Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

S-au laudat mult cu ea cand l-au prezentat.

Oh wow, cineva de la Apple se uită prea mult pe YouTube… la clipuri de prin 2014…

1 Like

Mi se pare mie, sau au luat-o razna cu prețurile în Europa?



E și asta o politică, a prețurilor (foarte) mari pt a induce ideea de produse f. bune. Dacă ține, ține, dacă nu ține, le mai scad.

Eu cred că Apple vrea să scape de macuri. Poate îi încurcă. Așa că fac un produs cu un feature complet inutil, scot USB-urile, cresc prețurile și după aia se plâng că nu se cumpără, deci ai motiv să taie complet producția.

Se zvonea că poate vom auzi astăzi ceva și despre MacPro. Bună gluma asta, nu?

Puteam să jur că-și bat lupa de utilizatori cu porcăia aia de mufă mică. Pe vitor o să bage lightning peste tot probabil, iar letopisețul o să aibă vreo 8 mm grosime.
Dac-avem bani îmi luam acum un MBPro de 15 generația veche, așa cum am făcut în 2014 când am luat, scârbit de noul model, un mini 2012. Bine, am sperat să fie ceva deosebit, nu porcării de i5-uri. Evoluția lu’ pește.
Steve, moșule, ai fost cel mai bun!

Iată un interviu cu șefii de la Apple, în care ne explică ei de ce nu e bun un touchscreen la un laptop.

A Touch Bar instead of a full-on touchscreen means disappointment for anyone hoping for iPads and MacBooks to merge into some new mobile gadget. That’s just not happening, the executives insist. It’s not because Apple can’t make a touchscreen Mac. It’s because Apple decided a touchscreen on a Mac wasn’t “particularly useful,” says Ive. And on the MacBook Pro, which keeps getting thinner and lighter, it could be “a burden.”

Aici sînt de acord cu ei, mie acel touch bar îmi place tare mult și îmi imaginez că noile upgrade-uri ale multor aplicații o vor folosi. Nu-mi plac, din păcate, multe alte lucruri.

Poate e din cauza amenzii date de UE.

PS: https://twitter.com/RoelHadermann/status/791730882587553794

Aaaahahahahaa, să văd io DJ care o freacă pe touchbarul ăla. Pe bune, da, se poate, da’ să mixezi la liniuța aia mică e trist de tot. Proștii ăia de la Pioneer fac console, nemții de la Native Instruments se chinuie să facă ceva bun și paf vine apple cu 1cm de ecran cu care să-ți faci treaba. O fi având, totuși și piață pentru ăștia. N-ai bani de Microsoft, îți iei un Apple. Clar

Mie mi se pare destul de dificil de lucrat cu un touchscreen mai ales la ecrane mari. Trebuie sa iti ti tot timpul mainile in aer fara a le sprijinii ca acum de masa. Am vazut ca ecranul de la Stugio se inclina , dar tot trebuie sa te plimbi cu mainile pe distanta mare. Nu mi se pare ergonomic. E cool la inceput dar dupa 1-2 ore de lucru vanturand mainile cred ca vei fi obosit atat cu mainile cat si cu spatele.
Tastatura virtuala pare mai eficienta. Ar fi interesant dispunerea a 2 touchpad-uri/touchscreen-uri pozitionate in lateralul sau in josul tastaturii daca tot e sa lucram “la doua maini”. Asta ar merge foarte bine pe o tastatura virtuala.
Preturile si USB-urile sunt clar puncte slabe la noile MBP.

Sunt de acord, eu nu mă văd folosind un touchscreen. Poate e util în anumite domenii, dar pentru răsfoit site-uri sau pentru scris, nu știu de ce ar fi util un touchscreen. Plus că ar trebui să-mi șterg ecranul mult mai des.

Aici nu sunt de acord. Când nu folosesc Macbook Air, am două PC-uri (la muncă și acasă), ambele cu tastaturi mecanice. Unul din părțile negative ale iPhone-ului este lipsa unei tastaturi fizice și oricât de ciudat ar fi, un Blackberry Classic încă îmi face cu ochiul. Dacă aș fi sigur că peste un an nu-l retrag din uz, mai că m-aș gândi să-l cumpăr. Poate că sunt eu retrograd sau de modă veche, dar vreau butoane fizice. Lipsa lor este unul din motivele pentru care am renunțat să folosesc un iPad, pur și simplu nu pot să scriu eficient texte lungi la o tastatură virtuală. Da, știu îi pot atașa o tastatură fizică, dar în cazul ăsta, parcă un Air e perfect.

Acum că au renunțat la USB-uri și Air, au crescut prețurile (la care se mai adaugă taxa de european, și TVA-ul), acum că diferența dintre macOS și Windows nu mai este chiar atât de mare, parcă perspectiva unui laptop non-Apple este din ce în ce mai palpabilă. Laptop de care eu am nevoie, adică fără touch și alte artificii de care nu am nevoie (thunderbolt).

Apariția pe piață a MS cu produse tentante va avea un efect pozitiv, sper. Nu pot evalua cum ar fi acel touch bar numai din poze și filmulețe, dar mi se pare OK. Despre tastatura fizică sînt absolut de acord, eu unul nu pot scrie texte cît de cît lungi pe iPad ori iPhone, este enervant, lent și ineficient.

Evident, nu toată lumea are nevoie să plimbe degetele pe un ecran, dar pentru cei care lucrează cu aplicații care manipulează obiecte sau unelte virtuale (grafică, editare foto, CAD, video) este mult mai ușor să interacționeze direct cu ecranul, nu neapărat cu degetul, ci cu un stylus. Asta nu înseamnă că trebuie să ții ecranul vertical, e dificil să lucrezi așa, iar companii precum Microsoft au înțeles asta și au evoluat de la laptop la dispozitivele hibride, pe care le poți folosi și cu ecranul orizontal atunci când este cazul.

Întrebarea care se pune este următoarea: la același preț, ce ai prefera: un laptop simplu, fără touchscreen, sau un dispozitiv hibrid pe care poți să-l folosești și ca tabletă atunci când ai chef?

Lămuriți-mă și pe mine, că încă nu mi-e clar: acest ThB are mufa identică lui USB 3? Și nu ai nevoie nici de adaptor ca să conectezi un periferic pe USB 3 la ThB 3?

Da, mufele sunt identice.
Pardon, nu sunt identice. Thb3 = USB C, nu USB 3.

Deci asta înseamnă că nu e nevoie de adaptor ca să pui acolo un periferic pe USB 3.1 (cred că de 3.1 e vorba, nu de 3)?

Deci USB 3 are mufa aia clasică de USB vechi.
Mufa Thunderbolt 3 este compatibilă cu USB C, nu cu USB 3.

Aha, deci ThB are mufă identică lui USB-C. Mersi, e clar acuma.

Da, am studiat un pic problema. Din faptul că noul MBP are 4 mufe ThB compatibile cu USB-C ar însemna un soi de impuls dat reuniformizării mufelor. Dacă și ceilalți producători adoptă USB-C / ThB 3, e un mare pas înainte.