co.uk are o ofertă semnificativă și presupun că oferta se va mări în lunile care vin. Mă enervează aceste adaptoare, dar sper ca acest USB-C/ThB 3 să stabilizeze cumva piața în anii care vin.

Bun, acum Apple a legat pe portul USB-C conexiuni ThB 3 care este cea mai rapida conexiune momentana, dar pe alte laptopuri cu USB-C producatorul poate a legat (prin cipul intern, evident) doar un USB 3.0 de ex. Am citit de telefon chinezesc cu port USB-C sa dea bine si de fapt era legat intern la un cip USB 2.0

Ei, astea-s șmecherii, nu se pun. Dar, de vreme ce funcționează, se admite. Deci dacă „dă bine” începe să fie un argument, înseamnă că anul viitor pe vremea asta vom avea sute de periferice pe USB-C/ThB 3.

În caz că sunteți curioși:

In response to an email from a fan, Apple software chief Craig Federighi confirmed the Touch Bar will display regular function keys — F1 to F12 — when running Windows in Boot Camp mode. Presumably, it will also offer an Escape key.

Deci cum am bănuit, Apple are un utilitar pt uindăuziști să se simtă bine.

De aia sunt scumpe noile MBP-uri, pentru că au un Apple Watch înăuntru!

Ma gandesc cum ar fi cel mai ergonomic si eficient sa folosesti o tastatura si simultan sau succesiv touchscreen. Fizic nu poti folosi acelasi spatiu pentru 2 lucruri: scris (unde tastatura mecanica e cea mai eficienta) si prelucrat obiecte unde un touch e mai bun. Atunci imi imaginez o tastatura centrala si lateralele touchscreen/touchpad in varianta fizica cu dezavantajul ca e mult mai mare; sau una virtuala care se poate transforma in functie de necesitati. Acuma cineva ar putea sa zica/faca touch-uri laterale pliabile (gen DVD deschise). Doar imaginatie…

Eu am fost pentru un hibrid tableta-laptop de mult timp. Ceva elegant bineinteles.
Ce imi place la Mac-ul nou e ca poti lucra cu 2 maini. Dar pozitia touch-ului nu e cam peste mana si greu de utilizat (o fasie ingusta undeva peste taste).
Zic eu ca problema posibila cu ecranul orizontal ar fi deranjant la spate si gat.