Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Ia uite cum vin dock-urile, curg. Asta pt birou. Portabile, și ele destule, altele vezi mai sus.

O adevarata brambureala cu iesirile astea, parca nu sunt hotarati la ce sa se opreasca.

A fost, USB-C/ThB 3 par să rezolve probleme în viitorul apropiat. Deocamdată, trebuie să trăim un număr de ani cu adaptoarele astea, perifericele sînt fie pe USB 2–3, rar pe firewire, monitoarele încă f. multe pe VGA, unele mai au DVI, cele mai noi pe HDMI și pe display port, doar cîteva au trecut pe USB 3, f. puține pe USB-C.

Pentru mine necunoscuta principală e prețul cu care va intra în România. iStyle s-au ținut foarte bine la prețuri (modulo conversia 1-1 €-$), dar sînt foarte curios. Pe Apple Store US, avem așa ceva (modelele care m-ar interesa pe mine):

Deci cel nou e cu doar 300$ mai scump față de modelul 2015. Iar varianta fără Touch Bar e fix cît ăla de 2015.

Tare curios sînt cum se va reflecta asta la noi.

Daca oricum faci achizitia in primavara viitoare probabil vei beneficia de cateva reduceri prin diverse magazine.

Configurația fiind personalizată, din cîte știu, doar iStyle și Noumax o oferă. Oricum, dacă așa vor sta lucrurile, retrag tot ce am scris și-mi iau nMBP. :slight_smile: Fiind și pe același palier de preț cu concurența, l-aș prefera, mai ales că am investit destul în ecosistemul Apple.

O chestie care-mi stă în cap de cînd am văzut prezentarea: la dita’i trackpad-ul, oare o să meargă Apple Pencil? Ar fi super.

Probabil mai sînt și altele, dar acum este un eveniment live pe Facebook, cu un hands-on pe nMBP.

He he, poate la modelul din 2018.

(MBP-ul din 2017 va avea un Touch Bar de două ori mai lat și cu haptic feedback, în caz că te întrebi ce urmează la anul :smile: )

2 Likes

Totuși, stylus-urile capacitive ar trebui să meargă. Pe trackpad-urile vechi merg. Tot e ceva.

:joy:

2 Likes

Plus dongle, că ăsta se termină cu usb.

Haios adaptorul, dar pretul e cam mic. O scapare din partea Apple. Iesirea ar trebui sa fie mult mai scumpa :slight_smile:
Pe de alta parte “escape” nu e acum pe touchbar?

Chiar, dacă îngheață aplicația curentă cu tot cu Touch Bar, cum mai apăs Cmd-Alt-Esc pentru force quit?

Adio monitoare Apple.
Cinema Display-ul meu din 2004 încă arată și funcționează perfect.

Că veni vorba de lucruri la care Apple renunță, mai există iPod-uri? Se mai vând? Se mai produc? Se mai updatează?

Cui îi pasă? :slight_smile:

1 Like

Depinde de cat timp ai. Scoti bateria sau daca ai alte lucruri de facut astepti sa se descarce :slight_smile:.
Ar fi stupid ca touch bar-ul sa inghete odata cu aplicatia, dar cine stie…

Probabil ca incet-incet vor produce si ecranele de iMac cei de la LG. Macar daca il faceau mai Apple style …

Citeam zilele astea pe undeva (înainte de lansare, ce-i drept) că Touch Bar-ul are propriul procesor, un ARM sau așa ceva. Nu știu dacă e reală informația, dar dacă ar fi, nu ar avea motiv să se blocheze odată cu aplicația.