Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Un alt argument să NU vă grăbiți să luați nMBP cu bara magică.

Dacă au micșorat bateria doar cu scopul de a se încadra în ținta de greutate minimă, sunt într-adevăr niște idioți.

SSD-ul lipit pe placa de bază înseamnă că, dacă s-a stricat logic board-ul, adio fișiere. Un SSD mai standard ar fi putut fi demontat și recuperate datele la nevoie. Așa că backup-ul devine și mai important acum.

1 Like

Dacă combin aceste analize cu nevoile mele, repet ce am mai spus: dacă ar fi să-mi iau acum un MBP, mi-aș lua unul standard, cu unitate optică, îi scot unitatea, îi pun un HDD de 2 TB (sînt uzuale acuma) și un SSD pt sistem. Pt mine este cea mai confortabilă soluție, am mereu tot ce am și aș putea avea nevoie.
Păi ce rost are să iei o sculă mică și ușoară dacă ai nevoie de disc extern și de adaptoare peste adaptoare? Asta este o tîmpenie, măcar astea actuale sînt ușoare și mici.

Eu prefer un hard disc intern mai mic într-un laptop și stocare pe hard discuri externe sau în cloud. În caz de distrugere sau furt pierd mai puține fișiere.

Backup oricum am acasă, deci cei 225 GB + 2 TB sînt dublați pe 2 discuri externe de 2 TB. Chiar dacă mi-ar fura cineva calculatorul ori l-aș pierde, nu pierd nimic, eventual ce am scris în ultimele 1-2 zile. Acuma, fiecare cu stilul lui.

I-au prins și cu mici șmecherii la afișat grafica.

Trackpad-urile gigantice de la noile MBP-uri fac figuri. Se pare că sistemul de respingere a contactului accidental cu palma (care bănuiesc că este necesar acum, la un trackpad atât de mare) interferează cu unele gesturi, cum ar fi mutarea ferestrelor cu trei degete.

Hai că e drăguț noul MBP de 15", filmulețul ăsta mă face să-mi doresc și eu unul.

Vorbești serios?!

E mișto, da, ce nu-ți place la el? Bara aia mi-a plăcut din prima. Problemele, la ora actuală, sînt cu adaptoarele. Dacă firmele producătoare de diverse periferice vor adopta rapid USB-C, atunci da. Deocamdată, slabe semne. Să vedem.
Mie dispariția lui magsafe nu-mi place deloc, nu o dată mi-a salvat de la moarte mac-urile. Unii au și scos un adaptor pt asta!
P.S. „If you’re planning to buy a new MacBook Pro, make sure you set aside a considerable amount of cash for the adapters you need. Apple doesn’t include any in the box, except for a power adapter.” zise un nene informat.

Dpdv estetic eu n-am ce să-i reproșez, arată bine.

Dpdv funcțional mă deranjează faptul că au micșorat bateria iar pe MacRumors oamenii se plâng că nu ține decât 4-6 ore la modelul de 13" și un pic mai mult la ăla de 15". Ăsta e un deal breaker pentru mine, la banii ăștia vreau minim 7-8 ore de lucru pe baterie.

N-am o problemă deosebită cu porturile USB-C, deși aș avea nevoie de minim două adaptoare pentru cele două hard discuri externe pe care le utilizez în mod curent.

Touch Bar va fi cu adevărat util numai dacă va exista posibilitatea de a folosi controalele alea în același timp cu mausul și/sau tastatura. Demo-ul Photoshop de la keynote pare să fi arătat că așa ceva este posibil. Persoana de la Adobe modifica culorile din Touch Bar în timp ce picta cu trackpad-ul. Dacă însă TouchBar va avea doar rolul de a înlocui shortcut-uri și alte controale deja existente, atunci n-are niciun rost. Nu am nevoie de butoane dedicate pentru bold sau italic, e mai ușor să apăs Cmd-B și Cmd-I.

1 Like

Sînt mulți care nu folosesc asemenea scurtături foarte utile, posibil să se fi gîndit la ei. Altfel, și eu cred că e mai rapid să apeși cmd-B ori cmd-I pt asemenea operații. Eu mai adaug și alte scurtături, fie la nivel de sistem (de ex. cmd-G pt corectorul ortografic) + altele în Nisus, care permite să faci scurtătură la orice operație.
Mie mi se pare un soi de upgrade la late 2008 MacBook alu, mai am unul, i-am făcut upgrade la backlit keyboard, unul dintre cele mai reușite modele de notebook pe care le-a scos Apple. Gîndit de la A la Z să fie compact, bateria și discul se schimbă extrem de ușor, memoriile la fel. Supersculă. Din păcate, nu mai poate rula Sierra, cel puțin nu nativ, fără șmecherii.

Aici nu știu dacă îți dau dreptate. Pînă acum, am avut nevoie de 2 adaptoare, minidisplay la VGA și altul la DVI și HDMI (unul singur, are 3 ieșiri, și display port), deci numai pt monitor/proiector. Cu USB-C treaba devine mult mai serioasă. Să iei un săculeț cu adaptoare mi se pare aiurea, să iei un dongle OWC (am mai găsit 1-2 pe amazon) este OK acasă, să-l cari cu tine mereu mi se pare iar aiurea, nu e chiar mic și nici chiar ușor. Senzația mea este că Apple a forțat alte companii să dezvolte periferice pe USB-C, iar alte companii să implementeze și ele portul, marii producători de calculoare: Dell, HP, Toshiba și care or mai fi pe piață. După 1 an jumate de la lansarea nMB procesul e lent, nu e ca în 1999 cînd, după un an, USB era deja standard. Dacă adoptă și alții standardul, atunci e clar că lucrurile se schimbă, deși nu peste noapte, dar măcar vor scădea prețurile la adaptoare.

Partea bună la laptopurile astea care se încarcă prin USB-C este aceea că pot fi încărcate direct de la acumulatori externi, fără convertoare de tensiune. Cu condiția ca acumulatorii externi să livreze suficientă putere. Au început deja să apară modele care pot încărca MB-urile de 12" la aceeași putere ca alimentatorul laptopului.

Un articol laudativ la noile MBP

Tipa aia de la Macworld face un advertorial acolo, nu un review. Cică e mai ușor să folosești controalele pentru video de pe touchbar în loc să dai cu mausul pe filmulețele de pe YouTube. Hai să-i dau eu alte soluții:

  • apăs spațiu sau K pentru play/stop
  • apăs săgeată stânga/dreapta pentru salt de 5 secunde înapoi/înainte
  • apăs J/L pentru salt de 10 secunde înapoi/înainte

Cum ziceam: dacă singura utilitate a Touch Bar-ului este să înlocuiască scurtăturile de tastatură, atunci nu merită $300 de dolari în plus la prețul unui MBP.

Eu cred că astea-s plătite de Apple să-i laude, în multe cazuri. Nu-mi pot da seama de touch bar-ul ăsta pînă nu-l pipăi. Din cîte citesc, ar părea că se adaptează în funcție de aplicație, nu ar fi rău, dar dacă e vorba doar de scurtături, cum pare, nu e mare lucru. Unora însă s-ar putea să le placă.

Sau apesi de la 1 la 9 pentru 10%, 20%… 90% din clip :wink:

Kanex s-a pus pe treabă, scoate adaptoare peste adaptoare pt USB-C, inclusiv car charger. Îți trebuie cam toate, deci un săculeț cu vreo 3-4-5 adaptoare, nu am făcut calculul cît ar costa în total, peste una sută cincizeci dolari. Mulțumim, Apple, dar mai așteptăm, poate… cine știe.

Lisa de la MobileTechReview face (ca de obicei) o recenzie bună.